REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Refundacja za zatrudnianie młodocianych

Od 1 stycznia wojewódzkim komendom OHP przysługuje prawo zatrudniania młodocianych i ubiegania się o refundację z Funduszu Pracy.
Od 1 stycznia wojewódzkim komendom OHP przysługuje prawo zatrudniania młodocianych i ubiegania się o refundację z Funduszu Pracy.

REKLAMA

REKLAMA

Pracodawcy zatrudniający młodocianych w określonych zawodach mogą uzyskać z tego tytułu refundację. Wnioski należy składać do komend OHP. Od 1 stycznia wojewódzkim komendom OHP przysługuje bowiem prawo zatrudniania młodocianych i ubiegania się o refundację z Funduszu Pracy.

Pracodawcy mogą złożyć do komend OHP wniosek o refundację wynagrodzenia i składek zatrudnionych przez siebie młodocianych.

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 stycznia 2011 roku wojewódzkie komendy Ochotnicze Hufce Pracy (OHP) mogą zatrudniać młodocianych i dostawać za to refundację z Funduszu Pracy. W tym celu nie muszą składać wniosku o nią, bo wtedy prosiłyby same siebie. Refundacje przyznają bowiem właśnie wojewódzkie komendy OHP na wniosek pracodawców – np. właścicieli zakładów fryzjerskich czy blacharskich.

REKLAMA

Pracodawcy zatrudniający młodocianych płacą im wynagrodzenie i odprowadzają do ZUS składki na ubezpieczenia (emerytalne, rentowe i wypadkowe). Za młodocianego pracodawca płaci też składkę chorobową i na ubezpieczenie zdrowotne. Jednak nie są one objęte refundacją. Jej kwota zależy od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału oraz od tego, na którym roku nauki jest taki pracownik (I, II czy III). Za zatrudnionego młodocianego z pierwszej klasy firmy otrzymają 4 proc. średniego wynagrodzenia, 5 proc., jeśli jest w drugiej klasie i 6 proc., gdy jest w trzeciej klasie.

O refundację mogą wystąpić pracodawcy, jeśli zatrudniają młodocianych w określonych zawodach. Ich wykaz tworzy marszałek województwa po zasięgnięciu opinii wojewódzkiej rady zatrudnienia. Jest on ogłaszany w wojewódzkim wykazie zawodów i publikowany na stronie internetowej wojewódzkich urzędów pracy.
Przedsiębiorca składa osobiście lub za pośrednictwem organizacji zrzeszającej pracodawców wniosek o refundację części kosztów zatrudnienia młodocianego do wojewódzkiej komendy ochotniczego hufca pracy (OHP). Do wniosku musi dołączyć kopię umowy o przygotowanie zawodowe zawartej na czas nieokreślony z młodocianym oraz oryginały lub kopie potwierdzające, że osoba prowadząca przygotowanie zawodowe młodocianych ma do tego pełne kwalifikacje. Także listę płac młodocianych, dla których stara się o refundację, i dowód opłaconych składek ubezpieczeniowych od tych wynagrodzeń (ZUS DRA). Zobowiązany jest też przedstawić dowód przelewu wynagrodzenia na konto młodocianego czy przekaz pocztowy.

Jeśli OHP rozpatrzy wniosek przedsiębiorcy o refundację pozytywnie, to następnym etapem jest podpisanie z taką firmą umowy o refundację.
Kolejnym krokiem dla firmy po zawarciu umowy z OHP jest złożenie przez nią wniosku o wypłatę refundacji. Strony dowolnie określają terminy jej wypłat. Może to być miesiąc, kwartał, pół roku albo rok. Refundacja jest przyznawana na czas nauki młodocianego, czyli na każdy rok.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podstawa prawna:

Rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 16 grudnia 2010 roku w sprawie refundowania ze środków Funduszu Pracy wynagrodzeń wypłacanych młodocianym pracownikom (Dz.U. nr 244, poz. 1632).

Pełny tekst: Firma otrzyma refundację za młodocianego

Zobacz również serwis: Praca małoletnich

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

REKLAMA

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

REKLAMA

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

REKLAMA