REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wspieranie mobilności obywateli

Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Kanady o wspieraniu mobilności młodych obywateli weszła w życie w dniu 1 sierpnia 2009 roku.

Nowe regulacje prawne dotyczące recyklingu baterii

W połowie czerwca weszła w życie ustawa o bateriach i akumulatorach. Zawarte w niej przepisy dotyczące utworzenia rejestru podmiotów sprzedających i przetwarzających baterie i akumulatory zaczęły obowiązywać 1 października 2009 roku.

Becikowe na nowych zasadach

Do tej pory w celu uzyskania becikowego wystarczyło złożyć wniosek, wraz z odpowiednimi dokumentami. Od dnia 1 listopada 2009 roku wymagane jest  również złożenie określonego w rozporządzeniu zaświadczenia lekarskiego.

Zmiany dotyczące kredytów studenckich

W dniu 1 października 2009 roku weszło w życie rozporządzenie ministra nauki i szkolnictwa wyższego z 16 lipca 2009 roku, które zapewnia pełne poręczenie kredytów najuboższych studentów przez BGK.

REKLAMA

Skazany może odbyć karę w domu

Od 1 września 2009 roku zaczął funkcjonować System dozoru Elektronicznego (SDE).
Pozwoli on sprawcom tzw. lekkich przestępstw odbycie 6 miesięcy kary pozbawienia wolności w domu.

Polska narusza Europejską Konwencję Praw Człowieka

Alicja Tysiąc oskarżyła Polskę o złamanie Europejskiej konwencji praw człowieka. Stwierdziła, że naruszono m.in. jej prawo do poszanowania życia prywatnego, tworząc regulacje prawne uniemożliwiające skuteczne dokonanie legalnej aborcji. Europejski Trybunał Praw Człowieka przyznał jej rację.

Tańsze SMS-y zza granicy

Od 1 lipca 2009 r. wysłanie wiadomości tekstowej z zagranicy na obszarze UE kosztuje maksymalnie 0,11 euro, niemal trzy razy taniej w stosunku do poprzedniej średniej unijnej wynoszącej 0,28 euro (bez VAT).

Dziadek obejmie spadek po wnuku

Weszły w życie przepisy zgodnie z którymi krąg spadkobierców zostanie rozszerzony o dziadków, a w razie ich śmierci wujów i ciotki, a także pasierbów.

REKLAMA

Homomałżeństwo – prawem człowieka

W maju 2008 roku Sąd Najwyższy Stanu Kalifornia uznał, że prawo do zwarcia związku małżeńskiego jest prawem człowieka, także dla homoseksualistów. Społeczeństwo miało na ten temat jednak inne zdanie.

„Masz prawo zachować milczenie”- dzięki gwałcicielowi

Znane z amerykańskich filmów prawo do odmowy składania zeznań czy prawo do adwokata gwarantowane są przez konstytucję. Jednakże obowiązek pouczenia aresztowanego o jego prawach Amerykanie zawdzięczają gwałcicielowi.

Ostrzeganie przed dopalaczami formą reklamy?

Przestrzeganie w ogólnopolskim dzienniku o negatywnych skutkach brania leków jest według Głównego Inspektora Farmaceutycznego niezgodną z prawem reklamą.

Łatwiej przeniesiesz numer telefonu

Abonent, który będzie chciał zachować numer, nie będzie już musiał kontaktować się z dotychczasowym dostawcą usług. Cała procedura ma trwać od 6 godzin do 14 dni w zależności od rodzaju sieci-ruchomej, bądź stacjonarnej.

Nie odetną prądu za długi

Nie można wstrzymać dostaw energii elektrycznej tylko dlatego, że odbiorca za nią nie płaci. Do zgodnego z prawem odcięcia prądu nie wystarczy też samo poinformowanie odbiorcy o zadłużeniu.

Powieść z gatunku politicial fiction nie narusza dóbr osobistych

Dobra osobiste nie mogą być naruszone przez umieszczenie w powieści z gatunku politicial fiction obraźliwych określeń, gdyż nie należy odnosić postaci w niej opisanych do postaci rzeczywistych.

Odchudzanie… portfela

Chudniesz w zgodzie z naturą bez żadnych skutków ubocznych ani efektu jo-jo – to jedno z haseł promujących produkty z Zielarni Ojca Klimuszko. Prezes Urzędu uznała, że reklama wprowadzała konsumentów w błąd

Media muszą odpowiadać za prezentowany materiał

Stacja TVN w jednym z reportaży naruszyła dobra osobiste bohatera materiału. Sąd nakazał stacji złożenia oświadczenia z przeprosinami.

Publiczna informacja musi być poparta dowodami

Rozpowszechnianie niesprawdzonych wiadomości na temat życiorysu osoby publicznej, nawet gdyby stanowiły one zaledwie opinię, mogą prowadzi do naruszenie dóbr osobistych zainteresowanego.

Redaktor nie odpowiada za komentarze czytelników

Dziennikarz prowadzący działalność prasowa w postaci portalu internetowego, nie odpowiada za wpisy umieszczane na stronie internetowej, ponieważ nie stanowią one materiału prasowego.

Uważaj na sąsiada

Zaniedbanie obowiązku należytej staranności i rzetelności zawodowej stanowić może podstawę do pociągnięcia dziennikarza do odpowiedzialności zawodowej lub cywilnej- orzekł Sąd Apelacyjny w Warszawie

Nazwiska nie należy utożsamiać z wizerunkiem

Zgoda na występ publiczny jest równoznaczna ze zgodą na publikację nazwiska, wykorzystanie nazwiska do promocji imprezy stanowi element umowy, wiec nie jest bezprawne-uznał Sąd Apelacyjny w Warszawie.

REKLAMA