Minimalne wynagrodzenie bez dodatku stażowego?
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z obowiązującą ustawą o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, minimalne wynagrodzenie za pracę jest łącznym wynagrodzeniem pracownika za nominalny czas pracy w danym miesiącu. Poza wynagrodzeniem zasadniczym obejmuje także inne składniki wynagrodzenia i świadczenia pracownicze zaliczone przez Główny Urząd Statystyczny do wynagrodzeń osobowych, z wyłączeniem składników wymienionych w art. 6 ust. 5 ustawy, tj.
1. nagrody jubileuszowej,
2. odprawy pieniężnej przysługującej pracownikowi w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy,
3. wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych,
4. dodatku do wynagrodzenia za pracę w porze nocnej (wyłączony z dniem 1 stycznia 2017 r.).
REKLAMA
Polecamy: Kalendarz 2019
REKLAMA
Oznacza to, że do zakresu składnikowego minimalnego wynagrodzenia za pracę zalicza się również dodatek do wynagrodzenia przysługujący za staż pracy (funkcjonujący w obiegu prawnym m.in. jako dodatek stażowy, dodatek za wieloletnią pracę czy dodatek za wysługę lat).
W obecnym stanie prawnym pracownik z dłuższym stażem pracy, otrzymując łączne wynagrodzenie na poziomie minimalnego wynagrodzenia za pracę, może otrzymywać niższe wynagrodzenie zasadnicze niż osoba nowo zatrudniona (bez stażu pracy) wykonująca jednakową pracę lub pracę o jednakowej wartości. W praktyce sytuacja taka powoduje niezadowolenie i poczucie niesprawiedliwości, m.in. wśród pracowników z dłuższym stażem pracy, których wynagrodzenie zasadnicze bywa niejednokrotnie niższe niż wynagrodzenie osób dopiero rozpoczynających pracę zawodową. W takich przypadkach dodatek przysługujący za staż pracy przestaje pełnić rolę formy uznania pracownika za posiadane przez niego doświadczenie zawodowe, związane z długotrwałym zatrudnieniem.
W związku z powyższym niezbędne jest wprowadzenie zmiany mającej na celu ochronę pracowników otrzymujących wynagrodzenie na najniższym poziomie poprzez zapewnienie bardziej sprawiedliwego i przejrzystego kształtu minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Projektowana regulacja zakłada rozszerzenie katalogu składników wynagrodzenia, które nie są uwzględniane przy obliczaniu wysokości wynagrodzenia pracownika porównywanego z wysokością minimalnego wynagrodzenia za pracę, o dodatek do wynagrodzenia przysługujący za staż pracy. Nowelizacja polega na zmianie brzmienia art. 6 ust. 5 ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, poprzez dodanie pkt 5 w brzmieniu: „dodatku do wynagrodzenia przysługującego za staż pracy”.
Źródło: Projekt ustawy o zmianie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (UD440)/Kancelaria Prezesa Rady Ministrów
Polecamy serwis: Zarobki
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat