REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Schroniska i noclegownie dla sprawców przemocy w rodzinie

Eksmitowani sprawcy przemocy w rodzinie trafią do schronisk i noclegowni.
Eksmitowani sprawcy przemocy w rodzinie trafią do schronisk i noclegowni.

REKLAMA

REKLAMA

Do noclegowni lub schroniska zostaną eksmitowani dłużnicy, którym nakazano opróżnienie lokalu z powodu stosowania przemocy w rodzinie. Takie zmiany przewiduje projekt nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego.

Komornik na podstawie jednego tytułu wykonawczego eksmituje z lokalu nie tylko dłużnika, ale również inne osoby wspólnie z nim zamieszkujące.

REKLAMA

Prawo zabrania wyrzucania lokatorów na bruk. Przed eksmisją trzeba im zagwarantować lokal socjalny albo tymczasowy. Te drugie miejsca mają zastąpić schroniska i noclegownie – przewiduje rządowy projekt nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego, nad którym trwają prace w Sejmie. Ten poza likwidacją odrębnej procedury gospodarczej zmienia również w zakresie eksmisji ustawę z 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz.U. z 2005 r. nr 31, poz. 266 z późn. zm.).
Koniec bezkarności

Zgodnie z nowymi przepisami dłużnicy, którym nakazano opróżnienie zajmowanego lokalu mieszkalnego z powodu stosowania przemocy w rodzinie, będą eksmitowani do noclegowni lub schroniska.

Zobacz również serwis: Przemoc w rodzinie

Podobny los spotka lokatorów rażąco i uporczywie wykraczających przeciwko porządkowi publicznemu. Tak samo będzie również gdy poprzez niewłaściwe zachowanie sąsiedzi utrudniają korzystanie z innych lokali w budynku oraz gdy dana osoba zajmuje lokal bez tytułu prawnego. To jednak nie koniec. Zmienione zasady postępowania z niechcianymi lokatorami mają być bezwzględnie przestrzegane. Wszystko po to, aby usprawnić i przyspieszyć egzekucję.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Bez lokali socjalnych

REKLAMA

– Obecnie brak możliwości zapewnienia lokalu tymczasowego pozwala na bezkarne korzystanie z cudzego mienia bez ponoszenia jakiejkolwiek odpowiedzialności – tłumaczy Andrzej Król, radca prawny. Dodaje, że skutkuje to utratą zaufania do prawa.

Po zmianie przepisów sądy nie będą mogły przyznawać takim lokatorom prawa do lokalu socjalnego, niezależnie od tego, czy dłużnikiem będzie emeryt czy kobieta w ciąży. Znikną również przeciwwskazania do wykonywania wyroków sądowych w okresie od 1 listopada do 31 marca. Nowe przepisy otworzą dodatkowo możliwość prowadzenia eksmisji na podstawie tytułu wykonawczego, który najczęściej wystawiony na dłużnika upoważni komornika także do prowadzenia egzekucji przeciwko jego bliskim i innym osobom wspólnie z nim zamieszkującym. To jednak nie koniec zmian w przepisach eksmisyjnych. Już 17 listopada wchodzi w życie orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego (wyrok z 4 listopada 2010 r., K 19/06) uznające za niekonstytucyjny przepisy procedury cywilnej, które nakładają na gminę obowiązek wskazania lokalu zastępczego dla eksmitowanego W praktyce oznacza to, że z porządku prawnego usunięta zostanie norma zobowiązująca komornika do wstrzymania się z dokonaniem czynności egzekucyjnych do czasu, gdy gmina wskaże tymczasowe pomieszczenie.

Pełny tekst: Przy eksmisji awanturujący się dłużnicy trafią do schronisk i noclegowni

Zobacz również: nasze serwisy: Bezdomność i mieszkanie komunalne oraz Nieruchomości

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

REKLAMA

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

REKLAMA

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

REKLAMA