Zatruwanie środowiska w kodeksie karnym
REKLAMA
REKLAMA
Ministerstwo Środowiska ostrzegało Polaków w spotach telewizyjnych, że zanieczyszczenie środowiska to grzech. Nie na wszystkich jednak ten komunikat podziałał. Dlatego też Ministerstwo Środowiska sięgnęło po bardziej radykalne środki. Chce zaostrzenia przepisów kodeksu karnego.
REKLAMA
I tak w kodeksie karnym za zanieczyszczenie wody, powietrza lub ziemi, które może zagrozić zdrowiu lub skazić świat roślinny i zwierzęcy, ma grozić od trzech do pięciu lat więzienia.
Jeszcze ostrzejsze sankcje przewiduje się, gdy następstwem zanieczyszczenia jest ciężki uszczerbek na zdrowiu człowieka lub poważne zatrucie środowiska. Wtedy sprawca ma podlegać karze 12 lat więzienia.
To tyle, ile grozi dziś za spowodowanie śmiertelnego wypadku podczas jazdy po pijanemu lub uprawianie seksu z osobą nieletnią.
Do tej pory rocznie za przestępstwa przeciw środowisku karano w Polsce średnio ok. 50 – 60 osób. Najczęściej grzywnami. Nigdy nie zajmował się tymi wyrokami Sąd Najwyższy, co jest dowodem, że orzekane kary były raczej niskie, więc skazani nie odwoływali się od nich.
Zobacz również serwis: Wykroczenia
Zobacz również serwis: Sprawy karne
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat