Becikowe znów z zaświadczeniem o objęciu opieką medyczną
REKLAMA
REKLAMA
Od przyszłego roku wrócą zaostrzone wymagania przy ubieganiu się o becikowe. Kobiety, które w kwietniu i kolejnych miesiącach zajdą w ciążę, powinny jak najszybciej udać się do lekarza lub położnej. Jest to konieczne, bo jeśli ich pierwsza wizyta przypadnie po 10. tygodniu ciąży, będą miały problem z uzyskaniem becikowego oraz dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka.
REKLAMA
REKLAMA
Jest to spowodowane tym, że od 1 stycznia 2012 r. zostaną przywrócone przepisy, które określają zasady ubiegania się o te świadczenia. Gminy, które wypłacają becikowe, od nowego roku będą bezwzględnie wymagać od rodzica zaświadczenia potwierdzającego, że kobieta była objęta opieką medyczną od 10. tygodnia ciąży. Jego brak będzie jednoznaczny z tym, że rodzic nie otrzyma świadczeń.
Większe wymagania dla rodziców ubiegających się o becikowe i dodatek obowiązywały już wcześniej, bo od 1 listopada 2009 r. do 31 marca 2010 r.
Jednak w związku z problemami, jakie część z nich miała z uzyskaniem zaświadczenia lekarskiego, a w konsekwencji odmowy otrzymania tych świadczeń, rząd zdecydował się na przejściowe złagodzenie przepisów. Umożliwiła to nowelizacja ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 139, poz. 992 z późn. zm.) uchwalona przez Sejm w marcu ubiegłego roku.
REKLAMA
Zgodnie z nią w okresie od 31 marca 2010 r. do 31 grudnia 2011 r. do wniosku o becikowe dołączane jest zaświadczenie lekarskie lub wystawione przez położną, które zawiera jedynie potwierdzenie o odbyciu jednego badania lekarskiego w trakcie ciąży. Zaświadczenie nie musi być wypełnione na formalnym druku, gminy muszą honorować każdy rodzaj zaświadczenia, o ile zawiera taką informację oraz imię, nazwisko i pieczątkę wystawiającej je osoby.
Natomiast od stycznia 2012 r. zaświadczenie musi być już zgodne z rozporządzeniem ministra zdrowia z 14 września 2010 r. w sprawie form opieki medycznej w ciąży uprawniającej do dodatku z tytułu urodzenia dziecka oraz wzoru zaświadczenia potwierdzającego pozostawanie pod tą opieką (Dz.U. nr 183, poz. 1234). Musi ono wskazywać objęcie opieką lekarską matki nie później niż od 10. tygodnia ciąży do porodu. Ponadto zaświadczenie musi zawierać daty udzielenia jednego świadczenia zdrowotnego w każdym trymestrze ciąży.
Pełny tekst: Znowu będzie trudniej o becikowe
Zobacz również serwis: Becikowe
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat