Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu przemocy podpisana
REKLAMA
REKLAMA
Ustawa przewiduje całkowity zakaz stosowania kar cielesnych wobec dzieci.
REKLAMA
Nowela wzmocnia ochronę ofiar przemocy w rodzinie. Znacznie skutecznej będą teraz izolowani sprawcy przemocy od swoich ofiar.
Będzie możliwość orzekania i skutecznego egzekwowania zakazu zbliżania się do ofiary. Sąd będzie mógł teraz wydać nakaz opuszczenia wspólnego mieszkania przez sprawcę tragedii rodzinnej.
Ponadto ustawa przewiduje szereg udogodnień - m.in. wprowadza bezpłatną obdukcję, przewiduje także obowiązkową terapię dla sprawców przemocy.
REKLAMA
Wprowadzono także zapis, który również wzbudzał wiele emocji - uprawniono pracowników socjalnych do interweniowania, w przypadkach zagrożona życie lub zdrowie dziecka. Pracownik będzie mógł zabrać dziecko rodzicom. Decyzja ta będzie musiała być podjęta wspólnie z funkcjonariuszem policji i przedstawicielem służby zdrowia. Daje także rodzicom prawo do odwołania się od tej decyzji do sądu.
W przypadku zabrania dziecka z domu w sytuacji zagrożenia jego życia, sąd rodzinny musi niezwłocznie, w trybie 24-godzinnym, podjąć decyzję o jego dalszych losach; w takim samym trybie ma być także rozpatrywane odwołanie rodziców.
Ustawa wejdzie w życie 1 sierpnia.
Zobacz też: Dziecko i prawo
Zobacz też: Sprawy rodzinne
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA