Czym jest zapis windykacyjny?
Zapis windykacyjny jest taką konstrukcją prawną, która umożliwi spadkodawcy przekazanie konkretnych przedmiotów wskazanej osobie.
Jak dotąd, spadkodawca nie miał możliwości przekazania, np. drogocennego obrazu, samochodu czy domu konkretnej osobie – żonie, córce, synowi. Aby przedmiot taki trafił po śmierci spadkodawcy w ręce takiej osoby, spadkodawca musiał ustanowić w testamencie specjalny zapis, który nakazywał spadkobiercom wydanie danej rzeczy wskazanej osobie. Wiązało się to jednak z koniecznością przeprowadzenia postępowania sądowego i podziału spadku, co znacznie wydłużało przeniesienie własności takiej rzeczy na wskazaną w testamencie osobę. Zapis windykacyjny ma usprawnić tą procedurę.
Zobacz również: Testament przed notariuszem
Zapis tylko w testamencie
Oczywiście, przekazanie rzeczy oznaczonej co do tożsamości w drodze zapisu windykacyjnego, może odbyć się tylko poprzez spisanie testamentu i dokonanie w nim takiego zapisu.
Stwierdzenia nabycia rzeczy lub prawa na podstawie zapisu będzie mógł dokona sąd albo notariusz.
Zapis windykacyjny umożliwi przekazanie:
• rzeczy oznaczonych co do tożsamości (np. konkretne mieszkanie, samochód);
• zbywalnych praw majątkowych;
• przedsiębiorstwa;
• gospodarstwa rolnego.
Zobacz również serwis: Notariusz
Możliwe będzie również ustanowienie użytkowania lub służebności na rzecz zapisobiercy.
Nic nie będzie stało na przeszkodzie, aby zapisobierca był także spadkobiercą. Oznacza to, że taka osoba będzie dziedziczyła np. ¼ majątku spadkodawcy oraz dom.
Zachowek od zapisobiercy
Ponieważ wprowadzenie zapisu windykacyjnego mogłoby powodować omijanie przepisów i ograniczenie dochodzenia bliskim zachowku, nowe przepisy przewidują, że w stosunku do zapisobiercy będzie można zwrócić się o zachowek.