REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wyniki drugiej tury wyborów samorządowych 2014

30 listopada 2014 roku (w niedzielę) odbyła się druga tura wyborów samorządowych. Wyniki drugiej tury głosowania wynikają z sondażowego badania przeprowadzonego przez Ipsos. W drugiej turze wybieraliśmy prezydentów, wójtów lub burmistrzów.

Darmowe zaświadczenie z KRK dla wychowawcy kolonijnego

Darmowe zaświadczenie z KRK dla wychowawcy kolonijnego będącego wolontariuszem gwarantuje nowelizacja ustawy o KRK. Wolontariusze-wychowawcy kolonijni w ferie zimowe 2015 roku uzyskają zaświadczenia z KRK o niekaralności za darmo.

Ochrona świadka i pokrzywdzonego przez policję

Ochrona świadka i pokrzywdzonego została rozszerzona przez sejmowe komisje w środę – 26 listopada 2014 roku. Nowa ustawa o ochronie i pomocy dla pokrzywdzonego i świadka rozszerza ochronę świadków także na sprawy o wykroczenia, m.in. w formie asysty policjantów.

Karta Dużej Rodziny 2015

Projekt ustawy o Karcie Dużej Rodziny został przyjęty przez rząd (w dniu 25 listopada 2014 roku). Ustawa gwarantuje rodzinom wielodzietnym zniżki m.in. na: przejazdy kolejowe i opłaty paszportowe. Ustawa o Karcie Dużej Rodziny ma wejść w życie 1 stycznia 2015 roku.

REKLAMA

Powtórzenie wyborów samorządowych 2014?

O ważności i prawidłowości przeprowadzenia wyborów, także wyborów samorządowych, może zdecydować jedynie niezawisły sąd. Minister Sprawiedliwości Cezary Grabarczyk podkreślił, że jedyną drogą do powtórzenia wyborów samorządowych jest protest wyborczy.

Ulga podatkowa na dziecko 2015

Ulgi podatkowe, w tym ulga na dziecko, będzie obowiązywała w 2015 roku na zmienionych zasadach. Zgodnie z głównymi założeniami polityki prorodzinnej z nowych zasad wykorzystywania ulg podatkowych na dzieci będzie można skorzystać już w rozliczeniu za rok 2014.

Obowiązkowe odblaski dla pieszych uczniów

Obowiązkowe odblaski dla pieszych zostały wprowadzone z dniem 31 sierpnia 2014 wskutek nowelizacji Prawa o ruchu drogowym. Do noszenia obowiązkowych elementów odblaskowych Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zachęca pieszych uczniów.

Wyniki wyborów samorządowych 2014

Oficjalne wyniki wyborów samorządowych 2014, których pierwsza tura odbyła się 16 listopada 2014 roku (w niedzielę), poznamy najprawdopodobniej dzisiaj, w piątek – 21 listopada. Takie stanowisko dotyczące wyników głosowania przedstawił sędzia PKW.

REKLAMA

Oficjalne wyniki wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów

Oficjalne wyniki wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów zostały podane przez Państwową Komisję Wyborczą w nocy z wtorku na środę (18-19 listopada 2014 roku). Aż w 890 gminach i miastach dojdzie 30 listopada 2014 do drugiej tury wyborów samorządowych.

Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka - 20 listopada

Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka przypada - zgodnie z uchwałą Sejmu - 20 listopada. Ustanowienie Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka to inicjatywa rzecznika praw dziecka - Marka Michalaka. 20 listopada 2014 roku to także 25 rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka.

Świadczenie pielęgnacyjne na niepełnosprawne dziecko

Świadczenie pielęgnacyjne na drugie niepełnosprawne dziecko powinno – zdaniem Trybunału Konstytucyjnego – przysługiwać również w sytuacji gdy drugi z rodziców ma już takie świadczenie w związku z opieką nad innym niepełnosprawnym dzieckiem. Regulacje ustawy o świadczeniach rodzinnych zostały uznane za niekonstytucyjne.

Zmiana sposobu liczenia głosów

Zmiana sposobu liczenia głosów przez Państwową Komisję Wyborczą (PKW) to jedna z propozycji zmian w Kodeksie wyborczym wysunięta przez PiS po wyborach samorządowych – 16 listopada 2014 roku. Jakie inne zmiany w prawie wyborczym proponuje PiS?

Wybory samorządowe 2014 – frekwencja

Frekwencja w wyborach samorządowych 2014 wyniosła – zgodnie z informacjami przekazanymi przez Państwową Komisję Wyborczą - 46, 64 proc. Oznacza to, że w głosowaniu 16 listopada 2014 roku wzięła udział mniej niż połowa uprawnionych wyborców.

Praca w sobotę za dodatkowe wynagrodzenie?

Praca w sobotę za dodatkowym wynagrodzeniem jest - zgodnie z wynikami badań TNS Polska - akceptowana przez większość pracujących Polaków (69 proc.). Czy przyznanie dodatkowego wynagrodzenia za pracę w sobotę zamiast prawa do dodatkowego dnia wolnego zostanie wprowadzone do Kodeksu pracy?

Prawa pasażerów niepełnosprawnych

Nad prawami pasażerów niepełnosprawnych pracował rząd. Zgodnie z nowelizacją ustawy o transporcie drogowym w całej Polsce zostaną wyznaczone dworce autobusowe i autokarowe, na terenie których osobom niepełnosprawnym i o ograniczonej sprawności ruchowej będzie udzielana pomoc.

Zmiana lokalu wyborczego

Zmiana lokalu wyborczego jest możliwa jedynie do środy – 12 listopada 2014 roku. Zmiana może nastąpić na wniosek wyborcy, tylko na terenie tego samego okręgu wyborczego. Jak dokonać zmiany lokalu wyborczego, czyli dopisać się do spisu wyborców?

Protokół elektroniczny w sprawach o wykroczenia

Protokół elektroniczny, czyli rejestracja przebiegu rozprawy w formie utrwalania dźwięku albo obrazu i dźwięku został wprowadzony także w sprawach o wykroczenia. Zmiany w procedurze wykroczeniowej weszły w życie w niedzielę – 9 listopada 2014 roku.

Wypadki przy pracy – 2 tys. tygodniowo

Wypadki przy pracy zdarzając się w Polsce – według danych GUS – bardzo często, około 2 tysiące tygodniowo. Wiedza o potencjalnych zagrożeniach przy pracy zarówno wśród pracowników, jak i pracodawców jest niewystarczająca.

Ostatni dzień na złożenie wniosku o głosowanie przez pełnomocnika

7 listopada 2014 roku to ostatni dzień na złożenie wniosku o głosowanie przez pełnomocnika. Jednym z ułatwień dla osób niepełnosprawnych i starszych jest głosowanie przez pełnomocnika.

Podwyższenie ulg podatkowych na dzieci

Podwyższenie ulg podatkowych na dzieci, które zakłada nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zostało bez poprawek przyjęte przez Senat. Ulgi podatkowe na trzecie i kolejne dziecko zostały podwyższone o 20 proc.

Zatrudnianie osób niepełnosprawnych od 2015

Zmiany w zatrudnianiu osób niepełnosprawnych od 2015 roku to efekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Przygotowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej projekt ma wejść w życie 1 stycznia 2015 roku.

Długi weekend listopadowy 2014

Długi weekend listopadowy przypada w 2014 roku w dniach 8-11 listopada (sobota – wtorek). Z okazji Święta Niepodległości warto wziąć 4 dni urlopu wypoczynkowego i mieć aż 9 dni wolnego. Jak najkorzystniej zaplanować długi weekend listopadowy?

Zasiłek rodzinny - wyższy próg dochodowy

Z dniem 1 listopada 2014 roku wzrosły progi dochodowe upoważniające do ubiegania się o zasiłek rodzinny w okresie zasiłkowym 2014/2015. Wyższy próg dochodowy wynosi obecnie 574 zł.

Serwis prawakonsumenta.uokik.gov.pl

Serwis prawakonsumenta.uokik.gov.pl to specjalna strona internetowa, która ma na celu przybliżenie zmian w ustawie o prawach konsumenta. Serwis pomoże przygotować się do zmian prawnych dotyczących m.in..: zakupów przez Internet oraz poza lokalem przedsiębiorstwa.

Konkurs Wiedzy Prawniczej „Lex Empiricus” - trzecia edycja

"Kancelaria Ślązak, Zapiór i Wspólnicy oraz Stowarzyszenie ELSA działające przy Uniwersytecie Śląskim w Katowicach zapraszają studentów i absolwentów wydziałów prawa i administracji (Uniwersytetu Śląskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Uniwersytetu Opolskiego i Uniwersytetu Łódzkiego) do wzięcia udziału w trzeciej edycji Konkursu Wiedzy Prawniczej „Lex Empiricus”.

Dla kogo kasy fiskalne w 2015 roku?

W 2015 roku kasy fiskalne pojawią się obowiązkowo m.in.: w warsztatach motoryzacyjnych, u wulkanizatorów, na stacjach badań technicznych pojazdów, także u lekarzy, dentystów, doradców podatkowych, prawników (z wyjątkiem notariuszy), w zakładach fryzjerskich i kosmetycznych. Jakie inne zmiany związane z kasami fiskalnymi przewiduje Ministerstwo Finansów?

Za Święto Zmarłych – dodatkowy dzień wolny

Za Święto Zmarłych – 1 listopada pracownikom przysługuje prawo do dodatkowego dnia wolnego. Pracodawca powinien oddać dodatkowy dzień wolny w tym samym okresie rozliczeniowym, w którym występuje dane święto.

Kodeks budowlany – pierwszy kwartał 2015

Założenia do Kodeksu budowlanego zostaną przedstawione Radzie Ministrów – zgodnie z zapowiedzią premier Ewy Kopacz – w pierwszym kwartale 2015 roku. Kodeks budowlany ma objąć kwestie, które obecnie są rozproszone w kilku ustawach.

Ryzyko zagrożenia życia i zdrowia w pracy

Ryzyko zagrożenia życia i zdrowia w pracy jest lekceważone przez ponad połowę pracujących Polaków. Jak skutecznie podnieść standardy bezpieczeństwa w pracy? Jaką rolę w zmniejszaniu ryzyka zagrożenia życia i zdrowia pełnią menadżerowie?

Zatrudnianie niepełnosprawnych - zmiany od 31 grudnia 2014

Zatrudnianie niepełnosprawnych będzie stanowiło przedmiot prac rządu na posiedzeniu w dniu 28 października 2014 roku. Nowelizacja w zakresie zasad zatrudniania pracowników niepełnosprawnych jest konieczna ze względu na zmianę unijnych przepisów PFRON.

Wyższe emerytury i renty w 2015 r.

Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o emeryturach i rentach z FUS emerytury i renty w 2015 roku wzrosną minimum o 36 zł. Wyższe emerytury i renty w od 1 marca 2015 roku to efekt przyjęcia procentowo-kwotowej metody waloryzacji świadczeń.

Karta parkingowa ważna do 30 czerwca 2015

Przedłużenie ważności kart parkingowych to efekt prac Senatu. Zgodnie z nowelizacją ustawy Prawo o ruchu drogowym stare karty parkingowe będą ważne do 30 czerwca 2015 roku.

Najniższa emerytura 2015 wzrośnie o 60 zł?

Najniższa emerytura w 2015 roku powinna wzrosnąć – zdaniem klubów poselskich SLD i PiS – o 60 zł, nie o 36 zł. Zgodnie z projektem przygotowanym przez MPiP w 2015 waloryzacja rent i emerytur będzie miała charakter kwotowo-procentowy, dzięki czemu najniższa emerytura 2015 wyniesie 880,45 zł.

Kryterium wieku przy świadczeniu pielęgnacyjnym - niekonstytucyjne

Kryterium wieku przy świadczeniu pielęgnacyjnym jest - zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 21 października 2014 roku - niekonstytucyjne. TK uznał, że uzależnienie świadczenia pielęgnacyjnego dla opiekuna dorosłej osoby niepełnosprawnej od kryterium wieku narusza standard konstytucyjny.

Wynagrodzenie za pracę w dniu wolnym

Wynagrodzenie za pracę w dniu wolnym stanowi przedmiot prac Sejmu podczas 78. posiedzenia (21-23 października 2014 r.). Wg wyliczeń autorów projektu wynagrodzenie za pracę w dniu wolnym mogłoby wynieść ok. 300 zł brutto.

Praca kobiet – rynek nowych technologii

Rynek nowych technologii jest atrakcyjny także dla kobiet. Dobra praca dla kobiet oznacza wysokie zarobki oraz możliwość wykonywania pracy zdalnie, co pozwala na łączenie jej z życiem rodzinnym. Projekt "Dziewczyny w nowych technologiach" ma ułatwić kobietom zawodowy start na rynku nowych technologii.

Koniec ograniczania władzy rodzicielskiej

Koniec ograniczania władzy rodzicielskiej jednego z rodziców w sytuacji, gdy po rozstaniu małżonkowie nie porozumieli się co do kwestii wychowawczych to główny postulat Rzecznika Praw Dziecka. RPD domaga się podjęcia prac nad nowelizacją kodeksu rodzinnego w zakresie władzy rodzicielskiej.

Nowy wzór zgłoszenia otrzymania darowizny SD-Z2

Nowy wzór zgłoszenia o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych (otrzymania darowizny) SD-Z2 został opublikowany w w Dzienniku Ustaw RP. Nowy wzór zgłoszenia SD-Z2 zacznie obowiązywać od soboty - 25 października 2014 roku.

Szybsze i tańsze odzyskiwanie długów

Szybsze i tańsze odzyskiwanie długów, ułatwienie uznawania i wykonywania tzw. środków ochrony to jedne z najważniejszych zmian wprowadzonych do Kodeksu postępowania cywilnego. Szybsze i tańsze odzyskiwanie długów będzie możliwe już od 10 tycznia 2015 roku.

Prawo o aktach stanu cywilnego po zmianach

Nowe prawo o aktach stanu cywilnego zostało uchwalone podczas 77. posiedzenia Sejmu (10 października 2014 roku). Główne zmiany w prawie o aktach stanu cywilnego dotyczą wprowadzenia elektronicznej rejestracji aktów urodzeń, małżeństw i zgonów oraz liberalizacji zasad zawierania małżeństw poza urzędem.

Oskładkowanie umów zleceń – 1 stycznia 2016

Oskładkowanie umów zleceń wejdzie w życie – zgodnie z projektem ustawy przyjętym przez Komisję Polityki Społecznej i Rodziny - 1 stycznia 2016 roku. Dłuższe vacatio legis dla oskładkowania tych umów to postulat m.in. Konfederacji Lewiatan.

Niższe stopy procentowe stały się faktem

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o obniżeniu stóp procentowych. O ile sam decyzja nie była zaskoczeniem w świetle ostatnich danych ekonomicznych, o tyle już skala tej obniżki (50 punktów bazowych) okazała się nieco większa od najczęściej prognozowanej.

Expose premier Kopacz – najważniejsze tezy społeczne

Kolejne przywileje dla rodziców, zwiększenie nakładów na edukację oraz wdrożenie pakietów kolejkowego i onkologicznego to tylko niektóre z najważniejszych tez społecznych przedstawionych w środę (1 października 2014 roku) przez premier Ewę Kopacz. Jakie inne tezy zawierało expose?

Urlop rodzicielski dla samotnego ojca

Projekt ustawy przygotowanej przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, który został 30 września 2014 roku przyjęty przez rząd, przewiduje, że z urlopów rodzicielskich będą mogli korzystać także samotni ojcowie. Kiedy i na jakich zasadach ojcowie zyskają prawo do urlopu rodzicielskiego?

E-zwolnienia lekarskie od 2015 roku

E-zwolnienia lekarskie zastąpią od 2015 roku tradycyjne, papierowe zwolnienia. Przyjęty 30 września 2014 roku przez rząd projekt ustawy wprowadzającej e-zwolnienia przygotowało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Waloryzacja emerytur i rent 2015

Waloryzacja emerytur i rent wyniesie w 2015 roku co najmniej 36 zł. 30 września 2014 roku rząd przyjął projekt ustawy przygotowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, dzięki któremu na zmianie zasad waloryzacji świadczeń zyska blisko 92 proc. emerytów i rencistów.

Dziś upływa termin udzielenia zaległego urlopu wypoczynkowego

Dziś – 30 września 2014 – upływa termin udzielenia zaległego urlopu wypoczynkowego za 2013 r. Obowiązek terminowego udzielenia urlopu wypoczynkowego spoczywa na pracodawcy. Każdy pracodawca jest obowiązany udzielić pracownikowi urlopu w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo.

Udział policji w rozmowie adwokata z zatrzymanym

Udział policji w rozmowie adwokata z zatrzymanym stanowi przedmiot projektu rozporządzenia Rady Ministrów ws. sposobu postępowania przy wykonywaniu niektórych uprawnień policjantów. Zgodnie z nim policjanci będą musieli uzasadniać swoją obecność podczas rozmowy zatrzymanego z adwokatem.

Procentowa waloryzacja emerytur 2015

W tym tygodniu (do 26 września 2014 r.) Stały Komitet Rady Ministrów zajmie się projektem ustawy zmieniającej zasady waloryzacji rent i emerytur w 2015 r. Zakłada on, że w 2015 roku waloryzacja emerytur będzie miała charakter procentowy, minimalny wzrost świadczenia wyniesie 36 zł. Według MPiPS zyska na tym ponad 90 proc. emerytów.

Emerytury częściowe przedmiotem prac komisji senackiej

Emerytury częściowe będą stanowiły przedmiot prac wtorkowej (23 września 2014 r.) komisji senackiej. Projekt przygotowany przez Biuro Legislacyjne Senatu ma na celu realizację wyroku Trybunału Konstytucyjnego. W maju 2014 r. TK zakwestionował obecne przepisy dotyczące emerytur częściowych.

REKLAMA