Zwolnienie tempa wzrostu wynagrodzeń w 2019 r.
REKLAMA
REKLAMA
Przeciętne wynagrodzenie w 2018 r.
Zdaniem Konfederacji Lewiatan płace nie będą już rosły tak szybko. W tym roku możemy spodziewać się osłabienia pozytywnych trendów na rynku pracy, m.in. spowolnienia tempa wzrostu przeciętnego wynagrodzenia - ocenia ekspertka Konfederacji Lewiatan Moniki Fedorczuk, komentując poniedziałkowe dane GUS.
REKLAMA
Przeciętne wynagrodzenie w IV kw. 2018 wzrosło o 7,7 proc. rdr i wyniosło 4. 863,74 zł - podał w poniedziałek GUS. Oznacza to, że realny wzrost w stosunku do 2017 roku wyniósł 5,3 proc.
Przyczyny szybkiego wzrostu płac
Według Fedorczuk wzrost płac był powiązany z dużym zapotrzebowaniem na pracę. - Rok 2018 to bardzo niskie wartości stopy bezrobocia i liczby osób zarejestrowanych w powiatowych urzędach pracy - twierdzi cytowana w komunikacie ekspertka Lewiatana. Dodała, że biegły rok zakończył się (mimo wzrostu w grudniu) bezrobociem na poziomie 5,8 proc. i nieco ponad 1 mln pozostających w rejestrach bezrobotnych. - Brakuje jeszcze danych dotyczących liczby pracujących za cały rok, jednak na podstawie informacji o pierwszych trzech kwartałach widać, również że liczba pracujących systematycznie rosła - twierdzi.
Polecamy produkt: Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków. Praktyczne wskazówki.
Spowolnienie wzrostu wynagrodzeń w 2019 r.
REKLAMA
Zdaniem Fedorczuk, 2019 rok przyniesie osłabienie pozytywnych trendów na rynku pracy. - Bezrobocie na przełomie roku znacząco wzrosło, co może być oznaką zmniejszającego się zapotrzebowania na pracę, szczególnie prostą, świadczoną przez osoby niskowykwalifikowane - zauważa. Twierdzi, że raczej nie należy się spodziewać istotnego wzrostu liczby pracujących, ponieważ brakuje dużych inwestycji tworzących liczne miejsca pracy, a przedsiębiorcy raczej ograniczają swoje plany rozwoju, m.in. z uwagi na trudności w pozyskaniu odpowiednich pracowników.
- To może oznaczać, że przeciętne wynagrodzenia w gospodarce nie będą już rosły w tak szybkim tempie jak miało to miejsce w roku ubiegłym, choć oczywiście mogą być firmy lub sektory gospodarki, które będą nadal chciały konkurować o najlepszych pracowników, oferując im wyższe niż konkurencja płace - podsumowuje.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat