Nowe e-dowody osobiste: Sejm poparł poprawki Senatu
REKLAMA
REKLAMA
Sejm za poprawkami Senatu do noweli ustawy o dowodach osobistych
Sejm poparł w czwartek (6 grudnia 2018 r. - przyp. red.) wydWpoprawki Senatu do nowelizacji ustawy umożliwiającej wprowadzenie tzw. e-dowodów. Nowe dokumenty mają być bezpiecznym i bezpłatnym narzędziem do komunikacji elektronicznej z administracją, służbą zdrowia i podmiotami komercyjnymi.
REKLAMA
Senat zarekomendował wprowadzenie do projektu czterech poprawek. Pierwsza usuwa ewentualną możliwość wnioskowania o wydanie dowodu osobistego z podpisem osobistym dla osoby, która nie ukończyła 13. roku życia.
Druga poprawka koryguje zmiany w ustawie o Krajowym Rejestrze Sądowym w zakresie stosowania podpisu osobistego. Pozostałe poprawki mają charakter porządkujący i redakcyjny.
REKLAMA
Wydawanie nowych dowodów osobistych z warstwą elektroniczną, czyli tzw. e-dowodów, rozpocznie się od marca 2019 roku. Zgodnie z przyjętą w piątek przez Senat nowelizacją ustawy o dowodach osobistych i niektórych innych ustaw, dotychczas posiadane dokumenty zachowają ważność do upływu terminów w nich określonych. Chętni będą jednak mogli wymienić dowód wcześniej.
Nowy dowód będzie bezpiecznym i bezpłatnym narzędziem do komunikacji elektronicznej z administracją, służbą zdrowia i podmiotami komercyjnymi. E-dowód w sposób jednoznaczny będzie potwierdzał tożsamość obywatela.
"Przepisy ustawy przewidują możliwość zawieszenia maksymalnie na 14 dni certyfikatów zamieszczonych w warstwie elektronicznej dowodu osobistego w przypadku czasowej utraty kontroli nad dokumentem. Konsekwencją zawieszania certyfikatów jest zawieszenie ważności dowodu osobistego, a czynności dokonane w okresie zawieszenia certyfikatów nie będą wywoływały skutków prawnych" - wyjaśniał wcześniej na posiedzeniu komisji samorządu terytorialnego i administracji państwowej senator sprawozdawca Arkadiusz Grabowski.
Nowy dowód będzie wyposażony w środek identyfikacji elektronicznej (tzw. profil osobisty), zapewniający wysoki poziom zaufania, który umożliwi potwierdzenie tożsamości w usługach online.
W nowym dowodzie będą zamieszczane także dane pozwalające opatrzyć dokument elektroniczny zaawansowanym podpisem elektronicznym - będzie on tak samo ważny jak podpis własnoręczny.
E-dowód będzie również służył do potwierdzania obecności jego posiadacza w placówkach ochrony zdrowia, co pozwoli uszczelnić system rozliczeń usług medycznych. Ponadto będzie zawierał aplikację ICAO (dokument podróży z cechą biometryczną "zdjęcie twarzy"), która - jak twierdzą autorzy projektu - zapewni szybszą odprawę jego właściciela na lotniskach. (PAP)
Autorzy: Marcin Chomiuk, Olga Zakolska
mchom/ ozk/ krap/
Polecamy serwis: Sprawy urzędowe
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat