REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opieka 75+ w 2019 r. z większą liczbą godzin usług dla seniorów

Opieka nad seniorem/fot. Fotolia
Opieka nad seniorem/fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W 2019 r. program "Opieka 75+" będzie skierowany nie tylko do osób samotnych, ale także do seniorów pozostających w rodzinach. Program realizowany jest w gminach miejskich i wiejskich, a także w gminach miejsko-wiejskich do 60 tys. mieszkańców.

Program Opieka 75+ odpowiedzią na potrzeby seniorów

– Jedna z seniorek napisała wiersz, w którym nazwała mnie aniołem. Wtedy zrozumiałam, jak ważną pracę, my opiekunowie wykonujemy. Dla wielu osób starszych jesteśmy jedynym wsparciem w codziennym życiu – mówi opiekunka z 15-letnim stażem. Dzięki programowi Opieka 75+ gminy zwiększają liczbę godzin usług dla seniorów.

REKLAMA

REKLAMA

Program Opieka 75+ realizowany jest w gminach miejskich, wiejskich, miejsko-wiejskich do 60 tys. mieszkańców. Gminy, które przystępują do realizacji programu, uzyskują finansowe wsparcie w realizacji  usług opiekuńczych dla osób w wieku 75 lat i więcej.

– Jedna z moich podopiecznych ma 99 lat i jest uzależniona od mojej opieki. U tej seniorki prowadzę całe gospodarstwo domowe. Oznacza to, że planuję domowe wydatki, opłacam rachunki i robię zakupy. Gotuję i sprzątam. Zawsze też muszę znaleźć czas, żeby w tym zabieganiu usiąść i porozmawiać z osobą, którą się opiekuję – mówi Dorota Puchała z Polic, która od 20 lat pracuje jako opiekun. Obecnie pani Dorota ma troje podopiecznych, w tym osobę po udarze i osobę leżącą.

Polecamy: Świadczenia z pomocy społecznej. Postępowanie administracyjne

– Osoby starsze często są samotne. Zdarza się, że członkowie rodzin chętnie współpracują, ale aktualnie opiekuję się seniorami pozostawionymi samym sobie. Zauważyłam, że starsi ludzie szukają wymówek dla dzieci i wnuków. Mówią, że muszą pracować, że migrowali, że nie mogą z nimi być. Cały czas uczę się, jak najlepiej ich wspierać – mówi Dorota Puchała.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Program skierowany do osób samotnych i pozostających w rodzinach

REKLAMA

W 2019 r. program będzie realizowany w rozszerzonej formie, tj. będzie skierowany nie tylko do osób samotnych w wieku 75 lat i więcej, ale także do osób pozostających w rodzinach. Ponadto, w roku 2019 z programu będą mogły skorzystać także te gminy, które realizują usługi opiekuńcze poprzez spółdzielnie socjalne osób prawnych, których założycielami są jednostki samorządu terytorialnego. Zmiana ta spowoduje, iż program obejmie zasięgiem większą liczbę gmin.

W  roku  2017  pomocą  w  formie  usług  opiekuńczych,   w tym specjalistycznych  usług opiekuńczych, objęto 105 745 osób, czyli o 6 proc. więcej (ponad 6 tys. osób) niż w roku 2016, w  którym  tą  pomocą  objęto  99 368  osób. 

– Moi podopieczni wyczekują mojej obecności. Obecnie mam pod opieką cztery osoby, przy czym jedną od miesiąca. Właśnie ta nowa podopieczna czeka na mnie najbardziej, bo wniosłam w jej życie normalność – opisuje Jolanta Gronowska, opiekun z 15-letnim stażem. Jak dodaje, jedno ze zdarzeń utkwiło opiekunce szczególnie w pamięci. – Kiedyś jedna z seniorek napisała wiersz, w którym nazwała mnie aniołem. Wtedy zrozumiałam, jak ważną pracę, my opiekunowie wykonujemy. Jesteśmy wsparciem w codziennym życiu – mówi Jolanta Gronowska.

Seniorzy czują, że otrzymują rekompensatę po wielu latach pracy

W małych miastach starsi ludzie mogą liczyć czasem na odwiedziny sąsiadów, ale wciąż potrzebują regularnej opieki i poczucia bezpieczeństwa.  – Wsparcie państwa w realizacji tak ważnego zadania, jakim jest zapewnienie opieki seniorom w dobie starzejącego się społeczeństwa, jest niezmiernie ważna – mówi Ilona Kulik, kierownik działu usług opiekuńczych z Ośrodka Pomocy Społecznej z Police. Dodaje, że usługami opiekuńczymi w ramach programu Opieka 75+ w 2018 r. objętych zostało 25 osób. Na rok 2019 Gmina Police ponownie wystąpiła o dotację w ramach Programu i podwoiła liczbę osób na 50, które chciałby wesprzeć. – Zainteresowanie programem jest duże – uzasadnia Ilona Kulik.  – Seniorzy są zadowoleni, że mogą skorzystać z tej oferty. Mają zwiększone poczucie bezpieczeństwa i zadowolenia, że państwo polskie o nich pamięta. Jak twierdzą stanowi to dla nich rekompensatę po wielu latach pracy dla naszego kraju – dodaje.

Z kolei Jolanta Moszczyńska, kierownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Radoszycach mówi, że ośrodek jest uczestnikiem pierwszej edycji programu Opieka 75+.
Dzięki realizacji programu można było skierować dodatkową pomoc  dla 33 osób. W roku 2019 również  pragniemy kontynuować program Opieka 75 +, gdyż seniorzy już nie chcą zmniejszenia godzin usług mówi Jolanta Moszczyńska.

Opieka 75+ wsparciem dla gminnego budżetu

– Starzejące się społeczeństwo oraz coraz mniejsza chęć członków rodziny do zapewniania opieki, powoduje tendencję wzrostową osób, które potrzebują wsparcia w formie usług opiekuńczych – mówi Gabriela Poniedziałek-Petruk, dyrektor MOPR w Świnoujściu Przyznaje, że możliwość pozyskania dofinansowania z budżetu państwa części kosztów realizacji zadania w zakresie świadczenia usług dla osób w wieku powyżej 75 lat, pozwala na odciążenie budżetu miasta w tym zakresie. W Świnoujściu w 2018 roku usługami opiekuńczymi ogółem objętych było 245 seniorów, z tego w ramach programu Opieka 75+ objęto 50 osób. Osoby objęte usługami w ramach programu w minionym roku stanowiły ok. 20 proc. ogółu wszystkich osób korzystających z usług opiekuńczych.

– Usługi opiekuńcze w naszej gminie cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem – mówi Zofia Krzemieńska z Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kamieniu Krajeńskim. Z kolei Ośrodek Pomocy Społecznej w Sępólnie Krajeńskim mógł zwiększyć liczbę godzin usług opiekuńczych i wesprzeć pomocą nowe środowiska osób samotnych, które ukończyły 75 lat. Programem w gminie objętych było do czerwca 2018 roku. 10 osób, natomiast od lipca 2018r. 12 osób. – Program zapewnia nam dofinansowanie kosztów, jakie ponosimy realizując usługi opiekuńcze w naszej gminie – mówią pracownicy.

Polecamy serwis: Prawa seniora

Źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń w 2025 roku – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności: będzie nowy system. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

100 tys. emerytów oraz renciści rodzinni nie otrzymają wyrównania za lata wypłaty zaniżonych świadczeń – MRPiPS rozwiewa wszelkie wątpliwości

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA