Nowe zasady kontroli pracodawców przez PIP
REKLAMA
REKLAMA
W ciągu najbliższych dwóch miesięcy mogą zmienić się zasady kontroli Państwowej Inspekcji Pracy w firmach. Sejm przyjął bowiem poprawki do nowelizacji ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy (PIP), która ma uprościć procedurę kontrolną. Teraz nowelizacja trafi do podpisu prezydenta. Wejdzie w życie po upływie 30 dni od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
REKLAMA
REKLAMA
Jedna z poprawek przyjęta przez posłów doprecyzowuje, że w protokole pokontrolnym powinna znaleźć się jedynie treść ustnej, a nie pisemnej decyzji inspektora wobec pracodawcy. Zgodnie z nowelizacją w drobnych sprawach, niewymagających pisemnego wystąpienia do firmy, inspektor pracy będzie mógł wydać ustne polecenie usunięcia uchybień.
Nowe przepisy nie tylko uproszczą kontrole, ale także umożliwią inspektorom skuteczniejszą walkę z pracodawcami, którzy ich unikają lub uporczywie łamią prawa pracownicze. Na ich wniosek prokurator będzie musiał sporządzić uzasadnienie do postanowienia o odmowie wszczęcia dochodzenia lub o jego umorzeniu w sprawach prowadzonych na podstawie zawiadomień inspekcji. Dzięki temu inspektorzy będą wiedzieć, jakie argumenty mogą podjąć w zażaleniu na decyzję prokuratora.
W ubiegłym roku tylko w 151 przypadkach postępowania wszczęte na skutek zawiadomień inspektorów pracy zakończyły się skierowaniem przez prokuratora aktu oskarżenia do sądu. Na wokandę trafiło więc zaledwie 12 proc. wszystkich zgłoszonych przez PIP spraw.
Pełny tekst: Zmienią się zasady kontroli PIP w firmach. Pracodawcy częściej staną przed sądem
Zobacz również serwis: Praca
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat