Zakaz palenia w miejscach publicznych
REKLAMA
REKLAMA
Nowelizacja ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych ma na celu rozszerzenie obszarów objętych zakazem palenia tytoniu na większość miejsc publicznych oraz wprowadza jednolite sankcji za ich nieprzestrzeganie, a także dotyczy zakazu reklamy wyrobów tytoniowych.
REKLAMA
Gdzie palić nie wolno?
Wprowadzone przepisy rozszerzają zakaz palenia na:
- obiekty użytku publicznego,
- miejsca pracy, środki transportu publicznego i związane z nimi obiekty oraz na obiekty sportowe i rekreacyjne, reguluje także kwestię palenia w bezpośrednim sąsiedztwie wejść i wyjść z miejsc publicznych.
Nowela wprowadza również pewne ograniczenia palenia papierosów w prywatnych środkach transportu, zakaz palenia w obecności dzieci oraz zakaz w związku z wykonywaniem zarobkowym przewozu osób.
Palić będzie można jedynie w lokalach, w których jest palarnia, czyli pomieszczenie szczelnie zamknięte i z odpowiednią wentylacją.
Zobacz: Ustawa antynikotynowa
Zakaz palenia w Europie
REKLAMA
Doświadczenia innych krajów, w których wprowadzono całkowity zakaz palenia – Włochy, Irlandia czy USA – dowiodły, iż warto wprowadzać zdecydowane przepisy zakazujące palenia tytoniu.
W Europie całkowity zakaz palenia tytoniu we wszystkich miejscach pracy, w tym w barach i restauracjach, wprowadzono dotychczas w 12 krajach, m.in.: Irlandii, Norwegii, Włoszech, Szkocji, Szwecji i na Malcie, Litwie i Słowenii. Całkowity zakaz palenia w miejscach publicznych w tych krajach, pomimo, początkowo, wielu kontrowersji i obaw, okazał się ogromnym sukcesem.
Nowe prawo jest przestrzegane w ponad 90% i cieszy się poparciem 93% Irlandczyków, 90% Włochów i 80% Szwedów. Równocześnie wprowadzenie zakazu palenia nie spowodowało zmniejszenia frekwencji w lokalach gastronomicznych i rozrywkowych, czy też pogorszenia ich sytuacji finansowej.
Badanie ankietowe na reprezentatywnej grupie dorosłych Polaków wskazuje, że w Polsce wprowadzenie zakazu palenia we wszystkich miejscach publicznych popiera ponad 75% mieszkańców.
Zobacz: Wyższy zasiłek pogrzebowy
Zalety wprowadzonego zakazu
REKLAMA
Doświadczenia krajów, które wprowadziły całkowity zakaz palenia tytoniu w miejscach publicznych, dowiodły, iż instrument regulacji prawnej spowodował zdecydowanie większe korzyści niż bardzo niedogodne i kosztowne wieloletnie kampanie antynikotynowe i uświadamiające. I tak, na przykład 500 tys. Włochów rzuciło palenie w ciągu jednego roku, a wśród Irlandczyków odsetek kończących ten nałóg wyniósł aż 10%.
Po drugie, badania Uniwersytetu Harwardzkiego wykazały, że w miejscach publicznych, w których pali się papierosy, zanieczyszczenie powietrza dziesięciokrotnie przewyższa dawkę toksyczną.
Po trzecie, należy podkreślić, że w wymiarze etycznym, to nie tylko ochrona osób niepalących, ale także wymierna ochrona zdrowia osób zatrudnionych w sektorze gastronomiczno-rozrywkowym, w tym szczególnie barmanów i kelnerów.
Zobacz: Jednakowe prawo opieki zdrowotnej dla europejczyków
Po czwarte, wydaje się, iż chybiony jest dość powszechny zarzut naruszenia swobody obywatelskiej, bowiem wolność osobista jest równoznaczna z poszanowaniem wolności drugiego obywatela. Tak więc, nakładanie powyższych ograniczeń stanowi bardziej akt ochronny jednego obywatela niż akt ograniczania swobód obywatelskich drugiego.
Po piąte, istotny jest fakt, że w atmosferze domowego i publicznego dymu nikotynowego tak naprawdę najbardziej poszkodowanymi są dzieci i młodzież.
Właściciele i zarządzający miejscami, w których będzie obowiązywał zakaz palenia będą musieli umieścić w widocznych miejscach stosowne informacje, przy czym zarówno właściciel, jaki zarządzający będzie mógł wyłączyć z ogólnego zakazu indywidualne pokoje służące za mieszkania.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA