Zakaz stadionowy będzie skuteczny

Nowelizacja ustawy o dozorze elektronicznym przyczyni się do sprawniejszego egzekwowania zakazów stadionowych. Zastosowanie elektronicznych bransolet zwiększy nadzór nad pseudokibicami.

Urządzenie lokalizuje za pomocą trzech satelitów GPS, a następnie za pomocą sieci GSM przekazuje sygnał do centrali monitorowania, co pozwala określić pozycję skazanego w czasie realnym – mówi gen. Paweł Nasiłowski, pełnomocnik ministra sprawiedliwości ds. wdrażania systemu dozoru elektronicznego.

System nie jest skomplikowany. Centrala monitorowania otrzymuje uwierzytelnioną mapę z zaznaczonymi obiektami stadionowymi. Jeśli zakaz stadionowy zostanie złamany, czujnik znajdujący się na bransolecie kibica przekaże sygnał do kontrolerów. Ci odnotują naruszenie w systemie. Mają do niego dostęp m.in. kurator i sąd. Gdy pomimo ostrzeżenia skazany się nie wycofa, przyjedzie po niego patrol policji. Zdaniem Karola Borchólskiego, prawnika specjalizującego się w przestępczości wśród kibiców, takie rozwiązanie może pomóc w egzekwowaniu fikcyjnego dziś zakazu stadionowego. – Obecnie nie ma możliwości dopilnowania, żeby chuligani, którzy chcą obejrzeć mecz, nie znaleźli się na trybunach – uważa Borchólski.

Bransoletki pozwalające nadzorować agresywnych fanów piłki są większe niż sprzęt zakładany osobom odbywającym karę pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego. Dlatego można ją nosić wyłącznie na stawie skokowym. Ze względu na wykorzystanie systemu GPS jest ona też bardzo energochłonna. Aby była sprawna, wymaga więc regularnego ładowania. Skazanego obliguje do tego postanowienie sądu.

Zobacz również serwis: Sprawy karne

Wykorzystanie elektronicznego dozoru umożliwi także kontrolowanie, czy skazany za agresję mężczyzna nie zbliża się do byłej żony. Aby zapewnić skuteczność takich orzeczeń, na prośbę ofiary sąd przyzna jej specjalne urządzenie zapewniające ochronę przed agresorem. W takim przypadku skazany oprócz nadajnika otrzyma elektroniczną bransoletę. System jest bardzo prosty. Sąd nakazuje skazanemu zachowanie w stosunku do chronionej osoby bezpiecznej odległości, np. 500 m. Co ciekawe, polskie urządzenia są w stanie ustalić, czy to skazany zbliża się do ofiary, czy ona do niego. Ma to wykluczyć nadużycia, jakie zdarzały się m.in. w Wielkiej Brytanii. Kobiety, które chciały pogorszyć sytuację swoich mężów agresorów, robiły wszystko, aby znaleźć się w bliskiej odległości od skazanych. W ten sposób im szkodziły, bo naruszenie zakazu zbliżania się powodowało, że sąd niejednokrotnie zaostrzał wymierzoną mu karę.

Zobacz więcej: Bransoleta elektroniczna zdyscyplinuje pseudokibica

Prawo
Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus
17 lip 2024

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

pokaż więcej
Proszę czekać...