Gaz łupkowy będzie własnością Skarbu Państwa
REKLAMA
REKLAMA
Jednym z istotnych elementów ustawy jest objęcie własnością górniczą wszelkich złóż określonych surowców niezależnie od miejsca jej występowania. Do tej pory kwestia ta nie była jasna. W określonych okolicznościach kopaliny były własnością właściciela gruntu lub Skarbu Państwa. Granice gruntu wyznaczone były, zgodnie z art. 143 Kodeksu cywilnego przez społeczno-gospodarcze przeznaczenie prawa. Pojawiał się problem gdzie jest dolna granica własności nieruchomości, poniżej której kopaliny należą do Skarbu Państwa.
REKLAMA
Projekt ustawy Prawo geologiczne i górnicze ma w zamierzeniach rozwiać wątpliwości. Zgodnie z art. 10 określone złoża takie jak m.in. węglowodory ( w tym gaz łupkowy), pokłady węgla kamiennego, węgla brunatnego będą objęte własnością górniczą bez względu na miejsce ich występowania. Wymienione kopaliny nie będą objęte prawem własności gruntu. Własność górnicza będzie przysługiwała jedynie Skarbowi Państwa.
Projekt ustawy został przekazany do Senatu.
Zobacz serwis: Nieruchomości
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat