Obecnie opracowane są dwa projekty nowelizacji ustawy mającej na celu zwiększenie ochrony zwierzęta. Pierwszy projekt poselski już trafił do Sejmu, a wśród jego głównych założeń wymieniony jest zakaz strzelania do psów i kotów, a zamiast tego wyłapywanie i zwrot opiekunowi. Projekt rozszerza również definicje szczególnego okrucieństwa o przypadki znęcania się nad zwierzęciem co ma skutkować wyższą odpowiedzialnością karną za taki czyn, tj. obligatoryjnym odebraniu maltretowanego zwierzęcia właścicielowi do czasu rozstrzygnięcia o winie przez sąd.
Nieco bardziej restrykcyjny projekt, który przewiduje bardzo ostre kary za znęcanie się nad zwierzętami przygotowała Koalicja dla Zwierząt.
Zobacz: Pies bez smyczy i kagańca?
Inspektor ds. Zwierząt
Jednym z zapisów w projekcie jest powołanie Krajowego Inspektora ds. Zwierząt, którego zadanie byłoby dbanie o dobro zwierząt, czyli pilnowanie warunków hodowli, znakowanie zwierząt ze schronisk i hodowli, przyjmowanie przypadków znęcania się nad zwierzętami.
Koszt takiej instytucji szacowany byłby na około 4-7 mln zł. Pomysłem na sfinansowanie nowej instytucji mogłoby być opodatkowanie hodowli zwierząt domowych.
Do 3 lat za bicie psa
Kary za znęcanie się na nad zwierzętami mają się zwiększyć z dwóch do trzech lat, zniesione zostanie również ograniczenie w wysokości nakładanych na sprawców przestępstw grzywien.
Grzywny będą mogły wynieść kilkadziesiąt, a nawet kilkaset tysięcy złotych. Wprowadzona zostanie również nowa kara w postaci zakazu posiadania zwierząt.
Zobacz: Odpowiedzialność za pogryzienie przez psa
Zakaz chowu na futra
Innym ważnym zapisem w projekcie nowej ustawy jest całkowity zakaz chowu zwierząt futerkowych na futra. Inne zapisy w projekcie nowej ustawy uwzględniają również min. zakaz trzymania psów na łańcuchach, zakaz strzelania przez myśliwych do psów, zakaz obcinania dziobów ptakom hodowlanym, ograniczenie czasu transportu zwierząt gospodarskich do 12 godzin, zakaz transportu żywych ryb bez wody czy zakaz wykorzystywania dzikich zwierząt w cyrkach.
Czip dla psa
W celu większej ochrony zwierząt, oraz przeciwdziałania porzuceniu, ucieczkom, czy zagubieniom, projekt przewiduje obowiązek oznaczania psów przy pomocy adresatek, a stopniowo także przy pomocy czipów.
Jak do tej pory koalicji udało się zebrać około 130 tys. podpisów pod opracowanym projektem. Każdy, kto uważa, że prawa zwierząt w świetle obecnej ustawy nie są w wystarczający sposób respektowane na stronie www.koalicja.org.pl znajdzie informacje w jaki sposób można podpisać się pod projektem. Podpisy będą przyjmowane do końca czerwca 2011 roku, tak aby z początkiem lipca projekt trafił do Sejmu.
Zobacz: Jak podróżować ze zwierzakiem?