Etyka adwokacka i radcowska do zmiany
REKLAMA
REKLAMA
Zmienią się zasady wynagradzania członków palestry. Obecnie niedopuszczalne jest zawieranie przez adwokata umowy z klientem, która przewidywałaby obowiązek zapłaty honorarium za prowadzenie sprawy uzależnionej wyłącznie od jej ostatecznego wyniku. Adwokat może jednak umówić się na dodatkowe honorarium za pozytywny wynik sprawy.
REKLAMA
REKLAMA
Zasady te podtrzymuje też nowy kodeks etyczny nad którym samorząd adwokacki kończy pracę. Idzie on jednak o krok dalej i pozwala adwokatom na procentowe ustalanie wynagrodzenia w zależności od wyniku sprawy prowadzonej przez niego w sądzie (tzw. success fee). Kwota ta nie będzie mogła przekroczyć 30 proc. sumy przyznanej przez sąd.
Nad zmianami w swoim kodeksie etyki zawodowej pracują również radcowie prawni. Zmiany obejmą też zasady ich wynagradzania. Kodeksy etyki zawodowej poza powszechnie obowiązującymi przepisami prawa, stanowią podstawę wykonywania zawodu. Za ich naruszenie zarówno adwokaci, jak i radcowie prawni ponoszą odpowiedzialność dyscyplinarną. Zmiany w obu etykach mają być rewolucyjne w stosunku do obecnie obowiązujących rozwiązań.
Zobacz również: Odpowiedzialność dyscyplinarna adwokata
REKLAMA
Adwokaci będą mogli przykładowo nie tylko pełnić funkcje syndyka czy likwidatora. Członkowie palestry będą mogli także zasiadać w radach nadzorczych spółek. Za zgodne z etyką zawodową będzie uznawane również pełnienie funkcji członka zarządu i prokurenta. W tym ostatnim przypadku zastosowanie znajdzie jednak zasada, zgodnie z którą pełnienie funkcji w zarządzie spółek handlowych ma być przejściowe. Dodatkowo jego podstawą będzie wykonywanie określonego i ograniczonego w czasie zlecenia klienta dotyczącego świadczonej pomocy prawnej.
Radcowie prawni mają uregulować zasady przetwarzania danych oraz reguły obowiązujące w trakcie negocjacji. W tym pierwszym przypadku chodzi o określenie reguł postępowania z elektronicznymi danymi dotyczącymi spraw prowadzonych przez radców prawnych. Z kolei określenie zachowań etycznych w trakcie negocjacji prowadzonych na rzecz klientów to pierwsze tego rodzaju uregulowanie w kraju.
W nowych zasadach etyki adwokackiej poza liberalizacją zajęć, jakie mogą wykonywać członkowie palestry, określono również zasady kontaktu adwokatury z mediami. Chodzi przede wszystkim o sprawy prowadzone przez adwokatów. Zgodnie z propozycją w kontaktach z dziennikarzami adwokat powinien zachować umiar.
Pełny tekst: Zmiany w kodeksach etycznych prawników: Adwokat dostanie 30 procent kwoty wygranej przed sądem
Zobacz również: Aplikacje 2011 - egzaminy już wkrótce
Zobacz również: Akty prawne na egzamin wstępny na aplikację 2011
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat