Zmiany zasad w naborze do policji

Roma Opoka
Aplikant adwokacki
rozwiń więcej
Rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji, które weszło w życie 11 marca 2011 r., reguluje kwestie zasad przyjęć do służby w policji. Po zmianach, kandydat do policji do kolejnej kwalifikacji może przystąpić po 6 miesiącach od dnia przerwania postępowania kwalifikacyjnego.

Postępowanie kwalifikacyjne składa się z etapów nie punktowanych oraz punktowanych. Te ostatnie to test wiedzy, test sprawności fizycznej, test psychologiczny oraz wywiad zorganizowany. Po nowelizacji rozporządzenia, do kolejnej kwalifikacji można przystąpić po 6 miesiącach.

Zobacz: Policja chce, by w patrolach brali udział wolontariusze

Procedura kwalifikacyjna

Aby wstąpić do policji należy przejść postępowanie kwalifikacyjne, które jest przeprowadzane w formie konkursu. Raz w roku odbywają się przyjęcia, ich terminy ustala komendant główny policji. Wszelkie informacje dotyczące konkursu, w tym o planowanej minimalnej liczbie osób, muszą być podawane do publicznej wiadomości.

Zobacz: Ustawa o Policji-zmiany

Obowiązek informacji o naborze i jego wstrzymaniu

Ogłoszenia te publikowane będą na stronie internetowej i w Biuletynie Informacji Publicznej Komendy Głównej Policji, komendy wojewódzkiej policji, komend powiatowych, miejskich i rejonowych policji. Informacje będą też umieszczane dodatkowo w siedzibach komend i w wojewódzkich oraz powiatowych urzędach pracy.

Informacje muszą zostać również udostępnione w przypadku wstrzymania naboru.

Jak wygląda procedura kwalifikacyjna

Przed rozpoczęciem postępowania kwalifikacyjnego należy złożyć dokumenty wymagane w ogłoszeniu, aby mogła odbyć się rozmowa kwalifikacyjna.

Procedura kwalifikacyjna składa się z testu sprawnościowego jak również ze sprawdzianu wiedzy kandydata z zakresu zagadnień dotyczących funkcjonowania władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej oraz bezpieczeństwa publicznego. Oprócz tego kandydat musi przejść test psychologiczny oraz wywiad zorganizowany.

W trakcie procedury kwalifikacyjnej sprawdzana jest prawdziwość wszystkich podanych danych, również tych zawartych w ewidencjach, rejestrach i kartotekach.

Jeżeli na którymś etapie okaże się, że nie będzie dalszego postępowania, np. po złożeniu przez kandydata dokumentów, kandydat taki musi zostać zawiadomiony o zaistniałej sytuacji.

Uwaga! po zmianach do złożenia dokumentów konieczny jest nowy kwestionariusz osobowy kandydata do służby. Jest on dostępny na stronach internetowych Policji.

Kolejne postępowanie kwalifikacyjne

Kandydat do służby może przystąpić do kolejnego postępowania kwalifikacyjnego. Jednak nie wcześniej niż po upływie sześciu miesięcy od dnia przerwania poprzedniego postępowania kwalifikacyjnego.

Zobacz:Przestrzeganie praw człowieka przez funkcjonariuszy Policji

Kto może pełnić służbę w policji

Możliwość podjęcia służby w policji obwarowana jest pewnymi warunkami. Służbę w policji może pełnić obywatel polski o nieposzlakowanej opinii, niekarany i korzystający z pełni praw publicznych, posiadający co najmniej średnie wykształcenie, posiadający zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych, podległych szczególnej dyscyplinie służbowej, której gotów jest się podporządkować. Komendant Stołeczny Policji może wyrazić zgodę na przyjęcie do służby w oddziałach prewencji Policji kandydata, który nie ma wykształcenia średniego, jeżeli w toku postępowania kwalifikacyjnego stwierdzono, że kandydat wykazuje szczególne predyspozycje do służby w Policji.

Jakie należy złożyć dokumenty

Dla rozpoczęcia procedury kwalifikacyjnej, konieczne są następujące dokumenty:
-podanie o przyjęcie do służby w Policji skierowane do komendanta wojewódzkiego (Stołecznego) Policji. W podaniu należy wymienić konkretną jednostkę. Można wskazać tylko jedną komendę.
-wypełniony kwestionariusz osobowy (tylko część A i C).
(druk kwestionariusza znaleźć można w każdej komendzie oraz na policyjnych stronach internetowych)
-odręcznie napisany życiorys – w formie opisowej lub cv,
-kserokopie dokumentów (nie odpisy) potwierdzających posiadane wykształcenie oraz kwalifikacje zawodowe (oryginały należy przynieść ze sobą do wglądu przez pracownika kadr).
Oprócz składanych dokumentów i oryginałów potwierdzających wykształcenie – do wglądu, należy mieć ze sobą dowód osobisty, a osoby podlegające kwalifikacji wojskowej dodatkowo książeczkę wojskową.

Ważnym jest aby na każdym etapie kwalifikacji mieć przy osobie dowód osobisty.

W razie przyjęcia do służby adepci wyjeżdżają na 5,5 miesięczne szkolenie zawodowe w szkołach policyjnych. Po zakończeniu szkolenia, zostają oddelegowani do pełnienia służby w oddziale prewencji policji. Po odbyciu etapu adaptacji osoby te trafiają do służby we wskazanej przez siebie w podaniu jednostce.

Prawo
Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus
17 lip 2024

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

Inflacja w sklepach wyższa niż oblicza GUS. Handlowcy przerzucą w wakacje na klientów cały VAT podwyższony w kwietniu
17 lip 2024

Przeanalizowano ponad 71,4 tys. cen detalicznych w czerwcu 2024 roku. Jakie wyniki? Otóż codzienne zakupy podrożały w porównaniu do czerwca 2023 roku średnio o 3,1%. W maju podwyżka (cały czas w porównaniu do analogicznego miesiąca w roku poprzednim) wyniosła 2,9%, w kwietniu – 2,4%, a w marcu – 2,1%. To już trwała tendencja. Kolejny miesiąc z rzędu ceny konsekwentnie idą w górę. W grudniu 2024 r. inflacja może dojść do poziomu 4-5%. A ceny w sklepach mogą wzrosnąć jeszcze wyżej. W 2025 roku inflacja może być wyższa niż w 2024 r. Spadek inflacji jest prognozowany dopiero na 2026 rok – o ile oczywiście nie będzie żadnych poważnych zawirowań. Do tego eksperci przypominają, że obecna walka cenowa między dyskontami spowalnia poziom i tempo wzrostu cen. Ale jednocześnie ostrzegają, że w czasie wakacji sklepy mogą przerzucić całość odmrożonego w kwietniu podatku VAT na swoich klientów.

Andrzej Duda. Ile zostało prezydentowi do końca kadencji?
17 lip 2024

Kiedy prezydent Andrzej Duda kończy kadencję? Kiedy są wybory prezydenckie?

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? W 2024 r. zrób te trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie
16 lip 2024

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie. Darowizny w najbliższej rodzinie są co do zasady zwolnione od podatku, jednak czasami trzeba złożyć druk SD-Z2.

Wycieczki szkolne – sukces programu Podróże z klasą. Wkrótce rusza kolejny nabór
16 lip 2024

W ramach programu „Podróże z klasą” pozytywnie rozpatrzono 2283 wniosków o dofinansowanie wycieczek szkolnych. Barbara Nowacka, minister edukacji, ogłasza nowy nabór w programie, na który przeznaczy dodatkowe 20 mln zł.

15 sierpnia mija termin wdrożenia przepisów z tzw. ustawy Kamilka
16 lip 2024

Na wdrożenie „Standardów ochrony”, wprowadzonych w ramach tzw. ustawy Kamilka pozostał jedynie miesiąc. Niestety, większość placówek, których dotyczą przepisy ma duży problem z przygotowaniem i implementacją wymaganych dokumentów i procedur. 

Od 1 stycznia 2025 r. wzrosną kryteria dochodowe w pomocy społecznej, a także zasiłki
16 lip 2024

Są już nowe kwoty kryteriów dochodowych, uprawniających do świadczeń z pomocy społecznej od dnia 1 stycznia 2025 r. Odpowiednie rozporządzenie w tej sprawie zostało właśnie opublikowane w Dzienniku Ustaw.

Pracowałeś przed 1999 rokiem i masz te dokumenty? Złóż wniosek do ZUS o wyższą emeryturę
17 lip 2024

Warto przeszukać swoje szafki i segregatory. W nich można znaleźć dokumenty, które mogą pozwolić ZUS-owi przeliczyć ponownie emeryturę i przyznać wyższe świadczenie. Mogą to być np. wpisy w starym „książeczkowym” dowodzie osobistym o zatrudnieniu. Konieczny jest też wniosek do ZUS w tej sprawie. Jest to ważne przede wszystkim dla osób za które były opłacane składki przed 1999 rokiem. Bo po tej dacie wszystkie składki są ujmowane na indywidualnym koncie ubezpieczonego w ZUS.

pokaż więcej
Proszę czekać...