Leki refundowane – nowy projekt ustawy

Rząd broni projektu ustawy refundacyjnej. Natomiast producenci leków, aptekarze, ale także partnerzy Komisji Trójstronnej domagają się zmian.
Projekt ustawy refundacyjnej zawiera przewiduje wprowadzenie marż i sztywnych cen na leki refundowane. Zmian nie chcą farmaceuci oraz lekarze.

Rząd broni projektu ustawy refundacyjnej. Natomiast producenci leków, aptekarze, ale także partnerzy Komisji Trójstronnej domagają się zmian.

Firmy farmaceutyczne, lekarze i związki zawodowe ostrzegają, że wejście w życie nowych przepisów wcale nie spowoduje, że pacjenci będą mniej dopłacać do leków. Grozi natomiast likwidacją małych aptek i karaniem lekarzy za nieprawidłowe przepisanie leku refundowanego. Posłowie dodają, że ustawa może być niezgodna z konstytucją.

13 stycznia 2011 r. prace nad projektem ustawy refundacyjnej rozpoczęła specjalnie do tego powołana podkomisja. Zakłada ona m.in. wprowadzenie od 2012 roku sztywnych cen i marż na leki refundowane.

Zobacz również: Leki refundowane - cop warto wiedzieć o zmianach?

Wiceminister zdrowia Adam Fronczak przekonuje, że zamiany spowodują obniżenie dopłat pacjentów .

Przedstawiciele firm farmaceutycznych, aptekarze i lekarze krytykują projekt nowej ustawy przede wszystkim za wprowadzenie sztywnego budżetu NFZ na refundacje leków. Jest tam mowa o tym, że fundusz będzie mógł przeznaczyć na ten cel 17 proc. ze swojego budżetu na świadczenia zdrowotne. Paweł Sztwiertnia, dyrektor generalny Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA, mówi wprost, że spowoduje to zamrożenie tych wydatków na wiele lat.

Z rządowymi propozycjami nie zgadzają się też przedstawiciele Komisji Trójstronnej. Na jej ostatnim posiedzeniu związki zawodowe i organizacje pracodawców podpisały wspólne stanowisko w tej sprawie. Domagają się w nim m.in. nie tylko usunięcia 17 proc. limitu wydatków na leki, ale także wprowadzenia specjalnych ulg podatkowych na badania.

Projekt niepokoi też środowisko lekarzy, którzy przygotowali nawet specjalną petycję, którą zamierzają przesłać do minister zdrowia. Wskazują w nim przede wszystkim na art. 45, który ich zdaniem wprowadza jednoosobową odpowiedzialność lekarza za nieprawidłowe przepisanie leku refundowanego.

Podstawą do zakwestionowania recepty przez NFZ może być m.in. to, że lekarz przepisze ją osobie, która nie ma uprawnień np. do bezpłatnych leków. Jeżeli fundusz udowodni nieprawidłowości, ma prawo rozwiązać umowę z lekarzem. W skrajnych przypadkach lekarzowi będzie grozić kara pozbawienia wolności.

Projekt ustawy refundacyjnej wchodzi w skład tzw. pakietu zdrowotnego.

Pełny tekst: Lekarze, apteki i firmy kontra rząd, czyli projekt ustawy refundacyjnej

Zobacz również serwis: Leki refundowane

Prawo
Zakaz trzymania psów na uwięzi od 2025 roku. Tylko 2 wyjątki. Także minimalne powierzchnie kojców [projekt nowelizacji]
18 lip 2024

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt autorstwa posłów Koalicji Obywatelskiej, wprowadzający zakaz trzymania psów na uwięzi. Ten zakaz będzie miał dwa wyjątki: będzie można tymczasowo trzymać psa na smyczy podczas spaceru i w transporcie. Zmiana przepisów mają wejść w życie sześć miesięcy po dniu publikacji w Dzienniku Ustaw.

Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Rząd proponuje podwyżkę o 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

pokaż więcej
Proszę czekać...