REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w programie Rodzina Na Swoim

Aneta Krzyżanowska
tata, syn, ojciec, fot. Fotolia
tata, syn, ojciec, fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Już niebawem zmienią się zasady rządowego programu „Rodzina Na Swoim”. Jeszcze w 2011 roku wejdą w życie nowe regulacje, wskutek czego mniej mieszkań zostanie objętych dopłatą ze strony Skarbu Państwa. Zmienią się również wymogi dotyczące osób ubiegających się o dofinansowanie.

Kto może zostać objęty Rodziną Na Swoim?

REKLAMA

Założeniem programu Rodzina Na Swoim była pomoc młodym rodzinom w zakupie własnego mieszkania. W jej ramach Skarb Państwa w okresie pierwszych ośmiu lat spłaty kredytu pokrywa część należnych bankowi odsetek.

Zobacz: Szybsza wypłata alimentów zza granicy

Ustawa z dnia 8 września 2006 roku o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania stanowi, że osobami, które mogą się ubiegać o objęcie Rodziną Na Swoim są:

- małżeństwa (nawet bezdzietne), 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- osoby samotnie wychowujące przynajmniej jedno małoletnie dziecko,

- osoby samotnie wychowujące dziecko, na które jest pobierany zasiłek pielęgnacyjny bez względu na wiek (zgodnie z ustawą z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych),

- dziecko do ukończenia przez nie 25 roku życia, uczące się w szkołach, w zakładach kształcenia nauczycieli oraz kolegiach pracowników służb społecznych, o których mowa w ustawie z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, a także w szkołach wyższych w rozumieniu ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym, oraz szkołach wyższych i wyższych seminariach duchownych, prowadzonych przez Kościół Katolicki, inne kościoły i związki wyznaniowe na podstawie przepisów o stosunku państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej oraz przepisów o stosunku państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych.

Zobacz: Alimenty dla byłego małżonka

Ustawa stanowi, że oprócz podanych powyżej wymogów, osoby te muszą posiadać zdolność kredytową (nie uwzględniając rat pomniejszonych o dopłatę odsetek), żadne z małżonków lub osoba samotnie wychowująca dziecko nie może być:

- właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego,

- osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny,

- osobą, której przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego (chyba, że równocześnie z zawarciem umowy kredytu preferencyjnego zobowiąże się na piśmie do wypowiedzenia członkostwa w spółdzielni mieszkaniowej, w której przysługuje mu to prawo, lub do zrzeczenia się tego prawa);

- najemcą lokalu mieszkalnego (chyba, że na piśmie zobowiąże się do rozwiązania umowy najmu i opróżnienia lokalu mieszkalnego).

W dwóch ostatnich przypadkach pisemne zobowiązanie powinno zostać złożone w terminie 6 miesięcy od dnia uzyskania własności lokalu mieszkalnego.

Dopłaty nie przysługują, jeżeli którakolwiek z osób ubiegających się o kredyt jest lub była stroną innej umowy kredytu preferencyjnego w charakterze docelowego kredytobiorcy.

Konieczne jest złożenie oświadczenia o spełnianiu powyższych warunków wraz z zawarciem umowy kredytu.

Jakie warunki musi spełniać mieszkanie?

Dopłaty w ramach Rodziny Na Swoim są uwarunkowane tym, aby kredyt preferencyjny został udzielony na:

1. zakup domu jednorodzinnego bądź lokalu mieszkalnego w budynku wielorodzinnym (istniejącego bądź będącego w budowie), stanowiącego odrębną nieruchomość,

2. zakup spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu (przedmiotem może być dom jednorodzinny albo lokal mieszkalny w budynku wielorodzinnym),

3. pokrycie kosztów budowy lokalu mieszkalnego w budynku wielorodzinnym lub domu jednorodzinnego budowanego przez spółdzielnię mieszkaniową w celu ustanowienia odrębnej własności lokalu albo przeniesienia własności domu jednorodzinnego,

4. wkład budowlany do spółdzielni mieszkaniowej, wnoszony w celu uzyskania spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, którego przedmiotem jest zasiedlany po raz pierwszy lokal mieszkalny,

5. budowę domu jednorodzinnego,

6. nadbudowę, przebudowę, lub rozbudowę budynku mieszkalnego lub adaptację budynku lub lokalu o innym przeznaczeniu na cele mieszkalne, w celu uzyskania lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość.

Kolejnym warunkiem, jaki musi spełniać mieszkanie to powierzchnia nie większa niż 75 m², w przypadku lokalu mieszkalnego, lub 140 m², jeżeli jest to dom jednorodzinny.

Ważne jest także, aby koszt celu, na który został udzielony kredyt preferencyjny (np. spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, dom jednorodzinny, przebudowa itd.) nie przekraczał kwoty, którą jest iloczyn powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz średni wskaźnik przeliczeniowy kosztu odtworzenia 1m² powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych.

Trzeba pamiętać, że dopłaty ze Skarbu Państwa mogą być udzielone wyłącznie na mieszkanie bądź dom jednorodzinny na terytorium Polski.

Gdzie pytać o Rodzinę Na Swoim?

Upoważnionymi do udzielenia kredytu w ramach Rodziny Na Swoim są banki, które zawarły w tej sprawie umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, a mianowicie:

• PKO Bank Polski S.A.
• Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe
• Gospodarczy Bank Wielkopolski S.A. oraz zrzeszone Banki Spółdzielcze
• Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. oraz zrzeszone Banki Spółdzielcze
• Bank Pocztowy S.A.
• Bank Polska Kasa Opieki S.A.
• Mazowiecki Bank Regionalny S.A. oraz zrzeszone Banki Spółdzielcze
• Alior Bank S.A.
• Dom Bank Hipoteczny Oddział GETIN Bank S.A.
• Pekao Bank Hipoteczny S.A.
• Bank BPH S.A.
• Noble Bank S.A.
• Euro Bank S.A.
• Bank Zachodni WBK
• Bank Handlowy w Warszawie S.A.
• Lukas Bank S.A.
• Allianz Bank Polska S.A.
• Bank Gospodarki Żywnościowej S.A.
• BRE Bank S.A. - Multi Bank S.A.
• Bank Millenium S.A.
• Fortis Bank Polska S.A.
• Deutsche Bank PBC S.A.

Szczegółowe regulacje oraz wyjątki stanowi ustawa z dnia 8 września 2006 r. o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania.

Co się zmieni?

Obecnie trwają prace parlamentarne nad zmianą ustawy. Po wejściu w życie nowelizacji zmianom ulegną następujące kwestie:

- zostaną obniżone maksymalne wysokości cen mieszkań lub kosztów budowy,

- wiek osób ubiegających się o dopłatę kredytu nie może przekroczyć 35 lat,

- z programu Rodzina Na Swoim zostaną wyłączone mieszkania z rynku wtórnego.

Zobacz: Plan działania UE na rzecz praw dziecka

Mimo protestów, ustawodawca zdecydował, że o kredyt w ramach Rodziny Na Swoim nie będą mogły się ubiegać bezdzietne osoby samotne.

Nowelizacja przewiduje, że okres składania wniosków o kredyt preferencyjny zakończy się w grudniu 2012 roku.

Wciąż nie jest znana data wejścia zmian w życie. W prasie można spotkać się z różnymi, często znacznie odbiegającymi od siebie, opiniami w tej kwestii. Pewne jest jednak, że osoby zainteresowane kredytem preferencyjnym na dotychczasowych warunkach powinny być czujne i śledzić tok prac legislacyjnych nad ustawą, która wejdzie w życie po 14 dniach od jej ogłoszenia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Profesor z SGH: równy wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn w Polsce to absolutna konieczność; minimum 65 lat. Większość państw Europy to już rozumie

Jaki wpływ zmiany demograficzne wywrą na życie Polaków, tłumaczy w rozmowie z PAP dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak. Jej zdaniem zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, rozwój sztucznej inteligencji i praca cudzoziemców mogą pomóc w utrzymaniu stabilnego rynku pracy.

Nie będzie Centralnej Informacji Emerytalnej

Nie będzie Centralnej Informacji Emerytalnej (CIE). Zdaniem resortu cyfryzacji, CIE nie przyniesie oczekiwanych korzyści. Jest projekt ustawy. Czy brak CIE zmieni stan bieżący w zakresie informacji emerytalnej?

Renta wdowia – ile wynosi [obliczenia]. Różne przykłady świadczeń w zbiegu

W dniu 1 stycznia 2025 roku wejdą w życie nowe przepisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, które dadzą prawo do tzw. renty wdowiej.  Chodzi o możliwość łączenia wypłaty renty rodzinnej (nie tylko tej wypłacanej przez ZUS) z innym świadczeniem wypłacanym przez ZUS, np. emeryturą, rentą. Od tego dnia będzie można składać wnioski o to świadczenie ale wypłata nastąpi najwcześniej od 1 lipca przyszłego roku. Ile wyniesie renta wdowia i jak oblicza to świadczenie ZUS?

Renta wdowia od A do Z: limit, wysokość, warunki, wniosek, terminy, przepisy, zasady

Z początkiem 2025 roku wejdą w życie nowe przepisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, które dadzą prawo do tzw. renty wdowiej. Chodzi o możliwość łączenia wypłaty renty rodzinnej (nie tylko tej wypłacanej przez ZUS) z innym świadczeniem wypłacanym przez ZUS, np. emeryturą, rentą. Ile wyniesie renta wdowia i jak oblicza to świadczenie ZUS?

REKLAMA

Szokuje liczba rannych. 200 osób w tym 40 z zagrożeniem życia. Magdeburg o ofiarach ataku na jarmarku bożonarodzeniowym

Do zamachu doszło kilka minut po godzinie 19. Napastnik wjechał w tłum ludzi, którzy przyszli na jarmark bożonarodzeniowy. Według lokalnej policji funkcjonariuszom udało się zatrzymać napastnika. Na miejsce tragedii udał się premier rządu Saksonii-Anhalt, Reiner Haseloff. W nocy były sprzeczne informacje o liczbie zabitych - od 2 do 11. Po weryfikacji nocnych informacji są już dostępne informacje bliższe rzeczywistości. W artykule prezentujemy depesze agencyjne za okres ostatnich kilkudziesięciu godzin. Artykuł aktualizujemy na bieżąco.

Więcej podatników skorzysta ze zwolnienia od VAT ze względu na wysokość obrotów. Już od 1 stycznia 2025 roku. W życie wchodzą nowe przepisy

Od 1 stycznia 2025 r. większa grupa podatników będzie mogła skorzystać ze zwolnienia od VAT z uwagi na wysokość obrotów. Aby z niego skorzystać, nie trzeba będzie składać formularza rejestracyjnego. Wystarczy odpowiedni numer identyfikacyjny.

10 dni płatnego urlopu za staż pracy. Naprzemiennie. 36 dni urlopu. Potem 26 dni. I znów 36 dni urlopu. Za 10 lat pracy. Będzie nowelizacja?

To propozycja przywileju, ale tylko dla jednej grupy zawodowej. Dla asystentów rodziny. Oprócz bonusu urlopowego jest jeszcze dodatek terenowy i korzystny ryczałt. Propozycja tych przywilejów – w trybie petycji (patrz koniec artykułu) – trafiła do rządu. Powinna być załatwiona pozytywnie albo negatywnie do połowy lutego 2025 r. W przypadku "Tak" nowe przepisy powinny stać się obowiązującym prawem w 2026 r. Wtedy po raz pierwszy asystenci mieliby 36 dni urlopu wypoczynkowego.

Granice swobody umów. Przepisy, orzecznictwo

Jest wiele różnych rodzajów umów w polskim prawie. To strony zawierające umowę decydują o jej treści. Niemniej jednak kształtując konkretną treść postanowień umownych muszą one przestrzegać pewnych zasad ich tworzenia. Nie mogą także przekroczyć określonych granic.

REKLAMA

Zniesławienie i zniewaga. Gdzie kończy się krytyka, a zaczyna przestępstwo?

Obraźliwe słowa wypowiedziane z pełną premedytacją, ale i te rzucone w skrajnych emocjach czy pomówienia szeptane za plecami lub publikowane w komentarzach w sieci – to wszystko może nieść za sobą poważne konsekwencje prawne. Zniewaga i zniesławienie dotykają obecnie coraz więcej osób, zarówno w codziennych relacjach, jak i w wirtualnym świecie. Internet dodatkowo podsyca te zjawiska, zamieniając wymianę poglądów w lawinę hejtu, a pozorna anonimowość użytkowników dodatkowo wzmacnia poczucie bezkarności. Zniewaga i zniesławienie, choć przez wielu używane zamienienie, to w rzeczywistość dwa różne zjawiska. Czym się różnią i jakie kary grożą za obraźliwe słowa? Wyjaśnia to adwokat Dawid Jakubiec z Kancelarii Kupilas&Krupa w Bielsku-Białej, który tłumaczy także, gdzie kończy się wolność słowa, a zaczyna odpowiedzialność karna.

Od 3 stycznia 2025 r. inne terminy na złożenie wniosku "Aktywnie w żłobku". ZUS wypłacił ponad 151,2 tys. świadczeń "Aktywnie w żłobku" na 214,4 mln zł

Od 3 stycznia 2025 r. inne terminy na złożenie wniosku "Aktywnie w żłobku". ZUS wypłacił ponad 151,2 tys. świadczeń "Aktywnie w żłobku" na 214,4 mln zł. Kolejne wypłaty z programu "Aktywny Rodzic" jeszcze w grudniu.

REKLAMA