Prezydent podpisał ustawę o OFE
REKLAMA
REKLAMA
Prezydent Bronisław Komorowski podjął ostateczną decyzję o złożeniu podpisu pod ustawą dotycząca zmian w systemie emerytalnym. Jak czytamy w komunikacie Kancelarii Prezydenta, rozstrzygnięcie ws. OFE było trudną decyzją. Ze względu na kontrowersje towarzyszące tej ustawie Prezydent analizował i konsultował jej zapisy od wielu tygodni.
REKLAMA
REKLAMA
W ustawie Prezydent nie dostrzegł zagrożenia niekonstytucyjnością, natomiast jest świadom, że szereg organizacji i tak informowało o zamiarze zaskarżenia zmian w OFE do Trybunału Konstytucyjnego. W związku z tym Trybunał i tak będzie miał możliwość ostatecznego orzeczenia o zgodności tej ustawy z Konstytucją – co jest jednym z jego głównych uprawnień.
Zgodnie z opiniami przedstawionymi Prezydentowi, kwestie związane z zabezpieczeniem społecznym – a więc również ustawa dot. OFE – powinny być analizowane poprzez pryzmat art. 67 Konstytucji, zgodnie z którym: „Obywatel ma prawo do zabezpieczenia społecznego w razie niezdolności do pracy ze względu na chorobę lub inwalidztwo oraz po osiągnięciu wieku emerytalnego.
Zakres i formy zabezpieczenia społecznego określa ustawa”. W swoim orzecznictwie Trybunał Konstytucyjny pozostawia również ustawodawcy szeroką swobodę działania w zakresie zasady wzajemności świadczeń emerytalnych w stosunku do składki wpłacanej uprzednio przez ubezpieczonego. Zgodnie z opiniami przedstawionymi Prezydentowi, ustawa jest też zgodna z zasadą ochrony praw nabytych, gdyż nie zmienia sytuacji prawnej członków OFE. Osoby ubezpieczone w OFE nie mogły samodzielnie decydować o wysokości składki lub sposobach jej inwestowania, więc nowa ustawa w żaden sposób nie ograniczy ich praw nabytych.
Źródło: prezydent.pl
Zobacz również serwis: Emerytury
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat