Legalizacja marihuany w Kaliforni
REKLAMA
REKLAMA
-Propozycja 19 podniosła dyskurs na temat światowej polityki narkotykowej, jak nigdy dotąd – mówi Ethan Nadelmann z Drug Policy Alliance. – Po raz pierwszy zarówno aktywiści zajmujący się prawami człowieka, jak i urzędnicy zjednoczyli się wokół jednej sprawy.
REKLAMA
Zobacz: Ograniczenia w sprzedaży dopalaczy
REKLAMA
Kasia Malinowska-Sempruch z Global Drug Policy OSI, poproszona o komentarz, z naciskiem podkreśla: - Mimo, że projekt legalizacji został odrzucony, to było epokowe wydarzenie. Należy bowiem zwrócić uwagę przede wszystkim na fakt, że różnica pomiędzy głosującymi „za” a „przeciw” wyniosła tylko 10 procent. Nikt przecież nie spodziewał się udanej pierwszej próby, ale tak duże wsparcie nastraja optymizmem na przyszłość. 45% głosujących "za" wierzy w to co ostatnio potwierdziła tez nauka w najbardziej prestiżowym medycznym wydawnictwie The Lancet -- negatywne skutki używania marihuany są mniejsze niż używania alkoholu. Ściganie i karanie użytkowników marihuany jest marnotrawstwem publicznych pieniędzy.
Stany Zjednoczone słynęły przez lata z bardzo restrykcyjnej polityki narkotykowej, zatem to głosowanie pokazuje jednoznacznie, że na świecie w kwestii polityki narkotykowej następuje epokowa zmiana. Tymczasem Polska nadal rok rocznie płaci 80 milionów złotych za egzekwowanie nieskutecznych przepisów prawnych.
Jednym z najczęstszych problemów prawnych w Polsce, z którymi zgłaszają się klienci do istniejącego od ponad półtora roku Biura Rzecznika Praw Osób Uzależnionych, jest grożący im wyrok za posiadanie małych ilości narkotyków na własny użytek. Polska nadal ma jedną z najbardziej restrykcyjnych ustaw regulujących politykę wobec narkotyków w całej Europie.
Tylko w naszym kraju osoba posiadająca jakąkolwiek ilość narkotyku może trafić na 3 lata do więzienia.
- Sytuacja w Stanach zatem prowokuje do zadania sobie pytania – podkreśla mocno prawniczka z Polskiej Sieci Polityki Narkotykowej, Agnieszka Sieniawska – co się dzieje z nowelizacją Ustawy o Przeciwdziałaniu Narkomanii? Od 2 lat toczy się dyskusja w mediach oraz w środowiskach eksperckich, ale nie w Sejmie. Polityka naszego państwa nie jest skuteczna o czym świadczy wzrost wykrywalności przestępstw narkotykowych polegających na posiadaniu małych ilości narkotyków o 1500 %.
Biuro Prasowe Polskiej Sieci Polityki Narkotykowej
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat