W lipcu 2010 r. Rzecznik Praw Obywatelskich wniósł kasację na korzyść Leszka Szymczaka od wyroku Sądu Okręgowego z 7 lutego 2008 r. Sprawa wynikła w związku z publikowaniem w Internecie „Gazety Bytowskiej” przez oskarżonego Leszka Sz. , któremu postawiono zarzut braku rejestracji dziennika w sądzie. Sąd Najwyższy uznał kasację za oczywiście bezzasadną. Wskazał on, że intencją Sądu Najwyższego nie jest chęć rejestracji czy regulacji internetu, lecz przestrzeganie obowiązku rejestracji prasy w rozumieniu art. 7 ust. 1 Prawa prasowego.
Jak wskazał Sąd Najwyższy ze względu na to, iż istnieje możliwość wydawania prasy w Internecie to powinna ona być rejestrowana tak jak ta papierowa. Dodał także, że prasa może być zarówno papierowa, jak i może nią być serwis informacyjny radiowy czy telewizyjny. Rejestracja ma na celu ochronę tytułu przed nieuczciwą konkurencją i wykorzystaniu go przez innego wydawcę.
Prawo prasowe ma stać na straży tytułu i chronić go przed wykorzystaniem przez innego wydawcę. Rejestracja ma również chronić interesy wydawcy i normować takie kwestie jak prawa autorskie czy też zakres umieszczania w prasie internetowej reklam.
SN powołał się przy tym na orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, które w swych orzeczeniach wielokrotnie przyznawało, że obowiązek rejestracji tytułów prasowych nie jest ograniczeniem zasady wolności słowa i publikacji (art.10 Konwencji).
Źródło: HFPC