Kwalifikacja prawna czynu
Kwalifikacja prawna czynu obydwu partnerów objęła swoich zakresem art. 153 czyli „nienaturalne akty” i art. 156 czyli „nieprzyzwoite praktyki między mężczyznami” Malawskiego Kodeksu Karnego. Należy jednak podkreślić, iż przepisy prawne, na podstawie których skazano parę, pochodzą jeszcze z epoki kolonialnej.
Stan faktyczny sprawy
Mężczyźni zostali aresztowani 28 grudnia 2009 r. Proces rozpoczął się w Blantyre Magistrate's Court 11 stycznia , a 22 marca został wniesiony w przedmiotowej sprawie środek oskarżenia przeciwko dwóm podejrzanym. W maju zostali uznani winnymi zarzucanych im czynów i skazani na 14 lat ciężkich robót.
Aspekty prawne
W przedmiotowej sprawie zarówno areszt jak i proces narusza podstawowe, pierwotne i międzynarodowe standardy odnoszące się do praw człowieka.
Gwarancję poszanowania prawa do godności ludzkiej, wolności osobistej, równości i prywatności daje z kolei Konstytucja Malawi w art. 19,20 i 21. Natomiast art.32 i 35 powyższego aktu gwarantują prawo do wolności zrzeszania się i auto-ekspresji.
Podkreśla się także, iż kryminalizacja zachowań seksualnych narusza prawo do prywatności i równości.
Sytuacja w której na początku stycznia obydwaj mężczyźni zostali poddani badaniom psychologicznym i medycznym, mającym udowodnić fakt, pozostawania w kontaktach, o które ich podejrzewano, bez ich zgody, wzbudził protest międzynarodowych organizacji m. in. takich jak Human Rights Watch.
Powyższe praktyki stanowią naruszenie nie tylko standardów międzynarodowej ochrony praw człowieka, ale także art.19 Konstytucji Malawi, która stanowi, iż żadna osoba nie może być przedmiotem tortur ani żadnego innego okrutnego i niehumanitarnego traktowania lub karania.
Z kolei art. 19 (5) gwarantuje, iż żadna osoba nie może być przedmiotem medycznym bądź naukowych eksperymentów bez zgody jej samej.
Regulacje prawne w innych państwach afrykańskich
Oprócz Malawi, homoseksualizm jest prawnie zabroniony jeszcze w 36 innych krajach Afryki. W Ugandzie prawodawcy zastanawiają się nad projektem ustawy, na mocy której homoseksualiści mogliby być skazywani na karę dożywotniego więzienia.
Należy jednak zaznaczyć iż państwem, które uznaje prawa homoseksualistów jest Republika Południowej Afryki.
Źródło: Human Right Watch