REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bezpłatne porady notariuszy

Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W dniu 26 listopada 2011 roku, już po raz drugi, w całej Polsce odbędzie się „Dzień Otwarty Notariatu” podczas którego notariusze będę udzielać porad dotyczących majątku rodziny i jego bezpieczeństwa.

Podczas dnia bezpłatnych porad będzie można porozmawiać z notariuszami na temat majątku rodziny i bezpieczeństwa. Poniżej prezentujemy przykładowe pytania z tej dziedziny:

REKLAMA

Czy z chwilą zawarcia małżeństwa zawsze powstanie wspólność majątkowa pomiędzy małżonkami?


Tak. W polskim systemie prawa z chwilą zawarcia małżeństwa z mocy ustawy powstaje między małżonkami wspólność majątkowa, która obejmuje przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub jedno z nich. Tworzą one ich majątek wspólny. Wspólność majątkowa nie powstanie, jeżeli małżonkowie przed zawarciem małżeństwa zawrą umowę rozdzielności majątkowej (intercyzę). Umowa taka zawsze wymaga formy aktu notarialnego.

Czy rozdzielność majątkową można ustanowić także w trakcie trwania małżeństwa?


Tak, rozdzielność majątkową można ustanowić zarówno przez zawarciem związku małżeńskiego, jak też w trakcie trwania małżeństwa. W tym pierwszym przypadku wspólność majątkowa pomimo zawarcia małżeństwa w ogóle nie powstanie. W drugim zaś wspólność majątkowa przestanie obowiązywać od momentu zawarcia umowy ustanawiającej rozdzielność. Małżonkowie powinni wówczas zdecydować, jakie będą losy majątku nabytego do wspólności od momentu zawarcia małżeństwa do chwili ustanowienia rozdzielności. Jeżeli jakieś przedmioty majątkowe wymagają podziału, można to zrobić w drodze umowy o podział majątku wspólnego. Kiedy w skład takiego majątku wchodzą nieruchomości, prawo użytkowania wieczystego lub spółdzielcze własnościowe prawa do lokali, umowa musi być zawarta w formie aktu notarialnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy wspólność majątkową można przywrócić?


Tak, małżonkowie w każdej chwili mogą przywrócić w swoim małżeństwie ustrój wspólności majątkowej - niezależnie od tego, czy umowę ustanawiającą rozdzielność zawarto przed czy już w trakcie małżeństwa. Należy w tym celu ją rozwiązać. Od tego momentu powstanie między małżonkami wspólność majątkowa. Pamiętać jednak należy, że tak umownie przywrócona wspólność nie działa wstecz – nie obejmuje przedmiotów nabytych w czasie trwania rozdzielności.

Czy wspólność majątkową można rozszerzyć na przedmioty nie objęte nią, np. nabyte przed zawarciem związku małżeńskiego lub w trakcie obowiązywania rozdzielności majątkowej?


Tak – małżonkowie mogą w drodze umowy rozszerzyć wspólność ustawową na przykład na wszystkie nieruchomości nabyte przez małżonków przed zawarciem związku. Często zdarza się, że żona lub mąż posiada nabytą przed ślubem działkę budowlaną, na której małżonkowie chcą następnie wybudować wspólny dom. Jeżeli jednak nie rozszerzą wspólności majątkowej na tę działkę, to wspólnie wybudowany tam dom będzie własnością tego małżonka, do którego należy działka.

Czy wspólność ustawowa dotyczy także osób pozostających w nieformalnych związkach, również tej samej płci?


Zdefiniowane w polskim kodeksie rodzinnym i opiekuńczym pojęcie wspólności majątkowej dotyczy wyłącznie osób pozostających w związku małżeńskim. To samo dotyczy małżeńskich umów majątkowych. Nie istnieją obecnie w polskim systemie prawnym szczególne regulacje majątkowe dla osób pozostających w związkach nieformalnych czy partnerskich. Mogą one jednak w pełni korzystać z ogólnych regulacji prawa cywilnego, w szczególności dotyczących możliwości nabywania na współwłasność (ułamkową) rzeczy i praw majątkowych. Nie ma na przykład przeszkód, żeby partnerzy nabyli na współwłasność lokal mieszkalny. Odrębną kwestią jest dziedziczenie między nimi. Nie wchodzi tutaj w grę dziedziczenie ustawowe, ale wyłącznie testamentowe. Partnerzy powinni zatem pamiętać o sporządzeniu odpowiednich testamentów – np. wzajemnie powołując się do dziedziczenia. Tak jak nie ma jednak testamentów wspólnych małżonków, tak nie istnieją też wspólne testamenty partnerów; każdy sporządza własny testament. Oczywiście na dziedziczenie przez dzieci po rodzicach nie ma wpływu to, w jakim związku oni pozostają.

Kiedy małżonek może sam dokonywać czynności obejmujących majątek wspólny, a kiedy potrzebna jest zgoda małżonka?


Artykuł 37 znowelizowanego w 2004 r. kodeksu rodzinnego i opiekuńczego wyczerpująco wymienia czynności prawne, do których dokonania potrzebna jest zgoda drugiego małżonka. To przede wszystkim wszelkie czynności prowadzące do zbycia, obciążenia lub odpłatnego nabycia nieruchomości, a także darowizny z majątku wspólnego, z wyjątkiem tych drobnych, zwyczajowo przyjętych. Poza przypadkami wymienionymi w art. 37 każdy małżonek może samodzielnie zarządzać majątkiem wspólnym, ale z pewnymi zastrzeżeniami. Szczególnie pamiętać należy o tym, że jeżeli jeden małżonek bez zgody drugiego zaciągnie zobowiązanie – np. pożyczkę – wówczas wierzyciel (pożyczkodawca) będzie mógł na wypadek braku spłaty pożyczki dochodzić swojego roszczenia tylko z majątku osobistego dłużnika, jego wynagrodzenia za pracę, dochodów dłużnika z innej działalności zarobkowej, a jeżeli wierzytelność powstała w związku z prowadzeniem przedsiębiorstwa – także z przedmiotów majątkowych wchodzących w jego skład. W pozostałym zakresie drugi małżonek, który nie wyrażał zgody na zaciągnięcie pożyczki, nie ponosi odpowiedzialności za jej spłatę i wierzyciel nie może dochodzić zaspokojenia roszczenia z majątku wspólnego.

Zobacz także:

Bezpłatne porady prawne

Bezpłatne porady z prawa rodzinnego

Źródło: KRN

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Profesor z SGH: równy wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn w Polsce to absolutna konieczność; minimum 65 lat. Większość państw Europy to już rozumie

Jaki wpływ zmiany demograficzne wywrą na życie Polaków, tłumaczy w rozmowie z PAP dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak. Jej zdaniem zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, rozwój sztucznej inteligencji i praca cudzoziemców mogą pomóc w utrzymaniu stabilnego rynku pracy.

Nie będzie Centralnej Informacji Emerytalnej

Nie będzie Centralnej Informacji Emerytalnej (CIE). Zdaniem resortu cyfryzacji, CIE nie przyniesie oczekiwanych korzyści. Jest projekt ustawy. Czy brak CIE zmieni stan bieżący w zakresie informacji emerytalnej?

Renta wdowia – ile wynosi [obliczenia]. Różne przykłady świadczeń w zbiegu

W dniu 1 stycznia 2025 roku wejdą w życie nowe przepisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, które dadzą prawo do tzw. renty wdowiej.  Chodzi o możliwość łączenia wypłaty renty rodzinnej (nie tylko tej wypłacanej przez ZUS) z innym świadczeniem wypłacanym przez ZUS, np. emeryturą, rentą. Od tego dnia będzie można składać wnioski o to świadczenie ale wypłata nastąpi najwcześniej od 1 lipca przyszłego roku. Ile wyniesie renta wdowia i jak oblicza to świadczenie ZUS?

Renta wdowia od A do Z: limit, wysokość, warunki, wniosek, terminy, przepisy, zasady

Z początkiem 2025 roku wejdą w życie nowe przepisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, które dadzą prawo do tzw. renty wdowiej. Chodzi o możliwość łączenia wypłaty renty rodzinnej (nie tylko tej wypłacanej przez ZUS) z innym świadczeniem wypłacanym przez ZUS, np. emeryturą, rentą. Ile wyniesie renta wdowia i jak oblicza to świadczenie ZUS?

REKLAMA

Szokuje liczba rannych. 200 osób w tym 40 z zagrożeniem życia. Magdeburg o ofiarach ataku na jarmarku bożonarodzeniowym

Do zamachu doszło kilka minut po godzinie 19. Napastnik wjechał w tłum ludzi, którzy przyszli na jarmark bożonarodzeniowy. Według lokalnej policji funkcjonariuszom udało się zatrzymać napastnika. Na miejsce tragedii udał się premier rządu Saksonii-Anhalt, Reiner Haseloff. W nocy były sprzeczne informacje o liczbie zabitych - od 2 do 11. Po weryfikacji nocnych informacji są już dostępne informacje bliższe rzeczywistości.

Więcej podatników skorzysta ze zwolnienia od VAT ze względu na wysokość obrotów. Już od 1 stycznia 2025 roku. W życie wchodzą nowe przepisy

Od 1 stycznia 2025 r. większa grupa podatników będzie mogła skorzystać ze zwolnienia od VAT z uwagi na wysokość obrotów. Aby z niego skorzystać, nie trzeba będzie składać formularza rejestracyjnego. Wystarczy odpowiedni numer identyfikacyjny.

10 dni płatnego urlopu za staż pracy. Naprzemiennie. 36 dni urlopu. Potem 26 dni. I znów 36 dni urlopu. Za 10 lat pracy. Będzie nowelizacja?

To propozycja przywileju, ale tylko dla jednej grupy zawodowej. Dla asystentów rodziny. Oprócz bonusu urlopowego jest jeszcze dodatek terenowy i korzystny ryczałt. Propozycja tych przywilejów – w trybie petycji (patrz koniec artykułu) – trafiła do rządu. Powinna być załatwiona pozytywnie albo negatywnie do połowy lutego 2025 r. W przypadku "Tak" nowe przepisy powinny stać się obowiązującym prawem w 2026 r. Wtedy po raz pierwszy asystenci mieliby 36 dni urlopu wypoczynkowego.

Granice swobody umów. Przepisy, orzecznictwo

Jest wiele różnych rodzajów umów w polskim prawie. To strony zawierające umowę decydują o jej treści. Niemniej jednak kształtując konkretną treść postanowień umownych muszą one przestrzegać pewnych zasad ich tworzenia. Nie mogą także przekroczyć określonych granic.

REKLAMA

Zniesławienie i zniewaga. Gdzie kończy się krytyka, a zaczyna przestępstwo?

Obraźliwe słowa wypowiedziane z pełną premedytacją, ale i te rzucone w skrajnych emocjach czy pomówienia szeptane za plecami lub publikowane w komentarzach w sieci – to wszystko może nieść za sobą poważne konsekwencje prawne. Zniewaga i zniesławienie dotykają obecnie coraz więcej osób, zarówno w codziennych relacjach, jak i w wirtualnym świecie. Internet dodatkowo podsyca te zjawiska, zamieniając wymianę poglądów w lawinę hejtu, a pozorna anonimowość użytkowników dodatkowo wzmacnia poczucie bezkarności. Zniewaga i zniesławienie, choć przez wielu używane zamienienie, to w rzeczywistość dwa różne zjawiska. Czym się różnią i jakie kary grożą za obraźliwe słowa? Wyjaśnia to adwokat Dawid Jakubiec z Kancelarii Kupilas&Krupa w Bielsku-Białej, który tłumaczy także, gdzie kończy się wolność słowa, a zaczyna odpowiedzialność karna.

Od 3 stycznia 2025 r. inne terminy na złożenie wniosku "Aktywnie w żłobku". ZUS wypłacił ponad 151,2 tys. świadczeń "Aktywnie w żłobku" na 214,4 mln zł

Od 3 stycznia 2025 r. inne terminy na złożenie wniosku "Aktywnie w żłobku". ZUS wypłacił ponad 151,2 tys. świadczeń "Aktywnie w żłobku" na 214,4 mln zł. Kolejne wypłaty z programu "Aktywny Rodzic" jeszcze w grudniu.

REKLAMA