Stalking (uporczywe nękanie) w kodeksie karnym
REKLAMA
REKLAMA
- Wraz z rozwojem techniki coraz więcej osób staje się ofiarami uporczywego nękania. To problem o coraz szerszym zakresie – mówił Minister Krzysztof Kwiatkowski. – Dlatego postanowiliśmy przygotować przepisy, które będą przewidywały kary za tego rodzaju zachowania – dodał.
REKLAMA
Propozycje przepisów powstały we współpracy z działającą przy Ministrze Sprawiedliwości Komisją Kodyfikacyjną Prawa Karnego.
Jej przewodniczący - prof. Andrzej Zoll przedstawił w trakcie konferencji propozycje nowych regulacji w Kodeksie karnym. Oto one:
REKLAMA
Art. 190a. § 1. Kto przez uporczywe nękanie innej osoby doprowadza ją lub osobę jej najbliższą do uzasadnionego odczuwania strachu lub narusza jej prywatność,
podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto złośliwie wykorzystuje dane osobowe innej osoby celem narażenia jej na szkodę materialną lub osobistą.
§ 3. Jeżeli następstwem czynu określonego w § 1 lub 2 jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca
Podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.
§ 4. Ściganie przestępstwa określonego w § 1 lub § 2 odbywa się na wniosek pokrzywdzonego.
Zbigniew Wrona – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości poinformował, że projekt jeszcze w tym tygodniu trafi do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych. - Można liczyć, że na początku jesieni projektem zajmie się Sejm - powiedział.
Zobacz również serwis: Kodeks karny
W czerwcu 2009 r. Ministerstwo Sprawiedliwości zwróciło się do Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości z prośbą o dokonanie analizy uregulowań prawnych dotyczących zjawiska stalkingu w ustawodawstwie innych państw, w szczególności krajów Unii Europejskiej oraz o przedstawienie opinii o potrzebie wprowadzenia do polskiego porządku prawnego przepisów kryminalizujących to zjawisko, z ewentualnym wskazaniem zakresu niezbędnych zmian normatywnych.
W sierpniu 2009 r. uzyskaliśmy analizę Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości, z której wynikało, że przed ewentualnym uruchomieniem prac legislacyjnych, wskazane byłoby przeprowadzenie badań wiktymizacyjnych w odniesieniu do zjawiska stalkingu, pozwalających na rzetelną ocenę jego obecnych rozmiarów i charakteru.
Zobacz również: Kara pozbawienia wolności za stalking
Na zlecenie Ministerstwa Sprawiedliwości takie badania zostały przeprowadzone pod koniec 2009 r.
- Przeprowadzone na próbie aż 10 tysięcy osób badanie wykazuje, że co dziesiąty pytany uważa, że był ofiarą stalkingu – powiedział Minister Krzysztof Kwiatkowski. - Ten odsetek jest wyższy wśród kobiet - dodał.
Zobacz również serwis: Sprawy karne
Źródło: Ministerstwo Sprawiedliwości
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat