Obok poprawczaków hostele dla nieletnich

Hostele mają pomóc nieletnim w wyjściu z zakładu poprawczego.
Hostele mają pomóc nieletnich w wyjściu z zakładu poprawczego. Kuratorzy będą mogli zlecić badanie na obecność w organizmie nieletniego alkoholu lub innych substancji.

Hostele mają pomagać nieletnim wyjść z zakładu poprawczego. W hostelu mogliby przebywać nieletni, którzy podjęli pracę lub naukę.

Będą szczegółowe regulacje określające rolę kuratora w postępowaniach wobec nieletnich. Dziś kuratorzy pełnią funkcje wykonawcze wobec sądu. Niestety dokładnie nie wiadomo, na czym ma polegać sprawowany przez nich nadzór, jak mają wyglądać wywiady środowiskowe, co im wolno i jakie są ich obowiązki. Swój pomysł na rozwiązanie tych problemów znaleźli senatorowie. Przygotowali projekt nowelizacji ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich. W piątek 1 lipca zajmowała się nim sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka.

Kuratorzy popierają planowane zmiany. Ustalony zostanie otwarty katalog uprawnień kuratora. Będzie on mógł m.in. zobowiązać nieletniego do poddania się badaniu na ustalenie obecności w jego organizmie alkoholu lub środków odurzających. W razie wykrycia w organizmie dziecka takich substancji kurator będzie mógł wystąpić do sądu o zmianę dotychczasowego środka wychowawczego.

Zgodnie z planowanymi przepisami sąd rodzinny będzie mógł zlecać w sprawach nieletnich sporządzanie opinii nie tylko ośrodkom diagnostyczno-konsultacyjnym, ale również innym placówkom specjalistycznym lub biegłym. Ma to usprawnić postępowania.

Nowe regulacje mają także spopularyzować działalność resocjalizacyjną hosteli. Mają one pomagać nieletnim wyjść z zakładu poprawczego. W hostelu mogliby przebywać nieletni, którzy podjęli pracę lub naukę. Musieliby częściowo pokrywać koszty swojego utrzymania. Nadzór nad nimi sprawowałby dyrektor zakładu poprawczego. Hostele mogłyby być prowadzone nie tylko przez placówki resocjalizacyjne, ale również przez stowarzyszenia, fundacje i inne organizacje społeczne.

Nowym rozwiązaniem będzie możliwość umieszczania uciekinierów z zakładów poprawczych w policyjnej izbie dziecka. Dziś nie ma wyznaczonej placówki, która przejmowałaby chwilowo opiekę nad takim nieletnim, i często trafiają oni do pogotowia opiekuńczego. Korzystanie z policyjnej izby dziecka będzie traktowane jak ostateczność i wyraźnie ustalone zostaną maksymalne terminy przetrzymywania tam dziecka. Zgodnie z projektem uciekinierów będzie można umieszczać w policyjnej izbie dziecka na czas niezbędny do przekazania nieletniego dyrektorowi jego placówki, nie dłużej jednak niż przez 5 dni. W policyjnej izbie dziecka będzie można również umieścić nieletniego na czas uzasadnionej przerwy w konwoju, nie dłużej niż na 24 godziny. Na polecenie sądu czas ten będzie mógł być dłuższy – nieprzekraczający jednak 48 godzin.

Pełny tekst: Hostele dla nieletnich wspomogą poprawczaki

Zobacz również serwis: Dziecko i prawo

Prawo
Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus
17 lip 2024

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

pokaż więcej
Proszę czekać...