Dokonując czynności prawnych notariusze pobierają, a następnie odprowadzają na rzecz Skarbu Państwa i samorządów:
- podatek od czynności cywilnoprawnych
- podatek od darowizny, oraz na rachunki właściwych sądów rejonowych:
- opłatę sądową od wniosków o wpisy w księgach wieczystych zawartych w aktach notarialnych.
Za dokonywanie tych czynności notariusze nie pobierają jakiegokolwiek wynagrodzenia!
Notariusz za swoją pracę pobiera taksę albo taryfę notarialną. Nowa taksa notarialna wprowadzona została dnia 27 października 2007 roku.
Od pobranego wynagrodzenia-taksy notarialnej notariusze obliczają, pobierają i wpłacają na rachunki właściwych urzędów skarbowych podatek od towarów i usług (VAT). Podatek VAT, czyli podatek od wartości dodanej wynosi 23%.
Należy pamiętać, że wszystkie powyższe opłaty poza prowizją pośrednika, pobierane są przez notariusza i odprowadzane do właściwych urzędów.
Zobacz: Wypis aktu notarialnego
Podatki po połowie
W polskim zwyczaju jest, że taksę notarialną, podatek od czynności cywilnoprawnych i pozostałe opłaty płaci kupujący, chociaż zgodnie z prawem można je płacić dowolnie np. po połowie. Przepisy mówią, że kupujący i sprzedający pokrywają je solidarnie co oznacza, że np. urząd skarbowy podatek od czynności cywilnoprawnych może ściągać od każdej ze stron transakcji.
Jeżeli kupujemy mieszkanie własnościowe w spółdzielni mieszkaniowej to odpadną koszty związane z księgą wieczystą czyli opłaty sądowe oraz opłata za sporządzenie przez notariusza wniosku o założenie księgi wieczystej.
Jeżeli zdecydujesz się na kupno domu lub mieszkania na tzw. rynku wtórnym, przygotuj się na zapłatę podatku od czynności cywilnoprawnych. Opłata ta wynosi 2%. wartości kupowanej nieruchomości.
To notariusz wpłaca podatek na konto właściwego urzędu skarbowego i odpowiada za jego odprowadzenie.
Zobacz serwis: Spadek u notariusza