Elektroniczna rewolucja służby zdrowia
REKLAMA
REKLAMA
Przyjęta pierwsza część ustaw zdrowotnych przewiduje elektroniczną rewolucję w dokumentacji medycznej. Dzięki nowym rozwiązaniom możliwe będzie umawianie się na wizyty za pośrednictwem Internetu, a pacjent będzie powiadamiany drogą elektroniczną o jej terminie. Zaproponowano także rozwiązanie, które umożliwi elektroniczne przesyłanie danych dotyczących pacjentów, pomiędzy szpitalami a NFZ.
REKLAMA
Zobacz: Taksówkarze a przewóz osób
Dzięki temu będzie wiadomo, czy pacjent nie oczekuje w kilku kolejkach do zabiegów w różnych szpitalach. Informacja ta przyczyni się do skrócenia czasu oczekiwania na wizytę. Ponadto, zgodnie z zamierzeniami rządu, informacje na temat badań klinicznych prowadzonych w Polsce będą obowiązkowo publikowane w Internecie, a uczestnicy badań klinicznych lepiej chronieni.
Zobacz: Zmiana treści służebności gruntowej
Rząd zaproponował także, aby pacjent mógł dochodzić roszczeń z tytułu popełnionych błędów medycznych na drodze administracyjnej, czyli poza długotrwałą drogą sądową.
REKLAMA
Maksymalny czas na uzyskanie odszkodowania wyniesie 6 miesięcy. Rada Ministrów przyjęła także przepisy, dzięki którym staż odbywany na 7. roku studiów zostanie zastąpiony zajęciami praktycznymi na 6. roku. Oznacza to, że dobrze przygotowani lekarze będą wcześniej rozpoczynać zawód, przez co zwiększy się ich liczba w szpitalach i przychodniach.
W ramach jesiennej ofensywy rząd przygotowuje także ustawy konsolidujące finanse publiczne, deregulacyjne, powodziowe oraz społeczno - cywilizacyjne. Rada Ministrów przyjęła już niektóre z projektów ustaw, w tym m.in. projekt ustawy o opiece nad dziećmi do lat 3, projekt ustawy o pieczy zastępczej czy projekt reformy szkolnictwa wyższego.
Źródło: KPRM
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA