REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozwój osobisty ważniejszy od wynagrodzenia - sondaż Randstad

Rozwój osobisty ważniejszy od wynagrodzenia - sondaż Randstad. / fot. Shutterstock
Rozwój osobisty ważniejszy od wynagrodzenia - sondaż Randstad. / fot. Shutterstock
fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Z sondażu Randstad wynika, że możliwość rozwoju osobistego jest ważniejsza dla pracowników od wyższego wynagrodzenia za pracę. Polacy średnio szukają nowej pracy 2 miesiące. Kto najczęściej zmienia pracodawcę? Czy polscy pracownicy są zadowoleni ze swojej pracy?

Poszukiwanie pracy - 2 miesiące

Z sondażu przeprowadzonego przez Randstad wynika, że w razie potrzeby jakąkolwiek pracę w ciągu sześciu miesięcy bez problemu znalazłoby 89 proc. polskich pracowników. 69 proc. zadeklarowało z kolei, że w tym czasie bez problemu znalazłoby pracę tak samo dobrą lub lepszą od obecnej. Randstad zwrócił uwagę, że szanse na szybkie znalezienie pracy najczęściej dostrzegają ludzie młodzi, w grupie wiekowej do 29 lat (94 proc.). Czas, w jakim pracownicy znajdują nową pracę, w skali kraju wynosi dwa miesiące. Również w tej kwestii, sprawniej radzą sobie ludzie młodzi, którym zajmuje to około 1,8 miesiąca. Najszybciej nową pracę można znaleźć na południu kraju.

REKLAMA

Polecamy: Były szef Agencji Wywiadu: Polska musi być gotowa na odwet ze strony Chin [WYWIAD]

Chęć rozwoju osobistego przed wynagrodzeniem

W ostatnim sondażu zmieniły się główne powody zmiany pracodawcy. Na pierwszym miejscu powodem podjęcia takiej decyzji znalazła się chęć rozwoju osobistego (63 proc.), a dopiero na następnym wysokość wynagrodzenia (53 proc.) - Jeszcze do niedawna mówiliśmy o tym, że głównym motorem zmiany pracy jest wynagrodzenie. Okazuje się, że w naszych badaniach spada on na drugie miejsce. Może to oznaczać, że np. pracownicy już czują, że do "pierwszego" im starcza, już czują, że ich sytuacja materialna się poprawiła i zaczynają myśleć o szerszej perspektywie, o tym, że praca nie jest na całe życie, jak to jeszcze do niedawna było, i że być może będzie trzeba w życiu jeszcze pracę zmienić, a wtedy chciałoby się sięgnąć po pracę znacznie lepiej płatną – ocenił we wtorek w rozmowie z dziennikarzami Mateusz Żydek z Randstad Polska.

Polecamy: Kodeks pracy 2019. Praktyczny komentarz z przykładami + PDF.

REKLAMA

Jak dodał, do takiej zmiany niezbędny jest rozwój zawodowy, który nie leżałby jedynie po stronie pracownika, ale także po stronie pracodawcy. - Pracownicy oczekują, że o ten rozwój zadba nasz pracodawca, że będzie nas wspierał kursami, że będzie nas wspierał dodatkowymi rozwiązaniami, że np. będzie nam udzielał urlopów szkoleniowych, dofinansuje nam studia podyplomowe – wylicza Żydek. Jak zaznaczył, rozwijać chcą się nie tylko pracownicy umysłowi, ale również fizyczni.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Pracownik, który nie ma kwalifikacji, a pracuje na produkcji, zrobi kurs na operatora wózka widłowego lub kurs na obsługę specjalistycznych maszyn w zakładach produkcyjnych, a już jego sytuacja finansowa zupełnie inaczej wygląda, dostaje dodatkowe wynagrodzenie, a to często jest tak naprawdę prosty krok, który może wykonać również pracodawca, budując w ten sposób lojalność pracownika – mówi ekspert Randstad.

Kto najczęściej zmienia pracę?

Według sondażu miejsce zatrudnienia najczęściej zmieniają pracownicy z regionu wschodniego (23 proc.), północnego (22 proc.) i centralnego (22 proc.) Z kolei poniżej krajowej średniej są zachodnie regiony kraju (16 proc.). Pracodawców najczęściej zmieniają pracownicy wielkich aglomeracji (32 proc.) i wsi na ich obrzeżach (26 proc.), a także ludzie młodzi do 29 lat (38 proc.).

Zadowolenie z pracy

REKLAMA

Z badań wynika, że spadł poziom satysfakcji z wykonywanej pracy. Według ostatniego badania zadowolony z pracy w swojej firmie jest co siódmy korespondent. I w tym wypadku najkorzystniejsze wyniki zanotowano dla południa Polski. Pozytywne nastroje widać także wśród mieszkańców wsi w obrębie dużej aglomeracji miejskiej i osób w wieku 30-39 lat. Większą satysfakcję odczuwają mężczyźni.

- Satysfakcja na dość wysokim poziomie znajduje się od dłuższego czasu. 72 proc. Polaków w naszych badaniach mówi, że jest z pracy zadowolona, jedna piąta mówi nawet, że bardzo zadowolona, ale też widzimy, że nawet jeśli spadła nam nieznacznie w ostatnim badaniu satysfakcja zawodowa, to nie przekłada się to od razu na to, że chcielibyśmy szukać nowej pracy. Tylko 10 proc. respondentów wskazało, że w tej chwili aktywnie poszukuje nowego zatrudnienia i ta sytuacja nie zmienia się od kilku badań – mówi Mateusz Żydek.

Podwyżka wynagrodzeń

Jeśli chodzi o podwyżki wynagrodzeń, to w ciągu ostatniego półrocza otrzymało je czterech na dziesięciu pracowników. Najczęściej doceniano robotników niewykwalifikowanych (45 proc.), kierowników średniego szczebla (44 proc.) i specjalistów (41 proc.). Wzrost wynagrodzeń w ciągu ostatnich sześciu miesięcy deklaruje niemal co drugi badany w wieku do 30 lat (48 proc.).

Podwyżki u swoich aktualnych pracodawców w ubiegłym roku otrzymało 42 proc. badanych, najczęściej byli to mieszkańcy Polski południowej (46 proc.) i regionów zachodnich (46 proc.) oraz respondenci ze wsi w obrębie aglomeracji miejskich (57 proc.), a także osoby w wieku pomiędzy 30 a 39 lat (47 proc.). W większości wypadków szefowie przyznawali podwyżki w wysokości od 5 do 10 proc. (44 proc.).

Według sondażu niemal połowa wszystkich badanych (47 proc.) jest zadowolona ze swojego wynagrodzenia. Niemal co drugi ankietowany spodziewa się wzrostu wynagrodzenia na początku roku.

Sondaż został zrealizowany między 3 a 13 grudnia 2018 r. Wzięło w nim udział tysiąc respondentów.

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń w 2025 roku – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności: będzie nowy system. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

100 tys. emerytów oraz renciści rodzinni nie otrzymają wyrównania za lata wypłaty zaniżonych świadczeń – MRPiPS rozwiewa wszelkie wątpliwości

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA