Jak sporządzić intercyzę?
REKLAMA
REKLAMA
O intercyzie słów kilka…
REKLAMA
Intercyza jest umową, która reguluje kwestie majątkowe między małżonkami. Bez zawierania takiej umowy między małżonkami powstaje ustrój wspólności majątkowej, czyli prawie wszystko co nabędą w czasie trwania małżeństwa staje się ich wspólną własnością.
Intercyza może zmienić ten stan. Zawierając taką umowę można:
• rozszerzyć wspólność ustawową;
• ograniczyć wspólność ustawową;
• ustanowić rozdzielność ustawową;
• ustanowić rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobków.
Zobacz również: Jaką umowę majątkową mogą zawrzeć małżonkowie przed notariuszem?
U notariusza
Intercyzę zawiera się przed notariuszem. Musi mieć ona formę aktu notarialnego, gdyż w przeciwnym razie będzie nieważna. Po ustaleniu, jak mają kształtować się sprawy majątkowe, należy udać się do notariusza. Warto w tym miejscu wskazać, że nie każde przedstawione przez nas rozwiązanie zostanie zaakceptowane przez notariusza (odmówi sporządzenia aktu notarialnego o określonej treści).
Kwestię tą reguluje kodeks rodzinny i opiekuńczy, który wskazuje, że intercyza nie może rozszerzyć wspólności na:
• przedmioty majątkowe, które przypadną małżonkowi z tytułu dziedziczenia, zapisu lub darowizny;
• prawa majątkowe, które wynikają ze wspólności łącznej podlegającej odrębnym przepisom
• prawa niezbywalne, które mogą przysługiwać tylko jednej osobie;
• wierzytelności z tytułu odszkodowania za uszkodzenie ciała lub wywołanie rozstroju zdrowia, o ile nie wchodzą one do wspólności ustawowej, jak również wierzytelności z tytułu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę;
• niewymagalne jeszcze wierzytelności o wynagrodzenie za pracę lub z tytułu innej działalności zarobkowej każdego z małżonków.
O czym jeszcze warto pamiętać?
Po pierwsze, żeby wziąć ze sobą dowód osobisty – zanim notariusz sporządzi akt notarialny, będzie musiał sprawdzić naszą tożsamość.
Zobacz również serwis: U notariusza
Po drugie, opłaty. Stawka za sporządzenie intercyzy przez notariusza może wahać się w zależności od kancelarii notarialnej, do której się udamy. Nie mniej jednak maksymalna taksa notarialna za sporządzenie tego dokumentu wynosi 400 zł + 23% podatek VAT. Jeżeli małżonkowie zechcą otrzymać wypisy zawartej umowy muszą liczyć się dodatkowymi kosztami (kilkanaście złotych za każdy wypis). Oryginał aktu notarialnego zostaje zawsze w kancelarii notarialnej, w której został sporządzany.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat