Obniżenie opłat klimatycznych
REKLAMA
REKLAMA
Opłaty miejscową i uzdrowiskową, zwane potocznie opłatami klimatycznymi, muszą płacić osoby fizyczne przebywające dłużej niż dobę w wielu popularnych miejscowościach, np. nad morzem, w górach czy nad jeziorami. W praktyce nie są to wysokie opłaty, ale gminy je różnicują.
REKLAMA
Przykładowo, rady gmin i miast podejmują uchwały, w których decydują o obniżeniu o 50 proc. stawki opłaty miejscowej dla emerytów, rencistów oraz dzieci i młodzieży szkolnej.
Zdaniem dr. Mariusza Popławskiego z Katedry Prawa Podatkowego Uniwersytetu w Białymstoku różnicowanie stawek podatkowych jest dopuszczalne, ale powinno mieć charakter przedmiotowy. A zatem – jak tłumaczy ekspert – gminy mogą uchwalać niższe stawki za pobyt, np. w określonych miejscach w gminie.
Zobacz serwis: Gmina
Ulga dla konkretnych osób, np. uczniów, jest natomiast ulgą podmiotową, a więc niedopuszczalną. Jak wyjaśnia Mariusz Popławski, gminy, które wprowadziły ulgi podmiotowe, powinny zmienić swoje uchwały. Nie ma jednak przepisów, które nakazywałyby radzie gminy dokonanie zmian, a podatnikom nie zależy na zwiększeniu stawek.
Zadaj pytanie: Forum prawników
Pełny artykuł: Niższa opłata klimatyczna dla emerytów i dzieci
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat