Składka ubezpieczenia niezależna od płci
REKLAMA
REKLAMA
Trybunał uznał, iż zaliczanie płci ubezpieczanego jako czynnika ryzyka jest dyskryminacją.
Od dnia 21 grudnia 2012 roku, będzie miała zastosowanie reguła jednolitych dla obu płci składek i świadczeń.
REKLAMA
Zobacz: Walka z dyskryminacją w reklamie
Obecnie państwa członkowskie mogą dopuścić odstępstwa
Dyrektywa zakazuje co do zasady uwzględniania kryterium płci przy obliczaniu składek i świadczeń ubezpieczeniowych na podstawie umów ubezpieczenia zawartych pod dniu 21 grudnia 2007 r. Istnieje jednak jeden wyjątek, który polega na tym, że poczynając od 21 grudnia 2007 r., państwa członkowskie mogą dopuścić odstępstwa od reguły składek i świadczeń jednolitych dla obu płci, jeżeli będą mogły zapewnić, że dane aktuarialne i statystyczne, na podstawie których dokonano wyliczeń, są regularnie uaktualniane i ogólnodostępne. Odstępstwa są dozwolone jedynie w sytuacji, gdy prawo krajowe nie stosuje jeszcze reguły składek i świadczeń jednolitych dla obu płci. Pięć lat po transpozycji dyrektywy, czyli 21 grudnia 2012 r., państwa członkowskie powinny dokonać ponownej analizy uzasadnienia dla tych odstępstw, biorąc pod uwagę najbardziej aktualne dane aktuarialne i statystyczne oraz sprawozdanie Komisji sporządzone po trzech latach od transpozycji dyrektywy.
Wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości
ETS wydał w wyrok w związku ze skargą o stwierdzenie nieważności belgijskiej ustawy transponującej dyrektywę. Sąd belgijski zwrócił się do Trybunału o dokonanie oceny ważności odstępstwa, które wprowadza dyrektywa w świetle zasady równości kobiet i mężczyzn. Trybunał orzekł iż z uwagi, na to, że w czasie kiedy przyjmowano wzmiankowaną dyrektywę, stosowanie czynników aktuarialnych związanych z płcią było szeroko rozpowszechnione przy świadczeniu usług ubezpieczeniowych, prawodawca miał prawo wdrażać regułę składek i świadczeń jednolitych dla obu płci, w sposób stopniowy i z zachowaniem właściwych okresów przejściowych. Trybunał orzekł, iż wobec braku w dyrektywie przepisu dotyczącego okresu przejściowego pozwalającego na stosowanie tych różnic, państwa członkowskie, które skorzystały z uprawnienia, są upoważnione do tego by zezwalać ubezpieczycielom na takie nierówne traktowanie bez ograniczenia w czasie.
Zobacz: Wyroki ETS
Jednak Trybunał podkreślił, iż istnieje niebezpieczeństwo, że ten wyjątek od równego traktowania kobiet i mężczyzn przewidziany w dyrektywie znajdzie bezterminowe przyzwolenie w prawie Unii.
REKLAMA
Przepis pozwalający zainteresowanym państwom członkowskim na utrzymywanie, bez ograniczenia czasowego, odstępstwa od reguły składek i świadczeń jednolitych dla obu płci jest sprzeczny z urzeczywistnianiem celu równego traktowania kobiet i mężczyzn i powinien zostać uznany za nieważny z upływem odpowiedniego okresu przejściowego.
W rezultacie Trybunał orzekł, że w sektorze usług ubezpieczeniowych, odstępstwo od ogólnej zasady składek i świadczeń jednolitych dla obu płci jest nieważne ze skutkiem na dzień 21 grudnia 2012 r.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA