Zmiany w zasadach spłaty kredytów w obcych walutach
REKLAMA
REKLAMA
Czym są tzw. „ spready”?
REKLAMA
Spreadami nazywamy różnicę pomiędzy kupnem a sprzedażą zaciągniętego kredytu bankowego. Zwyczajowo wynosi ona około kilku procent. Bank, udzielając kredytu w obcej walucie przelicza kredyt po kursie kupna (niższym) waluty kredytu, natomiast przy spłacie bierze pod uwagę dzienny kurs sprzedaży (wyższy) tej waluty. Jest on dodatkowym zyskiem banku.
Zobacz: Kredyt a pożyczka
Co nowego wprowadziła nowelizacja?
REKLAMA
W zakresie ustawy Prawo bankowe zmieniono przepisy dotyczące zawierania umowy kredytu. Do tekstu ustawy dołączono przepis, w myśl którego w razie zawarcia umowy o kredyt denominowany , w którym kwota kredytu na umowie wyrażona jest w walucie kredytu np. Euro lub indeksowany ( złotówkowy) do waluty innej niż polska, umowa ta powinna wskazać wyraźnie zasady określania sposobów i terminów ustalania kursów wymiany walut, na podstawie którego obliczana jest kwota kredytu.
Kolejną, przełomową zmianą jest wprowadzenie do ustawy zapisu, który pozwala na możliwość spłacenia raty kredytu i samego kredytu w walucie obcej. Wykonanie takiego uprawnienia nie będzie mogło mieć nic wspólnego z poniesionymi przez kredytobiorcę dodatkowych kosztów.
Zobacz: Zasada walutowości w prawie polskim
Sytuacja na rynku kredytowym
Szwajcarska waluta, czyli frank bije ostatnio rekordy i umacnia się względem innym walut. Około 700 tysięcy Polaków zaciągnęło kredyty właśnie w tej walucie, toteż nie na rękę jest im sytuacja, w której kurs franka stale wzrasta. Wiąże się to oczywiście z podwyższonymi wysokościami rat, które płacone są w złotówkach. Zgodnie z nowymi przepisami, kredytobiorca zadłużony w walucie obcej, np. w szwajcarskim franku, będzie mógł spłacać raty kredytu - w kasie lub przelewem - walutą kupioną np. w kantorze.
Według nowych przepisów bank nie będzie uprawniony do żądania od kredytobiorcy dodatkowych opłat czy prowizji. Tak dzieje się obecnie. Niewątpliwie nowelizacja ta spowoduje większą przejrzystość umów kredytowych.
Zobacz: Umowa pożyczki
Zmiany mają objąć nowe kredyty oraz umowy kredytowe już zawarte, w części niespłaconej do dnia wejścia w życie ustawy. Znowelizowana ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA