Jakie zmiany w refundacji leków?

Nowa ustawa o refundacji leków pozwoli zaoszczędzić na lekach, ale nie pacjentom. To państwo wyda mniej.
Zgodnie z nową ustawą refundacyjną, producenci leków maja obniżyć marże na leki. Jednak nowe przepisy nie przewidują żadnych promocji i obniżek dla pacjentów.

Nowa ustawa o refundacji leków pozwoli zaoszczędzić na lekach, ale nie pacjentom. To państwo wyda mniej. Eksperci sceptycznie też oceniają dostępność do leków po wejściu w życie nowych rozwiązań. Protestuje branża farmaceutyczna.

To już walka na noże. W cieniu debaty o OFE Sejm ma zdecydować o rewolucji w branży farmaceutycznej. Dziś ma się odbyć drugie czytanie nowej ustawy o refundacji leków. Jej skutki możemy odczuć już od przyszłego roku. Efekt jest taki, że na co dzień skłócona branża producentów leków, hurtowni i aptek po raz pierwszy w historii zwarła szyki. Po przeciwnej stronie są Ministerstwo Zdrowia i koalicyjni posłowie. Pacjenci są zdezorientowani – czy ceny leków wzrosną? Istnieje niebezpieczeństwo, że w obawie przed podwyżkami przed końcem roku rzucą się do aptek.

Niestety, nikt nie wie, jak będzie naprawdę. Eksperci z firm badających rynek twierdzą, że dopłaty do leków wzrosną o średnio 17,5 proc. i przedstawiają szczegółowe kalkulacje. Ministerstwo twierdzi, że ceny spadną, ale żadnych symulacji nie pokazuje.
Nikt nie kocha koncernów

Dzięki nowej ustawie hurtownie obniżą marże z 8,9 do 5 proc., więc ceny będą niższe. – Z cen powinni zejść też producenci, skoro teraz obniżają je w formie różnych promocji – mówi minister zdrowia Ewa Kopacz.

Ustawa uniemożliwi promocje. Żadnego leku refundowanego nie będzie można sprzedać taniej, niż ustali ministerstwo z producentem. To ma wyeliminować walkę aptek o pacjenta. Ceny i marże będą stałe. Producent, który zaoferuje lek taniej, zapłaci karę w wysokości aż 3 proc. obrotów lub trafi do więzienia nawet na 8 lat. – Nikt nie zmusza firm do starania się o to, by ich leki były refundowane – tłumaczy te ostre reguły gry Artur Fałek, dyrektor departamentu polityki lekowej i farmacji MZ. A Kopacz przypomina, że leki refunduje się z publicznych pieniędzy i wydaje się na to ponad 8 mld zł rocznie. Ustalenie zasad leży więc w gestii rządu.

Jednak ministerstwo ani NFZ nie refundują w 100 proc. leków. Część kosztów ponoszą pacjenci, i to niemałą. Kiedy w latach 2008 – 2009 udało się obniżyć poziom dopłat pacjentów z 35 proc. do 30, mówiono o sukcesie. Po wdrożeniu nowej listy leków refundowanych w 2010 r. pacjent znowu dopłaca 35 proc., najwięcej w Unii.

Ale NFZ zaoszczędził. Jednak według Światowej Organizacji Zdrowia poziom dopłat niebezpieczny dla pacjenta to powyżej 25 proc.
Kolejny zysk dla pacjentów, który widzi w nowej ustawie resort, to leki bezpieczniejsze i nowocześniejsze. Mają być wreszcie będą pieniądze na badania medykamentów. Firmy farmaceutyczne zapłacą na ten cel składkę wysokości 3 proc. ich obrotów. – Na zmianach skorzystają finanse państwa. Ograniczenia w promocji leków mogą być korzystne też dla pacjentów, bo na decyzję o zakupie leków recepturowych nie powinna wpływać reklama – mówi „DGP” Anna Wójcik, ekspert Ernst & Young (przy pracach nad ustawą nie reprezentuje żadnej firmy ani organizacji związanej z farmacją). Podkreśla jednak, że rząd nie przedstawił analizy skutków finansowych dla pacjentów i branży (to obowiązkowy element projektów, który Kopacz pominęła). Jednak większość ekspertów i prawników, nawet spoza branży farmaceutycznej, nie zostawia na ustawie suchej nitki.

Pełny tekst: Refundacja leków: bez rabatów dla pacjentów, apteki bez szyldów, duże kary dla koncernów

Zobacz również serwis: Leki refundowane

Prawo
Pozew o zachowek. Sąd rejonowy czy okręgowy?
29 lip 2024

"Zamierzam złożyć pozew o zachowek. Do jakiego sądu wnosi się takie pismo i ile wynosi opłata?" - pyta Czytelniczka. To do jakiego sądu należy wnieść pismo, zależy od wartości przedmiotu sporu, podobnie jak wysokość opłaty. Jakie są zatem aktualne zasady?

Minister Siekierski: pensje w KRUS są za niskie
29 lip 2024

Minister rolnictwa Czesław Siekierski poinformował przedstawicieli OPZZ reprezentujących pracowników KRUS, że zdaje sobie sprawę z niskich pensji w tej instytucji. Minister zaapelował, by zwrócili się w tej sprawie również do resortu finansów.

Wystarczy 5 lat zamieszkiwania w kraju UE, a nie 10. Prawo do zasiłku według TSUE
29 lip 2024

Państwo Unii Europejskiej nie może uzależniać dostępu do pomocy społecznej i zasiłków dla obywateli państw trzecich będących rezydentami od tego, czy mieszkają oni w danym kraju przez co najmniej 10 lat. Tak orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). Wystarczy warunek zamieszkiwania na terytorium państwa UE przez 5 lat.

Unia zmienia zasady znakowania jaj. Będą braki jajek ma półkach i znacząca podwyżka cen
29 lip 2024

Przyjęcie zmienionych przez Komisję Europejską przepisów dotyczących znakowania jaj w miejscu ich produkcji, a nie w miejscu pakowania - jak to jest obecnie, spowoduje braki jajek ma półkach oraz znaczącą podwyżkę cen. Tak ocenia Polska Izba Handlu (PIH).

Palacze oberwą po kieszeniach. Akcyza mocno w górę od 2025 roku
29 lip 2024

Palacze mocno oberwą po kieszeniach. Akcyzy na papierosy w 2025 r. wzrośnie o 25 proc. a w roku 2026 – o 20 proc., na płyn do papierosów elektronicznych w 2025 r. wzrośnie o 75 proc. i o 50 proc. w 2026 r. Tak wynika z opublikowanej na stronie KPRM informacji. Planowana jest akcyza na urządzenia do waporyzacji - 40 zł za sztukę.

Ustawa o statusie osoby najbliższej. Padła ważna deklaracja
29 lip 2024

Wiele osób czeka na projekt ustawy o statusie osoby najbliższej, który będzie ułatwiał osobom żyjącym w związkach nieformalnych czynności administracyjne, cywilne czy podatkowe. Posłanka PSL Urszula Pasławska zadeklarowała, że projekt ten zostanie zaprezentowany jesienią.

3 nowe świadczenia od 1 października 2024 r. Co z rodzicami niepełnosprawnymi?
29 lip 2024

Od 1 października 2024 r. rodzice i opiekunowie będą mogli ubiegać się o nowe świadczenia w ramach programu „Aktywny rodzic”: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Wnioski będzie przyjmował Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Od czego zależy możliwość ubiegania się o nowe formy wsparcia przez rodzica z niepełnosprawnością? Co z aktywnością zawodową?

ZUS: Niepełnosprawność to nie zawsze niezdolność do pracy. Jakie są różnice? Kiedy należy się renta?
29 lip 2024

Czasem odróżnienie niepełnosprawności od niezdolności do pracy sprawia kłopoty i rodzi nieporozumienia. ZUS wyjaśnia, że są to dwa różne pojęcia. O zakwalifikowaniu poszczególnych osób do kategorii niepełnosprawnych, czy niezdolnych do pracy decydują odmienne przesłanki, różny jest ich podział na stopnie, mają odrębne podstawy prawne i wywołują inne skutki prawne.

W roku szkolnym 2024/2025 najmłodsze dzieci będą uczyły się w pełnych klasach. Szkoły muszą pomieścić 80 tys. dzieci z Ukrainy
29 lip 2024

W roku szkolnym 2024/2025 najmłodsze dzieci znowu będą się uczyły w pełnych klasach. Szkoły muszą bowiem pomieścić ok. 80 tys. dzieci z Ukrainy. Zamiast niżu demograficznego, jest więc spora nadwyżka uczniów.

Nowe obowiązki pracodawcy z zakresu bhp. Nowe przepisy już obowiązują
29 lip 2024

Pracodawcy muszą m.in. prowadzić rejestry dotyczące prac wykonywanych z w kontakcie z niebezpiecznymi substancjami oraz pracowników wykonujących te prace. Będą też musieli przeprowadzać dodatkowe badania stanu zdrowia pracowników. Nowe przepisy obowiązują od 28 lipca 2024 r.

pokaż więcej
Proszę czekać...