Ustawa antynikotynowa
REKLAMA
REKLAMA
Mniej restrykcyjnie
REKLAMA
Po wielu kontrowersjach wokół nowelizacji ustawy zwanej „antynikotynową” sejm ostatecznie przyjął jej mniej restrykcyjną wersję. Nowe prawo wprowadza całkowity zakaz palenia w środkach transportu publicznego, na przystankach komunikacji publicznej, czy też miejscach publicznych przeznaczonych do wypoczynku i zabaw dzieci, jak place zabaw albo plaże. Całkowitym zakazem nie będą za to objęte hotele, akademiki, domy spokojnej starości, itp. o ile zostaną w nich wyznaczone specjalne pomieszczenia – palarnie.
Zdecydowanie największy problem budziła kwestia zakazu palenia w miejscach takich jak restauracje, puby, dyskoteki. Warunkiem, który umożliwi palaczom bezkarne oddawanie się nałogowi jest przeznaczenie specjalnie dla osób palących odpowiedniej sali.
Kary za łamanie prawa
W przypadku łamania obowiązujących w tej kwestii przepisów palaczom grozi 500 zł mandatu, jeśli palić będą w niedozwolonych miejscach. Natomiast właściciele lokali za brak odpowiedniej informacji o zakazie palenia mogą zapłacić nawet do 2 000 zł kary.
Opinia Komisji Zdrowia
Projekt ustawy został opracowany przez sejmową Komisję Zdrowia, która w uzasadnieniu podnosi wiele istotnych argumentów dla zmian w prawie.
REKLAMA
Przede wszystkim nowe przepisy mają na celu rozszerzenie zakazu palenia w miejscach publicznych i ujednolicenie kar za tego typu zachowania. Wiąże się to bezpośrednio z faktem, iż według badań palenie bierne niesie ze sobą ryzyko zachorowania na raka większe, niż palenie czynne. Ustawa ma więc chronić przede wszystkim osoby niepalące narażone na skutki nałogu współobywateli. Istotne znaczenie ma też fakt wysokiej liczby chorych osób w związku z wykonywaną przez nich pracą w lokalach gastronomicznych i rozrywkowych.
Obawy budził także fakt, iż po wprowadzeniu zakazu palenia w pubach, czy restauracjach może to doprowadzić do upadku dużej liczby lokali usługowych. Jednakże według badań przeprowadzonych w państwach UE, w których nowe prawo zostało wprowadzone, nie doszło do zmniejszenia obrotów ani frekwencji. Wręcz przeciwnie – zmiany spotkały się z dużym poparciem społeczeństwa.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat