Sposoby odwołania testamentu
Sposoby odwołania testamentu zostały wskazane w art.946 KC. Zgodnie z jego treścią spadkodawca może:
• sporządzić nowy testament;
• zniszczyć testament lub pozbawić go cech ważności (w zamiarze odwołania testamentu);
• dokonać w testamencie zmian, z których wynika wola odwołana testamentu.
Zobacz również: Spadki
Sporządzenie nowego testamentu
W przypadku sporządzania nowego testamentu, odwołanie może mieć charaktery wyraźny lub dorozumiany.
Charakter wyraźny odwołania polega na tym, że spadkodawca w nowym testamencie wskazuje, że jego wolą jest odwołanie wcześniejszego testamentu. Tak dzieje się m.in. w przypadku testamentu sporządzonego w formie aktu notarialnego. Jednym z postanowień nowego testamentu jest stwierdzenie, że: „testator odwołuje w całości lub części wcześniej sporządzony testament”.
Charakter dorozumiany odwołania to natomiast zawarcie w nowym testamencie takich rozrządzeń, których nie da się pogodzić z wcześniejszymi, np. powołanie na jedynego spadkobiercę inną osobę.
Zobacz również: Notariusz
Nowy testament może być sporządzony w dowolnej formie. Nie ma tu wymogu formy pochodnej. To znaczy, że jeśli wcześniejszy testament sporządzony był w formie aktu notarialnego, to odwołujący może zostać sporządzony, np. pisemnie, bez udziału notariusza (testament holograficzny).
Zniszczenie testamentu
Ten sposób odwołania testamentu wymaga, aby testator działał z zamiarem jego odwołania. Zniszczenie przypadkowe czy też dokonane pod wpływem groźby nie będzie wywoływało żądnych skutków prawnych. Spadkodawca może testament podrzeć, spalić, pociąć lub dokonać innych czynności, które pozbawią go cech ważności.
Warto w tym miejscu podkreślić, że zniszczenie wypisu aktu notarialnego czy też protokołu obejmującego treść testamentu alograficznego również wywołują skutki odwołania testamentu.
Dokonanie zmian w testamencie
Ten sposób polega na wskazaniu w testamencie, że został odwołany poprzez użycie sformułowań: „odwołane”, „anuluję”, „unieważniam” lub poprzez skreślenie. Odwołanie może dotyczyć całości testamentu bądź tylko jego części. W tym drugim przypadku, nieskreślone (nieodwołane) postanowienia testamentu pozostają ważne i skuteczne.
Zobacz serwis: Sprawy urzędowe