Notariusz przechowa twoje pieniądze
REKLAMA
REKLAMA
Notariusz może przyjąć na przechowanie wszelkie pisma mające znamiona dokumentu publicznego lub prywatnego. Jeżeli mają być one przechowywane w zamkniętych kopertach, notariusz musi się uprzednio zapoznać z ich treścią. Dokumenty przechowuje się w kancelarii. Powinny być zabezpieczone przed zniszczeniem lub kradzieżą, jeżeli brak jest odpowiednich warunków w kancelarii, mogą być one przechowywane w skrytce bankowej.
REKLAMA
Pieniądze w depozycie notarialnym
Natomiast pieniądze w walucie polskiej lub obcej oraz papiery wartościowe notariusz przyjmuje w depozyt tylko wtedy, gdy ma to związek z dokonywaną w jego kancelarii inną czynnością notarialną. Dla przechowywania pieniędzy złożonych do depozytu notariusz prowadzi specjalne konto bankowe.
Zobacz: Niewidomi zwolnieni z opłat notarialnych
Cena sprzedaży nieruchomości ma zostać zapłacona w późniejszym terminie, a strony wnoszą o jej przechowanie.
Wydanie depozytu następuje zawsze za pokwitowaniem.
Protokół (akt notarialny)
REKLAMA
Z przyjęcia dokumentu, pieniędzy lub papierów wartościowych na przechowanie notariusz sporządza protokół w formie aktu notarialnego. W związku z tym, iż oryginał aktu notarialnego sporządzany jest w jednym egzemplarzu, który przechowywany jest w kancelarii notariusza, który go sporządził, wydaje wypisy aktu notarialnego, posiadające moc oryginału. Wypisy wydaje się w dowolnej ilości stronom aktu i osobom, dla których prawo otrzymania wypisu jest zastrzeżone w treści aktu, oraz ich następcom prawnym, jak również osobom, na które strony się zgodziły po zawarciu aktu.
Warto pamiętać jednak, że przyjęcie przez notariusza do depozytu pieniędzy, czy papierów wartościowych jest fakultatywne, co oznacza, że notariusz może na to wyrazić zgodę, lub odmówić przyjęcia depozytu.
Zobacz serwis: Sprawy urzędowe
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat