Nowe władze adwokatury - adw. Andrzej Zwara Prezesem NRA

Podczas X Krajowego Zjazdu Adwokatury wybrano władze palestry oraz podsumowano kolejne trzy lata działania samorządu.

Prezesem Naczelnej Rady Adwokackiej został adw. Andrzej Zwara z Sopotu. Adwokat Jacek Ziobrowski objął funkcję Prezesa Wyższego Sądu Dyscyplinarnego, zaś Przewodniczącym Wyższej Komisji Rewizyjnej wybrano adw. Sławomira Ciemnego. Oprócz tego delegaci wybrali 24 członków Naczelnej Rady Adwokackiej.

Andrzej Zwara nowym Prezesem NRA

Adwokat Andrzej Zwara odbywa praktykę w Sopocie, czyli w mieście, w którym odbył się tegoroczny zjazd. Obecnie jest wspólnikiem kancelarii Głuchowski, Rodziewicz, Siemiątkowski, Zwara i Partnerzy. W przeszłości pracował jako pracownik dydaktyczny wydziału Prawa Uniwersytetu Gdańskiego, był członkiem Okręgowej Rady Adwokackiej w Gdańsku oraz Członkiem Prezydium Naczelnej Rady Adwoackiej. W roku 2004 Naczelna Rada Adwokacka wyróżniła Zwarę odznaką Adwokatura Zasłużonym.

Zobacz również: Adw. Andrzej Zwara nowym prezesem adwokatury

Adwokaci przeciwni ograniczaniu roli samorządu

Krajowy Zjazd Adwokatury, który zakończył się w sobotę (20 listopada) potępił fakt odebrania samorządowi adwokackiemu organizacji egzaminów adwokackich na rzecz ministerstwa sprawiedliwości. W uchwale W obronie praw i wolności obywatelskich czytamy:

"Krajowy Zjazd Adwokatury popiera stanowisko samorządu lekarskiego, sprzeciwiające się likwidacji lekarskiego stażu zawodowego i egzaminów lekarskich, w ramach propozycji reform z tzw. pakietu medycznego".

Obecni podczas zjazdu delegaci skrytykowali projekt, który umożliwia doradcom prawnym występowanie przed sądem. W samej uchwale adwokaci negatywnie odnieśli się też do tworzenia instytucji, mogących zastąpić tradycyjne sądy, takie jak m. in. komisje orzekające w sprawach szkód lekarskich, które mają przejąć zadania sądów.

Minister Sprawiedliwości do adwokatów

W zjeździe wziął udział Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski. Podziękował on za udzielanie bezpłatnej pomocy prawnej ofiarom smoleńskiej katastrofy z kwietnia 2010 r. oraz osobom poszkodowanym w wyniku tegorocznej powodzi.

Minister przypomniał o tragicznie zmarłych w katastrofie smoleńskiej adwokatach, w tym o Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej – Joannie Agackiej - Indeckiej , Stanisławie Mikke – redaktorze naczelnym miesięcznika „Palestra”, posłance Jolancie Szymanek – Deresz i senatorze Stanisławie Zającu.

Kwiatkowski podkreślił, że jednym z wyzwań przed którym stoi obecnie adwokatura jest kształcenie tysięcy aplikantów. „Proszę, aby stwarzać aplikantom kompetentne szkolenie, czytelne sposoby sprawdzania ich wiedzy w toku aplikacji, a jednocześnie poprzez instytucję adwokata – patrona, gdzie dominującą jest relacja uczeń-mistrz zapewnić identyfikację młodych ludzi z samorządem” – powiedział minister.

Zawód adwokata wykonuje dziś ponad 10 tysięcy osób, 4500 osób odbywa aplikację adwokacką.

Zobacz również serwis: Adwokatura

Prawo
Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot?
18 lis 2024

Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot? Komisje sejmowe we wtorek rozpatrzą informacje nt. przygotowania podstawy programowej i harmonogramu prac.

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia. Trzy projekty w Sejmie
18 lis 2024

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia dotycząca podstawy wyliczania oraz opłacania składki zdrowotnej. Trzy projekty w Sejmie

Prawo budowlane do zmiany. Nowe garaże i piwnice muszą być miejscami doraźnego schronienia
18 lis 2024

Konieczne są zmiany w prawie budowlanym. Ponieważ od 2026 roku piwnice i garaże w nowo budowanych obiektach użyteczności publicznej i blokach mieszkalnych będą musiały być tak zaprojektowane, by móc stworzyć w nich miejsca doraźnego schronienia.

Nowe przedmioty w szkole. Edukacja zdrowotna i edukacja obywatelska od roku szkolnego 2025/2026
18 lis 2024

Trwają prace nad projektem rozporządzeniem wprowadzającym do szkół nowe przedmioty: edukację zdrowotną i edukację obywatelską. Projekt trafił do konsultacji społecznych.

QUIZ Szybka 10 z wiedzy ogólnej. Rozruszaj swój mózg
18 lis 2024
Jesienią nie zapominasz o aktywności fizycznej? Świetnie, ale pamiętaj też o gimnastyce umysłu. Szybka 10 pytań z wiedzy ogólnej to doskonałe ćwiczenie na rozruszanie mózgu.
B2B (samozatrudnienie) zamiast umowy o pracę. Wady i zalety. Komu się opłaca taka forma współpracy zarobkowej?
18 lis 2024

Przejście na model współpracy B2B (tzw. samozatrudnienie) to decyzja, która daje większą niezależność i możliwość rozwoju, ale wiąże się również z pewnymi wyzwaniami. Popularność tego rozwiązania wciąż rośnie szczególnie w branżach takich jak IT, consulting czy marketing. Dodatkowo - nie wszystkie firmy oferują dziś zatrudnienie na umowę o pracę. Często to właśnie nowe możliwości zawodowe i wyższe wynagrodzenie na B2B skłaniają do założenia własnej działalności gospodarczej. Jeśli stoisz przed takim wyborem zapoznaj się z korzyściami, jakie daje Ci współpraca w formie B2B, ale także jakie obowiązki Cię czekają jako przedsiębiorcę.

Cena prądu w 2025 roku. Gospodarstwa domowe nadal z gwarantowaną ceną maksymalną 500 zł netto za 1 MWh
18 lis 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce przedłużenia na 2025 rok obowiązywania mechanizmu ceny maksymalnej za energię elektryczną dla odbiorców energii w gospodarstwach domowych, ustalonej na niższym poziomie niż cena, która wynika z zatwierdzonych taryf dla energii elektrycznej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. 18 listopada 2024 r. opublikowano założenia nowelizacji ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców (…).

Obowiązek szkolny. Do kiedy? Jakie kary? Ile dni nieusprawiedliwionych? Resort edukacji szykuje zmiany
18 lis 2024

Obowiązek szkolny. Do kiedy? Jakie kary? Ile dni nieusprawiedliwionych? Resort edukacji szykuje zmiany. Kto podlega obowiązkowi szkolnemu? Do kiedy trwa obowiązek szkolny? Ministerstwo Edukacji Narodowej pracuje nad projektem.

Vouchery Biedronki - reklamy nie wyjaśniają precyzyjnie zasad. Prezes UOKiK stawia zarzuty. Grozi kara do 10% obrotu
18 lis 2024

Na początku 2024 roku, 31 stycznia i 14 lutego, w sklepach Biedronka odbyły się jednodniowe akcje promocyjne – „Specjalna Środa” i „Walentynkowa Środa”. Klienci byli zachęcani do kupienia określonych produktów, za które mieli otrzymać „Zwrot 100% na voucher”. Okazało się jednak, że przedsiębiorca w przekazach reklamowych nie informował jasno o zasadach akcji. Prezes UOKiK postawił spółce Jeronimo Martins Polska zarzut naruszenia zbiorowych interesów konsumentów za co grozi kara do 10 proc. obrotu.

Wysyp mandatów. W tych miejscach kierowcy muszą się mieć na baczności. Inaczej wezwanie
18 lis 2024

System odcinkowego pomiaru prędkości prowadzi do znacznego wzrostu liczby mandatów. Szczególnie dotyczy to nowo wprowadzonych kamer na autostradzie A1, tworzących jeden z najdłuższych takich odcinków w kraju. Kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność po przekroczeniu znaku D-51a, gdyż ryzyko otrzymania mandatu jest bardzo wysokie. 

pokaż więcej
Proszę czekać...