Niewidomi zwolnieni z opłat notarialnych
REKLAMA
REKLAMA
Prawo równe dla wszystkich
Nierówne traktowanie przez kodeks cywilny osób niepełnosprawnych zostało podniesione przez Rzecznika Praw Obywatelskich. Zwrócił się on z prośbą do Ministra Sprawiedliwości o wyrażenie opinii na ten temat. Według obowiązującego kodeksu cywilnego osoby niemogące czytać powinny składać oświadczenie woli w formie aktu notarialnego. Rzecznik praw obywatelskich wyraził niezadowolenie, że te same czynności wykonywane przez osoby niewidome ulegają znacznemu podrożeniu, przez co stawiają niewidomych w dużo gorszej sytuacji.
REKLAMA
Zobacz: Jak sporządzić intercyzę?
Rozwiązania innych państw
Kodeksy innych krajów, co do zasady nie różnicują wymogów co do wykonywania czynności prawnej w zależności od umiejętności odczytywania tekstu. Pojawił się pomysł korzystania przy tego typu czynnościach np. z bliskiego przyjaciela, czy krewnego. Jego rola ograniczała by się tylko do odczytania osobie niewidomej przedstawionego pisma. Być może taki zapis pojawi się w kodeksie cywilnym, lecz trzeba dokładnie sprecyzować jakie uprawnienia będzie miała taka osoba. Wówczas koszty za czynności uległy by zmniejszeniu. W prawie brytyjskim mamy do czynienia z sytuacją gdzie koszty podnoszą podmioty, na rzecz których dokonuje się rozporządzenia.
Zobacz: U notariusza
Czy rząd jest w stanie pomóc
Rzecznik Praw Obywatelskich uważa że koszty powinny być finansowane przez Skarb Państwa. Jeżeli nie w całości to przynajmniej w części. Wówczas osoby te mogłyby normalnie funkcjonować. Przy obecnych uregulowaniach czynności podejmowane przez osoby niewidome są bardzo drogie i nie jednokrotnie bardzo skomplikowane. Widać to w szczególności podczas zawierania umów z bankami, gdzie niejednokrotnie osoba niewidoma zmuszona jest do wizyt w kancelarii notarialnej.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat