W kodeksie odnaleźć można wiele nowych rozwiązań, które warte są uwagi. Odnośnie do terminów głosowania w kodeksie przewiduje się, że organ zarządzający wybory każdorazowo zadecyduje, czy wybory będą jednodniowe, czy też będą trwały dwa dni. Ujednolicono godziny głosowania – bez względu, czy wybory będą trwać jeden, czy dwa dni, zawsze odbywać się będą w tych samych godzinach (pomiędzy godziną 7 a 21).
Odnośnie do sposobów oddawania głosu warto zwrócić uwagę, że oprócz procedury głosowania w lokalu wyborczym kodeks wprowadza dwie inne procedury, które skierowane są do wyborców mających szczególne problemy z uczestniczeniem w głosowaniu.
Dla wyborców niepełnosprawnych i w zaawansowanym wieku (powyżej 75. roku życia) przewiduje się procedurę głosowania przez pełnomocnika. Dla obywateli polskich przebywających poza granicami kraju przewiduje się natomiast możliwość głosowania korespondencyjnego. W kodeksie wyborczym znalazła się również, dotychczas brakująca w prawie wyborczym, definicja agitacji wyborczej. Z pewnością przyczyni się ona m.in. do skutecznego egzekwowania przestrzegania zasad prowadzenia kampanii wyborczych przez komitety i kandydatów.
Pełny artykuł: Kodeks wyborczy: We wszystkich wyborach będą jednolite zasady głosowania
Zobacz serwis: Wybory