Nowa ustawa o sporcie
REKLAMA
REKLAMA
Skąd te zmiany?
REKLAMA
Potrzeba wprowadzenia nowej ustawy wynikła z konieczności dostosowania regulacji prawnych do standardów europejskich. W związku z tym, celem ustawy jest ograniczenie prawnej reglamentacji sportu, jak również regulacja kwestii, które nie były do tej pory precyzyjnie określone.
Co to jest „sport”?
Zgodnie z ustawą sport to wszelkie formy aktywności fizycznej, które przez uczestnictwo doraźne lub zorganizowane wpływają na wypracowanie lub poprawienie kondycji fizycznej i psychicznej, rozwój stosunków społecznych lub osiągnięcie wyników sportowych na wszelkich poziomach. Warto przy tym zauważyć, że odstąpiono od podziału sportu na kwalifikowany, amatorski, czy też zawodowy.
Zobacz serwis: Sporty wodne
Uregulowanie dotyczące klubów sportowych
Ustawa reguluje podstawowe zagadnienia dotyczące klubów sportowych przez wskazanie, że klub działa jako osoba prawna. Przy czym, ustawa nie precyzuje formy prawnej klubu sportowego. W związku z tym, osoby zainteresowane same mogą decydować o formie prawnej klubu zgodnie z ich określonymi potrzebami i możliwościami. Kluby sportowe mogą zatem działać m.in. w formie stowarzyszeń, czy też spółek kapitałowych, tj. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółki akcyjnej.
Zobacz serwis: Spółki
Polski związek sportowy
REKLAMA
Dodatkowo, ustawa szczegółowo określa zasady działania polskiego związku sportowego (dalej „związek”), m.in. poprzez ograniczenie kadencji władz związku do czterech lat, a funkcji prezesa związku do maksymalnie dwóch kolejnych kadencji. Ustawa określa także wymogi, jakie muszą spełniać osoby wchodzące w skład zarządu związku, , którymi są w szczególności niekaralność, zakaz prowadzenia działalności gospodarczej zbieżnej z działalnością danego związku i zakaz łączenia funkcji we władzach tego samego związku.
Ponadto, ustawa przewiduje, że związek będzie posiadał monopol na organizację i prowadzenie współzawodnictwa sportowego o tytuł mistrza Polski, a także o puchar Polski. Związek będzie również powoływał kadrę na igrzyska olimpijskie i paraolimpijskie, oraz mistrzostwa świata w danych dyscyplinach sportu.
Przepisy karne
Ustawa zawiera również przepisy karne, zgodnie z którymi przyjęcie korzyści majątkowej lub osobistej w związku z zawodami w zamian za nieuczciwe zachowanie, mogące mieć wpływ na wynik tych zawodów, czyli np. przyjęcie lub wręczenie łapówki za nieuczciwe zachowanie w trakcie meczu piłkarskiego, zagrożone jest karą pozbawienia wolności od sześciu miesięcy do ośmiu lat.
Zobacz serwis: Sprawy karne
Podsumowanie
Podsumowując, należy stwierdzić, że wejście w życie ustawy jest jak najbardziej słuszne, ponieważ obecnie obowiązywać będzie jedna ustawa regulująca wszystkie kwestie związane ze sportem, dostosowana do standardów obowiązujących w Europie.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA