Zniesienie limitu składek na ZUS niekonstytucyjne - ocena Konfederacji Lewiatan

Zniesienie górnego limitu składek na ZUS niekonstytucyjne - ocena Konfederacji Lewiatan
Zniesienie górnego limitu składek na ZUS zostało uznane przez Trybunał Konstytucyjny za niezgodne z Konstytucją RP. Konfederacja Lewiatan pozytywnie ocenia wyrok TK. Zdaniem organizacji rząd w pracach nad ustawą naruszył elementarne zasady dotyczące właściwego procesu legislacyjnego.

Zniesienie limitu trzydziestokrotności składek na ZUS niekonstytucyjne

Zdaniem Konfederacji Lewiatan:
• Pracodawcy z ulgą przyjęli orzeczenie Trybunał Konstytucyjnego, że nowelizacja ustawy, dotycząca zniesienia górnego limitu składek na ZUS, jest niezgodna z Konstytucją.
• Rząd w pracach nad ustawą naruszył elementarne zasady dotyczące właściwego procesu legislacyjnego.
• Szkoda, że TK nie odniósł się do braku dialogu społecznego i pomijaniu roli partnerów społecznych w procesie stanowienia prawa.

- Przyjmujemy z zadowoleniem orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego. My też uważamy, że organy władzy publicznej, przy uchwalaniu tej ustawy, nie działały na podstawie i w granicach prawa. To nie buduje zaufania do państwa. Teraz powinny się rozpocząć rozmowy z partnerami społecznymi - mówi Robert Lisicki, dyrektor departamentu pracy Konfederacji Lewiatan.

Naruszenie zasady zaufania obywateli do państwa i stanowionego prawa

Sposób prac nad ustawą naruszył zasadę zaufania obywateli do państwa i stanowionego prawa. Szybkie tempo prac ustawodawczych, a także brak możliwości realnego przedstawienia stanowiska w toku konsultacji publicznych, wywołały sytuację, w której zarówno pracownicy, jak i pracodawcy nie byli pewni swojej sytuacji prawnej. Zasady konsultacji społecznych i dialogu społecznego wpisane zostały do ustawy o RDS właśnie po to, aby tworzyć stabilne i lepsze prawo.

Polecamy: Kodeks pracy 2019. Praktyczny komentarz z przykładami + PDF.

Potencjalne konsekwencje ustawy o zniesieniu górnego limitu składek na ZUS

Pracodawcy ostrzegali też, że ustawa o zniesieniu górnego limitu składek na ZUS będzie miała negatywne skutki społeczno-gospodarcze. W przyszłości pogłębi deficyt Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, naruszy stabilność systemu ubezpieczeń społecznych, zwiększy drastycznie obciążenia pracodawców oraz zmniejszy atrakcyjność umów o pracę w stosunku do innych form zatrudnienia.
Ustawa, którą Trybunał uznał na niezgodną z Konstytucją nie wejdzie w życie 1 stycznia 2019 r.

Niska jakość prawa stanowionego

Zdaniem Konfederacji Lewiatan jakość stanowionego prawa pozostaje wciąż bardzo niska, a najważniejszym z punktu widzenia decydentów kryterium „sukcesu" pozostaje liczba przyjętych aktów prawnych. Tylko poprawa stanowienia prawa i przestrzeganie już obowiązujących zasad, może polepszyć jego jakość, zmniejszyć patologie oraz zwiększyć jawność i transparentność procesu stanowienia prawa.

Prawo
Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus
17 lip 2024

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

pokaż więcej
Proszę czekać...