REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ustawa żłobkowa podpisana przez Prezydenta

Żłobek, klubik dziecięcy, opiekun dzienny czy niania to nowe formy opieki nad najmłodszymi wprowadzone przez ustawę o opiece nad dziećmi w wieku do lat trzech.
Żłobek, klubik dziecięcy, opiekun dzienny czy niania to nowe formy opieki nad najmłodszymi wprowadzone przez ustawę o opiece nad dziećmi w wieku do lat trzech.

REKLAMA

REKLAMA

Prezydent podpisał ustawę o opiece nad dziećmi w wieku do lat trzech. Nowe przepisy wejdą w życie po upływie trzech miesięcy od dnia ich ogłoszenia.

REKLAMA

Rzecznik Praw Dziecka, Marek Michalak wyraził zadowolenie z przyjęcia ustawy zaznaczając, że bardzo istotny sygnał jak ważny jest mały człowiek, który nie upomni się o swoje prawa do rozwoju, szacunku, dziecięcych spraw, miłości i opieki. – Dlatego ten najwcześniejszy okres życia dziecka do lat trzech zwraca uwagę tak wielu grup i instytucji. Podpisana ustawa jest szansą, możemy wspólnie dobrze wypełnić jej postanowienia. Od nas zależy jak ją wdrożymy. Rzecznik zaakcentował także, że wciąż się uczymy i nie jest to łatwe zadanie, ale wszystkim krokom towarzyszyć powinna myśl, że dzieci to mali, ale bardzo ważni obywatele Rzeczypospolitej Polskiej.

REKLAMA

Podpisanie ustawy, połączone z wystąpieniami Prezydenta i Pierwszej Damy, otworzyło konferencję z cyklu „Forum Debaty Publicznej – Solidarne Społeczeństwo. Bezpieczna Rodzina”. W panelach „Opieka nad małym dzieckiem: dobro dziecka, dobro rodziny” i „Opieka nad małym dzieckiem w perspektywie samorządów i pracodawców” wzięli udział przedstawiciele organizacji pozarządowych, instytucji wspierających rodziców i rozwój dzieci oraz reprezentanci samorządów. W spotkaniu uczestniczyło około 250 osób m.in. Minister Pracy i Polityki Społecznej – Jolanta Fedak, Henryka Bochniarz – Prezydent Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych "Lewiatan", Jan Orgelbrand - Zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego oraz przedstawiciele parlamentu, środowisk naukowych i organizacji pozarządowych reprezentowanych m.in. przez Fundację Rozwoju Dzieci im. Komeńskiego, Stowarzyszenie Kongres Kobiet czy Fundację MaMa. Podsumowując, stwierdzono, iż ustawa niesie ze sobą wiele zmian, których wprowadzenie jest wyzwaniem. Ale daje też szanse na tworzenie różnorodnych form opieki wpierającej rozwój dziecka oraz włącza rodziców, którzy wybierają, jaką drogą podążyć. Jest również elementem wyrównywania szans życiowych zwł. dzieci z małych miejscowości oraz okazją do zmiany istniejącego stanu rzeczy.

Zobacz również: Jakie zmiany w opiece nad dziećmi do lat trzech?

REKLAMA

Ustawa żłobkowa to jedna z najważniejszych i najbardziej oczekiwanych ustaw z kilku powodów. Odpowiada na potrzeby aktywnych zawodowo rodziców poprzez zwiększenie dostępności do różnorodnych form opieki nad dzieckiem. Tym samym pozwala rodzicom dokonać samodzielnego wyboru, która z nich najlepiej odpowiada dzieciom i im samym: żłobek, klubik dziecięcy, opiekun dzienny czy niania, w zależności od indywidualnych możliwości i okoliczności wpisujących się w sytuację zawodowo-rodzinną.

Ważną kwestią jest wyprowadzenie żłobków z systemu opieki zdrowotnej, co sprawia że przestają funkcjonować jak placówki medyczne. Przechodzą pod nadzór Ministra Pracy i Polityki Społecznej, co więcej zgodnie z nowymi zapisami pieczę nad żłobkami mają sprawować samorządy. Dzięki dodatkowemu pedagogicznemu przygotowaniu opiekunów, prócz obowiązującego dotychczas jedynie pielęgniarskiego i medycznego, pojawiają się szanse na stymulowanie rozwoju małych podopiecznych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ustawa wspiera rodzinę także poprzez ułatwienia formalne i finansowe związane z zatrudnianiem niani, którą może być choćby członek rodziny. Co więcej rodzic może zostać zatrudniony przez gminę, jako opiekun dzienny, zajmując się np. własnym dzieckiem i dziećmi sąsiadów.

Daje też możliwość współudziału rodziców w aktywności wychowawców w żłobku poprzez wolontariat czy uczestnictwo w zajęciach klubu dziecięcego. Rodzice mają także sposobność do skorzystania z opieki placówek, które powstaną przy zakładach pracy. To pozwoli dać dzieciom większe poczucie bezpieczeństwa, a rodzicom ułatwi godzenie wychowywania z pracą zawodową.

Ustawa ustanawia jednolite standardy wszystkich form opieki nad małym dzieckiem i nadzór nad ich realizacją tym samym zapewniając odpowiednią ich jakość. 

Źródło: www.prezydent.pl

Zobacz również serwis: Dziecko i prawo

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń w 2025 roku – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności: będzie nowy system. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

100 tys. emerytów oraz renciści rodzinni nie otrzymają wyrównania za lata wypłaty zaniżonych świadczeń – MRPiPS rozwiewa wszelkie wątpliwości

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA