Data publikacji badania pokrywa się z Europejskim Dniem Wymiaru Sprawiedliwości w Sprawach Cywilnych. Jego obchody są okazją do podniesienia poziomu wiedzy obywateli o prawie dostępu do wymiaru sprawiedliwości za granicą, tj. gdy podejmują oni pracę, zawierają małżeństwa, wychowują dzieci lub dokonują kupna towarów i usług w innym państwie UE.
„Dzięki prawu do swobodnego przemieszczania się więcej niż kiedykolwiek Europejczyków mieszka i pracuje w innych państwach członkowskich oraz podróżuje za granicę w ramach UE”, < /em>stwierdziła wiceprzewodnicząca Viviane Reding, unijna komisarz ds. sprawiedliwości. „Europejczycy odnoszą wielkie korzyści z istnienia prawa do swobodnego przemieszczania się, nadal jednak napotykają na przeszkody wynikające z różnic pomiędzy poszczególnymi systemami prawnymi w UE. Musimy dołożyć starań, aby istniejące różnice nie utrudniały obywatelom dostępu do wymiaru sprawiedliwości w sprawach cywilnych w innych państwach członkowskich, lecz by mogli oni korzystać ze swych praw tak, jak we własnym kraju.”
Zobacz: Nowy dostęp do prawa Unii Europejskiej
Opublikowane dziś badanie pokazuje, że 56 % Europejczyków uważa, że trudno jest uzyskać dostęp do wymiaru sprawiedliwości w sprawach cywilnych w innym państwie UE, a zaledwie 14 % twierdzi, że uzyskanie takiego dostępu nie nastręcza problemów. 73 % popiera wprowadzenie dodatkowych środków, które ułatwiłyby dostęp do wymiaru sprawiedliwości w innych państwach członkowskich, a 52 % uważa, że takie środki wymagają wprowadzenia jednolitych przepisów na poziomie UE.
Jedynie 2 % ankietowanych wskazało, że uczestniczyli w procesie prawnym dotyczącym osoby fizycznej lub przedsiębiorstwa z innego państwa członkowskiego, a dalsze 9 % nie wyklucza, że w przyszłości może wziąć udział w takim postępowaniu.
Zobacz: Skarga do Międzynarodowego Trybunału Praw Człowieka
W odniesieniu do transgranicznego prawa rodzinnego 68 % Europejczyków uważa, że UE powinna mieć wpływ na to, w jaki sposób stosuje się przepisy krajowe w międzynarodowych sprawach rozwodowych i majątkowych małżonków pochodzących z różnych państw UE. W lipcu rządy państw członkowskich zezwoliły na wprowadzenie w 14 państwach UE przepisów umożliwiających międzynarodowym parom wybór prawa krajowego, które będzie stosowane w przypadku ich rozwodu (IP/10/917). Nowe przepisy, które wymagają zatwierdzenia, mają umożliwić uniknięcie emocjonalnie i finansowo kosztownych postępowań.
Większość ankietowanych (58 %) opowiedziała się też za wprowadzeniem dodatkowych środków unijnych, mających na celu poprawę w zakresie wzajemnego uznawania przez państwa członkowskie wydawanych przez nie dokumentów.
Aby ułatwić obywatelom znalezienie informacji na temat możliwości rozwiązywania problemów prawnych za granicą, Komisja uruchomiła latem tego roku europejski portal internetowy e-sprawiedliwość (IP/10/956). Portal ten, oferujący kompleksowe informacje poświęcone wymiarowi sprawiedliwości w państwach UE, obejmuje 12 000 stron, dzięki którym obywatele mogą szybko uzyskać odpowiedź na pytania prawne. Liczba dotychczasowych wizyt na stronach portalu wyniosła 125 000.