REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w programie Rodzina Na Swoim

Aneta Krzyżanowska
tata, syn, ojciec, fot. Fotolia
tata, syn, ojciec, fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Już niebawem zmienią się zasady rządowego programu „Rodzina Na Swoim”. Jeszcze w 2011 roku wejdą w życie nowe regulacje, wskutek czego mniej mieszkań zostanie objętych dopłatą ze strony Skarbu Państwa. Zmienią się również wymogi dotyczące osób ubiegających się o dofinansowanie.

Kto może zostać objęty Rodziną Na Swoim?

REKLAMA

Założeniem programu Rodzina Na Swoim była pomoc młodym rodzinom w zakupie własnego mieszkania. W jej ramach Skarb Państwa w okresie pierwszych ośmiu lat spłaty kredytu pokrywa część należnych bankowi odsetek.

Zobacz: Szybsza wypłata alimentów zza granicy

Ustawa z dnia 8 września 2006 roku o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania stanowi, że osobami, które mogą się ubiegać o objęcie Rodziną Na Swoim są:

- małżeństwa (nawet bezdzietne), 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- osoby samotnie wychowujące przynajmniej jedno małoletnie dziecko,

- osoby samotnie wychowujące dziecko, na które jest pobierany zasiłek pielęgnacyjny bez względu na wiek (zgodnie z ustawą z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych),

- dziecko do ukończenia przez nie 25 roku życia, uczące się w szkołach, w zakładach kształcenia nauczycieli oraz kolegiach pracowników służb społecznych, o których mowa w ustawie z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, a także w szkołach wyższych w rozumieniu ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym, oraz szkołach wyższych i wyższych seminariach duchownych, prowadzonych przez Kościół Katolicki, inne kościoły i związki wyznaniowe na podstawie przepisów o stosunku państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej oraz przepisów o stosunku państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych.

Zobacz: Alimenty dla byłego małżonka

Ustawa stanowi, że oprócz podanych powyżej wymogów, osoby te muszą posiadać zdolność kredytową (nie uwzględniając rat pomniejszonych o dopłatę odsetek), żadne z małżonków lub osoba samotnie wychowująca dziecko nie może być:

- właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego,

- osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny,

- osobą, której przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego (chyba, że równocześnie z zawarciem umowy kredytu preferencyjnego zobowiąże się na piśmie do wypowiedzenia członkostwa w spółdzielni mieszkaniowej, w której przysługuje mu to prawo, lub do zrzeczenia się tego prawa);

- najemcą lokalu mieszkalnego (chyba, że na piśmie zobowiąże się do rozwiązania umowy najmu i opróżnienia lokalu mieszkalnego).

W dwóch ostatnich przypadkach pisemne zobowiązanie powinno zostać złożone w terminie 6 miesięcy od dnia uzyskania własności lokalu mieszkalnego.

Dopłaty nie przysługują, jeżeli którakolwiek z osób ubiegających się o kredyt jest lub była stroną innej umowy kredytu preferencyjnego w charakterze docelowego kredytobiorcy.

Konieczne jest złożenie oświadczenia o spełnianiu powyższych warunków wraz z zawarciem umowy kredytu.

Jakie warunki musi spełniać mieszkanie?

Dopłaty w ramach Rodziny Na Swoim są uwarunkowane tym, aby kredyt preferencyjny został udzielony na:

1. zakup domu jednorodzinnego bądź lokalu mieszkalnego w budynku wielorodzinnym (istniejącego bądź będącego w budowie), stanowiącego odrębną nieruchomość,

2. zakup spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu (przedmiotem może być dom jednorodzinny albo lokal mieszkalny w budynku wielorodzinnym),

3. pokrycie kosztów budowy lokalu mieszkalnego w budynku wielorodzinnym lub domu jednorodzinnego budowanego przez spółdzielnię mieszkaniową w celu ustanowienia odrębnej własności lokalu albo przeniesienia własności domu jednorodzinnego,

4. wkład budowlany do spółdzielni mieszkaniowej, wnoszony w celu uzyskania spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, którego przedmiotem jest zasiedlany po raz pierwszy lokal mieszkalny,

5. budowę domu jednorodzinnego,

6. nadbudowę, przebudowę, lub rozbudowę budynku mieszkalnego lub adaptację budynku lub lokalu o innym przeznaczeniu na cele mieszkalne, w celu uzyskania lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość.

Kolejnym warunkiem, jaki musi spełniać mieszkanie to powierzchnia nie większa niż 75 m², w przypadku lokalu mieszkalnego, lub 140 m², jeżeli jest to dom jednorodzinny.

Ważne jest także, aby koszt celu, na który został udzielony kredyt preferencyjny (np. spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, dom jednorodzinny, przebudowa itd.) nie przekraczał kwoty, którą jest iloczyn powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz średni wskaźnik przeliczeniowy kosztu odtworzenia 1m² powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych.

Trzeba pamiętać, że dopłaty ze Skarbu Państwa mogą być udzielone wyłącznie na mieszkanie bądź dom jednorodzinny na terytorium Polski.

Gdzie pytać o Rodzinę Na Swoim?

Upoważnionymi do udzielenia kredytu w ramach Rodziny Na Swoim są banki, które zawarły w tej sprawie umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, a mianowicie:

• PKO Bank Polski S.A.
• Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe
• Gospodarczy Bank Wielkopolski S.A. oraz zrzeszone Banki Spółdzielcze
• Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. oraz zrzeszone Banki Spółdzielcze
• Bank Pocztowy S.A.
• Bank Polska Kasa Opieki S.A.
• Mazowiecki Bank Regionalny S.A. oraz zrzeszone Banki Spółdzielcze
• Alior Bank S.A.
• Dom Bank Hipoteczny Oddział GETIN Bank S.A.
• Pekao Bank Hipoteczny S.A.
• Bank BPH S.A.
• Noble Bank S.A.
• Euro Bank S.A.
• Bank Zachodni WBK
• Bank Handlowy w Warszawie S.A.
• Lukas Bank S.A.
• Allianz Bank Polska S.A.
• Bank Gospodarki Żywnościowej S.A.
• BRE Bank S.A. - Multi Bank S.A.
• Bank Millenium S.A.
• Fortis Bank Polska S.A.
• Deutsche Bank PBC S.A.

Szczegółowe regulacje oraz wyjątki stanowi ustawa z dnia 8 września 2006 r. o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania.

Co się zmieni?

Obecnie trwają prace parlamentarne nad zmianą ustawy. Po wejściu w życie nowelizacji zmianom ulegną następujące kwestie:

- zostaną obniżone maksymalne wysokości cen mieszkań lub kosztów budowy,

- wiek osób ubiegających się o dopłatę kredytu nie może przekroczyć 35 lat,

- z programu Rodzina Na Swoim zostaną wyłączone mieszkania z rynku wtórnego.

Zobacz: Plan działania UE na rzecz praw dziecka

Mimo protestów, ustawodawca zdecydował, że o kredyt w ramach Rodziny Na Swoim nie będą mogły się ubiegać bezdzietne osoby samotne.

Nowelizacja przewiduje, że okres składania wniosków o kredyt preferencyjny zakończy się w grudniu 2012 roku.

Wciąż nie jest znana data wejścia zmian w życie. W prasie można spotkać się z różnymi, często znacznie odbiegającymi od siebie, opiniami w tej kwestii. Pewne jest jednak, że osoby zainteresowane kredytem preferencyjnym na dotychczasowych warunkach powinny być czujne i śledzić tok prac legislacyjnych nad ustawą, która wejdzie w życie po 14 dniach od jej ogłoszenia.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Trzynastka dla kolejnej grupy zawodowej! Kiedy będą pierwsze wypłaty w kulturze? Na pewno szybciej niż podwyżki, na które nie ma co liczyć

Trzynastki trafiają na konta pracowników sfery budżetowej, co jednak nie oznacza, że na dodatkowy przelew może liczyć każdy z nich. Wszystko jednak wskazuje na to, że już niedługo nowa grupa zawodowa będzie mogła cieszyć się dodatkowym wynagrodzeniem roczny. Niestety na podwyżki nie ma co liczyć.

Poczta Polska: e-Doręczenia działają już prawidłowo. Nie będzie problemów gdy ten system wdrożą przedsiębiorcy i inne podmioty

Wszystkie usługi związane z e-Doręczeniami działają w tej chwili prawidłowo, a firma nie przewiduje problemów, gdy do systemu dołączą nowe podmioty - powiedział PAP wiceprezes Poczty Polskiej ds. cyfryzacji Dariusz Śpiewak. Jak dodał, przychody z e-Doręczeń nie pokrywają wydatków.

Krajowe przepisy prawa dotyczące obostrzenia przepisów unijnych związanych z wprowadzonymi sankcjami na Rosję na przywóz/wywóz towarów z terytorium UE

Ustawa o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego oraz ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej od kilku dni czeka na biurku prezydenta na podpis. Należy się spodziewać w każdej chwili informacji, że od momentu złożenia podpisu, ustawa wchodzi w życie w ciągu 14 dni.

Siła wyższa 2025 r. Pracodawca ma obowiązek zwolnić Cię z pracy

Pracodawca ma obowiązek zwolnić Cię z pracy. Czym jest siła wyższa? Czy za zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej należy się wynagrodzenie? Jeśli tak, to jakie? Ile dni przysługuje na zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej? Jak poinformować pracodawcę?

REKLAMA

Ulga hipoteczna: Rewolucyjny trik na zakup pierwszego mieszkania

Rosnące ceny nieruchomości i wysokie raty kredytowe paraliżują polski rynek mieszkaniowy. Proponowana "ulga hipoteczna" – umożliwiająca odliczenie wydatków na zakup pierwszej nieruchomości do 200 tys. zł – może stać się przełomowym wsparciem dla osób marzących o własnym kącie.

Sejm na żywo: 5 lutego [Transmisja online]

Posiedzenie Sejmu, dzień pierwszy. Dziś posłowie zajmą się m.in. rządowym projektem nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym i ustawy o zdrowiu publicznym. Przewiduje on objęcie podatkiem akcyzowym nowych kategorii wyrobów: wielorazowych papierosów elektronicznych, podgrzewaczy, urządzeń wielofunkcyjnych i części do nich, saszetek nikotynowych oraz innych wyrobów nikotynowych.

Policja. Strażacy. Straż Graniczna. Z dodatkiem mieszkaniowym 900 zł - 1800 zł, ale bez prawa do protestów?

To informacja przekazana przez zastępcę przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Bartłomieja Mickiewicza. Upubliczniła ją Polska Agencja Prasowa. Dodatek mieszkaniowy 900 zł - 1800 zł mają otrzymać nie tylko policjanci, ale i strażacy oraz funkcjonariusze Straży Granicznej. To korzystna informacja. Pojawiła się jednak kwestia dodatkowa - rezygnacja z protestów służb mundurowych do końca 2029 r.

5153 zł brutto minimalnego wynagrodzenia. Projekt trafił do opiniowania. Trwają prace nad wprowadzeniem zmian. Od kiedy będą obowiązywały?

Do opiniowania trafił projekt rozporządzenia zmieniający minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Jak z niego wynika, będą one wynosiły od 5153 zł do 6211 złotych brutto. Co to oznacza w praktyce i od kiedy będą obowiązywały zmiany?

REKLAMA

TSUE: nie można systemowo karać uchodźcy za niezdany egzamin z integracji społecznej (w tym z języka). Grzywna tylko w wyjątkowych przypadkach

W dniu 4 lutego 2025 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu orzekł w wyroku, że prawo UE nie sprzeciwia się (pod pewnymi warunkami), by beneficjenci ochrony międzynarodowej (w tym uchodźcy, azylanci) mieli obowiązek zdania egzaminu z integracji społecznej. Ale zdaniem TSUE niezdanie takiego egzaminu nie może być karane w sposób systemowy. Grzywnę można nałożyć jedynie w wyjątkowych przypadkach, takich jak przypadki świadczące o udowodnionym i uporczywym braku woli integracji

78, 80, 86 punktów. Jakie świadczenie wspierające w 2025 r.? [KWOTY]

„W decyzji wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności uzyskałem 78 punktów. Ile w takim przypadku wynosi świadczenie wspierające. O ile wzrośnie świadczenie od 1 marca 2025 r.?” - pyta Czytelnik.

REKLAMA