REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

ETPC: Nieodpowiednia opieka medyczna w czasie trwania aresztu

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Roma Opoka
Aplikant adwokacki
leki medycyna, fot. Fotolia
leki medycyna, fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Europejski Trybunał Praw Człowieka zasądził 10 tys euro tytułem zadośćuczynienia E. Kupczakowi, który zaskarżył brak zapewnienia ze strony państwa odpowiedniej opieki medycznej podczas trwania aresztu w postępowaniu przygotowawczym.

TPC wyrokiem z dnia 25 stycznia 2011 r., uznał, że organy odpowiedzialne za zapewnienie stosownej opieki medycznej tymczasowo aresztowanemu Edwardowi Kupczakowi, nie wywiązały się z ciążących na nich obowiązków. W ocenie ETPC stanowi to naruszenie zakazu nieludzkiego oraz poniżającego traktowania ustanowionego w art. 3 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. W ocenie ETPC, w zaistniałej sytuacji naruszono również art. 8 i 5 § 3 Konwencji (prawo do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego oraz prawo do wolności i bezpieczeństwa osobistego). Naruszenie to nastąpiło na skutek zbyt długiego stosowania tymczasowego aresztowania.

REKLAMA

Zobacz: Polska narusza Europejską Konwencję Praw Człowieka

Stan faktyczny

REKLAMA

Edward Kupczak został zaaresztowany w 2006 r., pod zarzutem kierowania zorganizowaną grupą przestępczą. Cierpiał on od 2000 roku z powodu trwałego urazu kręgosłupa, powstałego w wyniku wypadku samochodowego. Przez okres od wystąpienia urazu do momentu aresztowania korzystał on z pompy morfinowej, której stosowanie miało na celu uśmierzenie bólu.
Sąd w Kielcach uznał, że stan zdrowia pozwala Kupczakowi na pozostanie w areszcie, o ile będzie on objęty odpowiednią opieką medyczną. W styczniu 2007 roku Sąd podjął decyzję o przedłużeniu okresu tymczasowego aresztowania. Stwierdzono, że udostępnienie E. Kupczakowi pompy morfinowej powinno być wystarczające dla uśmierzenia bólu, który odczuwał. Sąd nie wziął pod uwagę, że pompa nie działała prawidłowo, od co najmniej czterech miesięcy. Aresztowany odwoływał się od decyzji sądu wskazując na fakt, iż pompa nie działa prawidłowo, a inne podawane mu leki nie uśmierzają jego bólu. Sąd odwoławczy nie uwzględnił tego zażalenia.

Sądy jeszcze czterokrotnie przedłużały okres tymczasowego aresztowania. W lipcu 2008 r. lekarze z Kliniki Leczenia Bólu oraz Opieki Paliatywnej Uniwersytetu Jagiellońskiego wydali opinię potwierdzającą, że E. Kupczak cierpi na częste ataki bólu, średnio raz na godzinę, trwające przez kilka do kilkunastu minut. Opinia potwierdzała również, że pompa morfinowa nie działa prawidłowo już od 2007 roku, a aresztowany otrzymuje jedynie doustne leki mające na celu uśmierzenie bólu, które nie są wystarczające.
W maju 2009 roku E. Kupczak został zwolniony z aresztu. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: ETPC o małżeństwach więźniów

W swojej skardze do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka E. Kupczak zarzucał naruszenie art. 3 Konwencji (zakaz nieludzkiego traktowania), poprzez brak zapewnienia ze strony państwa odpowiedniej opieki medycznej, podczas trwającego 2,5 roku okresu aresztu w postępowaniu przygotowawczym. 

Za kluczową kwestię w niniejszej sprawie Trybunał uznał to, czy skarżący miał faktyczną możliwość korzystania z pompy morfinowej. Ustalono, że możliwość ta nie została zapewniona w trakcie trwania całego okresu tymczasowego aresztowania.

Zobacz: Więziennictwo

REKLAMA

Trybunał podniósł również, że Sądy nie zarządziły sporządzenia opinii medycznej przez biegłego, w trakcie rozpoznawania sprawy, a opinia taka mogłaby mieć istotne znaczenie przy ocenie adekwatności i konieczności stosowanego leczenia. Wniosek o zarządzenie wykonania takiej opinii został kilkakrotnie złożony przez pełnomocnika aresztowanego, jednakże za każdym razem Sąd odrzucał to żądanie. Trybunał podkreślił również fakt, iż Sąd wziął pod uwagę stan zdrowia aresztowanego dopiero przy wydawaniu kolejnej decyzji o przedłużeniu aresztowania, w czasie gdy czas przebywania przez skarżącego w areszcie wynosił już dwa lata. Niepodjęcie żadnych działań zmierzających do naprawienia pompy morfinowej, świadczy o tym, że organy odpowiedzialne za zapewnienie skutecznej opieki medycznej nie wywiązały się z ciążących na nich obowiązków, co stanowi naruszenie zakazu nieludzkiego oraz poniżającego traktowania, ustanowionego w art. 3 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

Trybunał uznał również, że tej sytuacji zbyt długo stosowano tymczasowe aresztowanie, co stanowi naruszenie prawa do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego oraz prawa do wolności i bezpieczeństwa osobistego.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wybory Prezydenta RP 2025 r.: cisza wyborcza

Czym jest cisza wyborcza? Kiedy rozpoczyna się cisza wyborcza? Ile trwa cisza wyborcza? Co grozi za jej złamanie? Co z plakatami rozwieszonymi przed rozpoczęciem ciszy wyborczej? Gdzie zgłaszać naruszenie ciszy wyborczej?

Nakaz ponownego przeliczenia emerytury. 12 marca 2025 r. ZU przegrał prawomocnie. W kolejce w sądzie apelacyjnym następni emeryci [wyrok TK z 4 czerwca 2024 r.]

Jedno z pierwszych orzeczeń sądów powszechnych, które odnosiło się do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 4 czerwca 2024 r. sygn. akt SK 140/20 jest już prawomocne. Chodzi o wyrok Sądu Okręgowego w Szczecinie VI Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 3 lipca 2024 r. VI U 528/24.

Milion kobiet oszukanych na emeryturach. Straciły nawet 70% podwyżki – teraz czas na sądy, RPO i Trybunał Konstytucyjny

Chodzi o kobiety z dwudziestu roczników, które w 1999 r. nie wybrały OFE i z tego powodu – nie mogły lub nie będą mogły skorzystać z prawa do ponownego przeliczenia wysokości ich emerytury, po osiągnięciu 65 roku życia, na podstawie art. 26c ustawy FUS (który wszedł w życie wiele lat po tym, jak podejmowały one decyzję co do OFE). Kobiety, które wybrały OFE (i w związku z tym – ZUS prowadzi im subkonto) na podstawie ww. przepisu – mogą natomiast uzyskać podwyżkę emerytury o nawet 71,2%. Poszkodowane emerytki, nie powinny pozostawać bezczynne – jest kilka sposobów na dochodzenie przez nie swoich praw.

Wyższa emerytura czy renta z ZUS w 2025 r. dzięki ERPO [co to, dla kogo i o co wnioskować?]

Emeryci i renciści mogą mieć wyższe świadczenia z ZUS, także w 2025 r. Prostym sposobem na to jest złożenie wniosku o ponowne obliczenie świadczenia emerytalno-rentowego, zatem złożenie do ZUSu wniosku ERPO. Oczywiście na każdy kwalifikuje się do takiej podwyżki. Analizujemy kto, kiedy i o co powinien wnioskować- bo opcji jest dużo.

REKLAMA

Zasiłek pielęgnacyjny nadal dochodem w pomocy społecznej

Zgodnie z aktualnymi przepisami zasiłek pielęgnacyjny stanowi dochód, który MOPS uwzględnia przy ubieganiu się o świadczenia z pomocy społecznej. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej aktualnie nie pracuje nad zmianą przepisów w tym zakresie. Tak wynika z odpowiedzi na petycję, która w tym roku wpłynęła do resortu rodziny.

4 maja też jest ważne święto. Komunikat dyrekcji Zakładu Emerytalno-Rentowego MSWiA

Jakie święto obchodzimy 4 maja? Czy 4 maja to święto kościelne? Czego patronem był święty Florian? Z czego słynął św. Florian? Kiedy i gdzie Centralne Obchody Dnia Strażaka 2025?

W 2025 r. ZUS też zwróci nadpłatę składki zdrowotnej. Warunek to złożenie wniosku do 20 maja 2025 r.

Zbliża się ważny termin dla przedsiębiorców – 20 maja 2025 r. to ostatni dzień na rozliczenie składki zdrowotnej za 2024 rok. Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą i płacisz składki na ubezpieczenie zdrowotne, musisz uwzględnić to rozliczenie w dokumentach za kwiecień.

Wybory papieża: 135 kardynałów wybierze następcę papieża Franciszka. Jak przebiega konklawe?

135 kardynałów wybierze nowego papieża. Tak jak w 2013 r. Jak przebiega konklawe? Opowiada kardynał Rainer Maria Woelki, który uczestniczył w wyborze papieża Franciszka.

REKLAMA

Czy była żona dziedziczy po byłym mężu i na odwrót?

Jak rozwód wpływa na dziedziczenie po byłym małżonku? Odpowiedź na to pytanie zależy od tego czy mamy do czynienia z dziedziczeniem testamentowym, czy też ustawowym. Oto ważne przepisy!

Tysiąclecie Korony Polskiej: Warszawa, program na niedzielę, 27 kwietnia 2025 roku

Obchody Tysiąclecia Korony Polskiej odbędą się już w niedzielę, 27 kwietnia 2025 r. Warszawa stanie się centrum ogólnopolskich obchodów tysiąclecia koronacji Bolesława Chrobrego, pierwszego króla Polski. W programie wyjątkowe wydarzenie o charakterze historyczno-kulturowym, na które wstęp będzie całkowicie bezpłatny. Czeka nas dzień pełen emocji, edukacji, zabawy i dumy narodowej. Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów.

REKLAMA