Wypis aktu notarialnego
REKLAMA
REKLAMA
W y p i s jest dosłownym powtórzeniem oryginału, nie zawiera jednak poprawek dokonanych na oryginale.
REKLAMA
Wypis zwany kopią
Wypis aktu notarialnego (potocznie zwany kopią) można wydać tylko osobom, które brały udział w akcie, osobiście bądź przez pełnomocnika lub osobom wyraźnie (z imienia i nazwiska oraz innych danych identyfikacyjnych) w akcie wskazanym.
W przypadkach prawem przewidzianych notariusz przesyła sądom i innym organom państwowym informacje pisemne o sporządzonych dokumentach i wypisy tych dokumentów.
Zobacz: Jaki jest koszt sporządzenia aktu notarialnego?
Przy nabyciu nieruchomości notariusz ma obowiązek przesłać wypis aktu notarialnego sądowi prowadzącemu księgę wieczystą.
W nagłówku zaznacza się, że dokument jest wypisem, a na końcu, komu i kiedy go wydano. Wypis wydaje się pod osobnym numerem repertorium i z datą jego wydania (nie zawsze pokrywa się ona z datą sporządzenia aktu notarialnego).
REKLAMA
Odpisy i wyciągi sporządza się z innych dokumentów niż akt notarialny. Odpis odzwierciedla całą treść oryginału, wyciąg tylko jego część. Notarialnie poświadczone odpisy i wyciągi mają moc oryginału. Do wydawania wyciągów i odpisów stosuje się te same zasady co przy wypisach.
Projekty aktów, oświadczeń i innych dokumentów dokonywane są najczęściej w sytuacji, gdy notariusz przygotowuje projekt umowy w celu zanalizowania jej przed podpisaniem przez strony i ich prawników.
Zobacz serwis: Notariusz
Opłaty
Za sporządzenie wypisu, odpisu lub wyciągu z akt notarialnych lub innego dokumentu maksymalna stawka wynosi 6 zł za każdą rozpoczętą stronę +22 % VAT. Za stronę uważa się tekst obejmujący nie mniej niż 25 wierszy.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat