Osoby chore u notariusza
REKLAMA
REKLAMA
Zdarza się, że czynności prawne przed notariuszem musi dokonać osoba chora-niewidoma, głucha, lub głuchoniema.
REKLAMA
Również zdarza się, że do rejenta musi się udać osoba, która nie potrafi czytać, lub pisać.
Osoba niemogąca czytać (niewidoma) może sporządzić testament zwykły jedynie w formie aktu notarialnego.
Sporządzenie testamentu holograficznego-odręcznego jest niemożliwe ze względu na niemożność dopełnienia wymagania własnoręcznego spisania testamentu.
Natomiast ważnym zapisem wyrażonym w art. 951 § 3 Kodeksu cywilnego jest fakt, że wymóg ustnego wyrażenia woli przez spadkodawcę powoduj, że osoby głuche lub nieme nie mogą sporządzać testamentu allograficznego.
Zobacz: Co to jest poświadczenie dziedziczenia?
Tuszowy odcisk palca
REKLAMA
Jeżeli osoba nie potrafi pisać, lecz potrafi czytać , może zamiast podpisu złożyć pod oświadczeniem tuszowy odcisk palca, a obok tego odcisku inna osoba napisze imię i nazwisko osoby składającej czy przyjmującej oświadczenie, umieszczając również własny podpis.
Zamiast odcisku pod oświadczeniem woli może podpisać się inna osoba, a jej podpis będzie poświadczony przez notariusza i wójta (burmistrza, prezydenta miasta), starostę lub marszałka województwa.
Rola zaufanej osoby
Na życzenie osoby niewidomej, głuchej, niemej lub głuchoniemej, notariusz powinien przywołać do czynności wskazaną przez nią zaufaną osobę; o powyższym notariusz powinien uprzedzić osoby zainteresowane.
Osoby niesłyszące
Jeżeli klientem jest osoba głuchoniema notariusz powinien zadbać o to, aby treść czynności był dokładnie znana i zrozumiała.
Notariusz może przywołać do czynności biegłego.
Jeżeli osoba biorąca udział w czynnościach:
- nie zna języka polskiego i do czynności nie jest dołączony przekład na inny znany tej osobie język, notariusz powinien przetłumaczyć akt lub inny dokument osobiście albo przy pomocy tłumacza
- może złożyć podpis jedynie w alfabecie nieznanym notariuszowi, należy stwierdzić, że jest to podpis tej osoby.
Zobacz serwis: U notariusza
Dla ważności czynności notariusza nie jest konieczna wizyta w jego kancelarii. Dokumenty może on sporządzić w domu osoby zainteresowanej.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat