Co przyniosą zmiany w prawie spadkowym?
REKLAMA
REKLAMA
Jak jest dziś?
REKLAMA
Spadkobierca może, co do zasady, swobodnie decydować o tym, komu chce przekazać swój majątek (nie wolno jednak w tym miejscu zapominać o instytucji zachowku, który w pewnej mierze ogranicza swobodne rozporządzanie majątkiem). Aby tego dokonać, musi zostać sporządzony testament w formie aktu notarialnego (nie jest to jedyna forma, ale z całą pewnością – najbezpieczniejsza).
Zobacz również: Zachowek i dział spadku
REKLAMA
Jeżeli chciałbyś w testamencie przekazać swojej córce lub synowi konkretną rzecz, np. mieszkanie czy samochód, musisz ustanowić w testamencie zapis na rzecz tej osoby. Takiej osobie będzie jednak przysługiwało tylko roszczenie o wydanie rzeczy skierowane do spadkobiercy. W razie gdyby spadkobiercy odmawiali wykonania zapisu, zapisobierca (bo tak określa się osobę, na rzecz której ustanowiono zapis) będzie musiał wystąpić z powództwem do sądu.
W polskim prawie spadkowym, zasadą jest, że jeśli przedmiot zapisu wyczerpuje niemalże cały spadek, to taka osoba zostaje uznana za spadkobiercę. Odziedziczy więc zarówno ten przedmiot (np. mieszkanie), jak i pozostałe, mniej wartościowe rzeczy (np. wyposażenie tegoż mieszkania).
Co przyniesie jutro?
Aby ułatwić spadkodawcy przekazanie konkretnej rzeczy określonej osobie, a jednocześnie przyspieszyć procedurę przeniesienia własności takiej rzeczy na tą osobę, w przepisach ma pojawić się instytucja zapisu windykacyjnego.
Zapis windykacyjny będzie mógł być ustanowiony wyłącznie w testamencie sporządzonym w formie aktu notarialnego!
Zapis windykacyjny umożliwi nabycie określonego przedmiotu przez wskazaną przez spadkodawcę osobę już z chwila otwarcia spadku.
Pani Anna w testamencie chce przekazać cały majątek swojej córce – Małgorzacie, ale jednocześnie chciałaby, aby działka za miastem, będąca jej własnością, trafiła po jej śmierci, w ręce wnuczki – Joanny. W takiej sytuacji w testamencie sporządzonym przed notariuszem zamieści zapis windykacyjny, na mocy którego już w chwili otwarcia spadku, czyli w chwili śmierci pani Anny – jej wnuczka nabędzie działkę.
Zobacz serwis: Notariusz
Warto podkreślić, że przedmiotem zapisu windykacyjnego będą mogły być nie tylko ruchomości i nieruchomości, ale również: zbywalne prawa majątkowe, przedsiębiorstwo, gospodarstwo rolne czy nawet użytkowanie wieczyste, służebności.
Odpowiedzialność za długi spadkowe osoby, na rzecz której dokonany został zapis windykacyjny, ograniczona będzie do wartości przedmiotu zapisu.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat